TBMM Genel Kurulu'nda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmeleri sırasında CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen, "Et ve Süt Kurumu üzerinden et vurgunu" iddialarını dile getirerek, "Bazı AKP’liler de yolsuzlukta, hırsızlıkta, haksızlıkta ustalaştılar." dedi. 

Milletvekili Öztürkmen’in konuşmasının ardından CHP ve AKP milletvekilleri arasında CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen’in iddiaları üzerine tartışma yaşandı. CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen, “AKP Hükümeti bu son iktidar dönemi için “Ustalık Dönemi” diyor. Evet bazı AKP’liler AKP’liler de yolsuzlukta, hırsızlıkta, haksızlıkta ustalaştılar. O konuda doğrular.” dedi.

"Türk tarımını bitirmeye ant içmiş, yemin etmiş AKP iktidarı"

Konuşmasında “Et ve Süt Kurumu’nda vurgun yapıldığını ortaya atan CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen,

“Yerli üreticiyi bitiren, Türk tarımını bitirmeye ant içmiş, yemin etmiş AKP iktidarı döneminde geçtiğimiz yıllarda Et ve Süt Kurumu güya, sözde tüketiciye, dar gelirliye, emekliye, fakir fukaraya ucuz et yedirmek bahanesi ile et ithalatına başladı.” diyerek sözlerine başlayan Öztürkmen, “Et Süt Kurumu’nun kilosu 4 dolarak 128 liraya ithal ettiği canlı hayvanlar soframıza en ucuz haliyle 600TL’ye geliyor. Kurulan vurgun çarkıyla aradaki devasa kar, et baronların cebine girerken vatandaş yine kasabın önünden geçemez hale geliyor.

Birde karkas et ithalatı var. Karkas et simsarları da Et Süt Kurumu’ndan kilosu 250TL’den aldıkları sayısız tür eti, vatandaşa uygun fiyata satmak yerine el altından tüccarlara peşkeş çekiyorlar.

Et Süt Kurumu ithal hayvan ve karkas etleri hangi büyük firmalara verdiğini sır gibi saklarken, Rekabet Kurumu da ısrarla sorularımıza rağmen adı et yolsuzluğuna bulaşan 11 et firmasını incelemeye aldık dedi. Ne Et Süt Kurumu Genel Müdürü sorularımıza cevap verdi, ne de Rekabet Kurumu Başkanı diyor ki “incelemeye aldık”, ne zaman incelemeye aldılar? 6 ay önce.” dedi.

"Bu hırsızlığa ortak olmayın, vatandaş ucuz et yesin"

CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürmen teklifin 8. maddesi üzerine Genek Kurul'da yaptığı konuşmada, "et vurgununun" nasıl gerçekleştiğini anlatarak, "Ben buradan Et ve Süt Kurumuna da Rekabet Kurumuna da çağrı yapıyorum ve -AKP’li değil- AK Parti’lilere de çağrı yapıyorum: Bu hırsızlığa, vurguna ortak olmayın, vatandaş ucuz et yesin Kurban Bayramı öncesinde" dedi.

"Partimize yönelik bu tür ithamları asla kabul etmiyoruz"

Öztürkmen'in konuşması sırasında AKP sıralarından itirazlar yükseldi. Ardından AKP Grup Başkanvekili Abdülhamit Gül, sataşma nedeniyle söz alarak, "Kürsüde partimize yönelik kabul edemeyeceğimiz ifadeler söylenmiştir. AK Parti her yönüyle her açıdan temiz, hem siyasetiyle hem her yönüyle yolsuzlukla, haksızlıkla mücadele eden bir anlayıştır, bir siyasi harekettir. Burada genelleme yaparak partimize, grubumuza yönelik bu tür ithamları asla kabul etmiyoruz ama kim yanlış yaptıysa suç ve cezanın şahsiliği ilkesi gereğince, bu anlamda gerekli hukuki yollara başvurulabilir" dedi.

"Bir genelleme yapmadı"

Tatilciler Yollarda Kuyruk Oluşturdu! Tatilciler Yollarda Kuyruk Oluşturdu!

Ardından AKP Grup Başkanvekili Abdülhamit Gül’ün ardından CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır söz alarak düzeltme yapmak istediğini söyledi. Başarır, "Bir genelleme yapmadı, yani ayırdı. 'Aranızda bazı arkadaşlar' dedi. Şuna ben karşıyım, hep de söylüyorum: 'Hepiniz hırsızsınız.' Hayır ya, böyle bir laf yok. Tabii ki içinizde birçok arkadaşımız işiyle, gücüyle helal ekmek yiyen arkadaşımızdır ama yanlış insanlar da var, bunları söylemek zorundayız" diye konuştu.

"Birisi sürekli bağırdığına göre yanlışların biri bulundu"

AKP Amasya Milletvekili Haluk İpek'in hem Öztürkmen hem de Başarır konuşurken sürekli araya girip "isim verin" diye tepkisini göstermesi üzerine Başarır, "Bu kadar insandan birisi sürekli bağırdığına göre yanlışların biri bulundu orada ama genelleme yapmadı, kesinlikle genelleme yapmadı; gayet de sarih bir şekilde derdini anlattı" yanıtını verdi.

"Genelleme AK Parti’ye yapılan bir töhmettir"

Yeniden söz alan Gül ise, 'Bazı, diyerek bile yapılan bir genelleme AK Parti’ye yapılan bir töhmettir. Bunu kabul etmediğimizi, bu anlamda, bu dilin bize de buraya da yakışmadığını düşünüyorum. Hasan Bey’den de bu konudaki beyanı açısından özür dilemesi ona yakışacak bir davranış olacaktır diye söylüyorum" açıklamasını yaptı.

"Evet bazı AK Parti'lilerde sıkıntı var"

Başarır ise "Milyonlarca liralık saat hediye alan Zafer Çağlayan, kendi bakanlığından dezenfektan satan Ticaret Bakanı… Şimdi, bunlar 'bazı AK Parti’liler' değil mi? Bunları söyleyebilir ama 'hepiniz' demesinin yanlış olduğunu ben de söylüyorum. Evet, bazı AK Parti'lilerde sıkıntı var" ifadelerini kullandı.

Editör: Arda Yavuz