Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğundaki ilk cümleleri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “İstikbal göklerdedir” sözü oldu. Gezeravcı dünyaya ve Türk milletine şu sözlerle seslendi, “Türkiye’nin insanlı ilk uzay misyonunda ilk Türk’ün uzaya adım attığı şu anda kelimelerime yüce Atamızın şu sözüyle başlamak istiyorum. Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün dahiyane sözü 'İstikbal göklerdedir'.

  Gezeravcı ayrıca sözlerini İngilizceye çevirerek de söyledi.

-Türkiye’nin dört bir yanından bakanlar dahil olmak üzere milyonlar Alper Gezeravcı’yı canlı izledi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Alper Gezeravcı’nın uzay yolcuğunu Bursalı çocuklarla izledi.
SpaceX'e ait uzay aracı, Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı'nın da içinde bulunduğu NASA'nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden başarıyla fırlatıldı. ABD yerel saatiyle 16.49'da (TSİ 00.49) başlayan tarihi uçuşu Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve vatandaşlar, Bursa'daki Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi'ndeki (GUHEM) dev ekranda takip etti. 

  Tarihi anı vatandaşlarla izleyen Bakan Tunç, “Bugünü hiç unutmayacağız. Türkiye'nin artık bilimde, uzay teknolojisinde, sanayide ve diğer alanlarda nasıl ilerlediğini hep beraber görüyoruz. Türkiye Yüzyılı bilimin de yüzyılı olacak inşallah. Bu yüzyıl çocuklarımızın, gençlerimizin omuzunda yükselecek” dedi.

  GUHEM'e ilk kez geldiğini ve gurur duyduğunu ifade eden Tunç, GUHEM’in Türkiye'ye kazandırılmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ettiğini belirterek, Alper Gezeravcı uzayda 13 tane deney yapacağını belirterek, şunları kaydetti:

  "Gezeravcı 14 gün sonra inşallah aramıza dönecek. Türkiye'de onu coşkuyla karşılayacağız ve orada yaptığı deneyleri milletimize anlatacak. Bu ilk olacak ama bundan sonrası artık peşi sıra gelecek. Özellikle uzay teknolojisi alanında çok sayıda bilim insanı ülkemizden yetişecek. Bunu hep beraber göreceğiz. Bugün bu bir başlangıç. Türkiye'nin uzayda kendi ürettiği uyduları var. Haberleşme uyduları var ve sürekli geliştirdiği uyduları var. Savunma sanayi teknolojisinde belli bir noktaya geldik. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, onun gösterdiği hedefte hiç durmadan ilerlemeye devam ediyoruz. İşte bugün de bunun en güzel örneğini gördük. Alper'e hayırlı yolculuklar diliyoruz. 14 gün sonra aramıza inşallah sağ salim gelmesine ve orada gördüklerini, yaşadıklarını, yaptığı deneyleri anlatmasını bekliyoruz. Nice uzay yolculukları inşallah. Türkiye Yüzyılı inşallah bilimin yüzyılı olacak, teknolojinin yüzyılı olacak. Gençlerin ve çocukların yüzyılı olacak. Ben tekrar hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Ülkemizin daha nice başarılara adım atmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum." ifadelerini kullandı.

  Bakan Tunç'a eşlik eden Vali Mahmut Demirtaş, “İnşallah Alper kardeşimiz 13 gün sonra aramıza sağ salim dönecek. Bugün bu noktaya gelmemize vesile olan Cumhurbaşkanımızın çok büyük emekleri var. Kendimize güvenmemiz lazım. Çok büyük bir şey başardık. İnşallah ülkemiz 22 yıl sonra daha güzel şeyleri başaracağına inanıyorum” diye konuştu.

  Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise , “Hayatımdaki en özel anlardan bir tanesi. Ülkemizin geleceği çok parlak. Çocuklarımız çok çalışmalı. Hep birlikte çok güzel işler yapacağız. Kardeşimiz belki uzaya çıkan ilk isim oldu ama inanıyorum ki çok gencimiz uzaya çıkıp orada bilimsel çalışmalar yapacak” dedi.

  Bursa Ticaret Sanayi Başkanı Odası İbrahim Burkay, katıldığı tarihi organizasyonda, “Özellikle Türkiye’nin 100. yılında ortaya koymuş olduğu uzay misyonu, bizim en büyük yol haritamız oldu. Biz dedik ki Türkiye’nin ilk gökbilimi Bursa’da niye olmasın, diyerek projeye başladık. Çok şükür bugün ilk astronotumuzu Uluslararası Uzay İstasyonunda bu akşam yolladık. Bu çok büyük bir hayal. Ülkemizin en büyük 10 ekonomik ülkeler seviye girmesinde bu alan olmazsa olmaz.“ diye konuştu.

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'a Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bursa Büyükşehir Başkanı Alinur Aktaş ve AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan eşlik etti.

  GUHEM'in Gezeravcı'nın uzay yolculuğuyla ilgili Youtube üzerinden yaptığı canlı yayını 300 bin kişi izledi.

Türkiye’nin ilk uzay yolculuğunu vatandaşlar heyecanla takip etti 

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğu heyecanla takip edildi. İstanbul’da vatandaşlar Taksim’de kurulan dev ekranda takip ederken bazı vatandaşların da Galata Köprüsü’nde balık tutarken uzay yolculuğunu heyecanla takip ettiği objektiflere yansıdı. 

  Milli Uzay Programı'nın ilk ayağı olan "ilk insanlı uzay misyonu" kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) gönderilen ilk Türk astronot Alper Gezeravcı'nın yolculuğu vatandaşlar tarafından heyecanla takip edildi. Taksim’de kurulan dev ekranda yolculuğu canlı izleyen vatandaşlar 10’dan geriye sayarak tarihi ana tanıklık etti. Bazı vatandaşlar heyecanla ve coşkuyla yolculuğu takip ederken bazı vatandaşların ise duygu dolu anlar yaşadığı objektiflere yansıdı.

  Falcon 9 roketi ABD yerel saatiyle 16.49'da (TSİ 00.49) Uluslararası Uzay İstasyonu'na fırlatıldı.

  Yolculuk yaklaşık 36 saat sürecek

  ABD'nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi'nden gerçekleştirilen fırlatma işleminin ardından Dragon kapsülünün 20 Ocak TSİ 13.15’te uluslararası uzay istasyonuna kenetlenmesi öngörülüyor.

  Türkiye’nin ilk astronotu uzayda 13 deney yapacak

  Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın uzayda 13 deneye imza atması bekleniyor. Bu deneylerden bazıları ise mikro yer çekimi ve uzay ortamında insan genetiği, insan sağlığı, biyoloji gibi alanlarda yapılacak.

  “Hem balık tutmaya geldik hem de uzay yolculuğunu izliyoruz”

  Galata Köprüsü'ne balık tutmaya geldiğini ve aynı zamanda Türkiye’nin ilk uzay yolculuğunu takip ettiğini belirten Hüseyin Yıldırak, “Hem balık tutmaya geldik hem de uzay yolculuğunu izliyoruz. Arkadaşımla beraber takip ediyoruz. Orada olamasak da buradan eşlik ediyoruz. Yaşadığımız bu gurur için herkese teşekkür ederim. Ben 20 yaşındayım, bu yaşıma kadar böyle bir şey görmedim. Ülkemizde görmedi. O yüzden devletimizin yanında olmamız gerekiyor. Ülkemizin 100’üncü yılına hayırlı olsun diliyorum. Halkımız devletimizin yanında olduğu süreci bu başarıların devamı gelecektir” şeklinde konuştu.

  “Eskiden uzaya gidenleri televizyonlarda izlerdik”

  Uzay yolculuğunu Taksim Meydanı'nda takip etmeye geldiğini vurgulayan bir vatandaş, “Saat 10’dan bu yana burada uçuşu bekliyoruz. Duygulanmamak elde değil. Eskiden uzaya gidenleri televizyonlarda izlerdik, şimdi ise kendi ülkemizin vatandaşını uğurluyoruz. Evlatlarımla geldim buraya” dedi.

 
-İstanbullular Taksim Meydanı'nda canlı izledi 
Türkiye'nin uzay yolculuğu Alper Gezeravcı'nın da içinde yer aldığı SpaceX'e ait uzay aracının Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden başarıyla fırlatılması ile başladı. Taksim Meydanı'na kurulan dev ekranda fırlatma canlı olarak yayınlanırken İstanbullular da geri sayım eşliğinde canlı yayını izlediler.

  Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı'nın da içinde bulunduğu SpaceX'e ait uzay aracı NASA'nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden başarıyla fırlatıldı. Günlerdir beklenen fırlatmayı izlemek isteyen vatandaşlar için ise Taksim Meydanı'na dev ekran kuruldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın meydana kurduğu dome çadır adı verilen kubbeli planetaryumun önünde fırlatmayı izlemek için bekleyenler fırlatma saatine kadar temel eğitimleri de izledi. Saatler 00.49'u gösterdiğinde ise heyecanlı kalabalık da son saniyelerde geri sayıma eşlik etti.

  Fırlatmayı izleyen coşkulu kalabalıktan Mehmet Hasan Tokgöz duygularını anlattı,

  "Kendisini canı gönülden tebrik ediyorum ve kendisiyle bütün Türk milleti adına gurur duyuyoruz. Türkiye’mizi temsil edecek. Dilerim ki inşallah kendi araçlarımızla çıkmak nasip olur. Çok güzel bir duygu. Çok güzel bir his. Hepimiz burada birleştik, onu izliyoruz. Gururla, mutlulukla ve heyecanla. Başka diyecek bir şey yok. Heyecanla o saatin gelmesini bekliyoruz. İnşallah daha güzel günleri göreceğiz." dedi.

Erbakan: “Kimseye kazandırmak için değil, kendimiz kazanmak için seçimdeyiz” Erbakan: “Kimseye kazandırmak için değil, kendimiz kazanmak için seçimdeyiz”

  Fırlatmayı izlerken duygulanan bir kadın vatandaş ise şunları söyledi, "Ayağına taş değmesin ama benim düşüncelerim çok farklı. Aşırı gurur duyuyorum. Elim ayağım titriyor şu an. Nasıl diyeyim, ifade edecek gibi değilim. Vakit doldukça ben heyecanlanıyorum. Bunun devamı gelecek. Türkiye ile gurur duyuyorum." dedi.

  Yetkin Altıntaş ise şu sözleri söyledi, "Şu anda onun Türkiye Cumhuriyeti ve Türk insanları adına çok gururlu olduğunu düşünüyorum. Bizim içimizdeki şu gururu kendisinin de yaşadığına inanıyorum. Gururlu bir şekilde geldik. Şu anda buradaki ekrandan izleyeceğiz. İnsanlarla beraber bu coşkuyu yaşamak istedik. Mutluyuz, gururluyuz. İlk defa bir Türk uzaya çıkıyor. Hayırlısı olsun. İnşallah sağ salim gider gelirler." dedi.

  Engin Tugay fırlatmayla ilgili duygularını ifade etti, "Kendi adıma çok gurur verici bir şey. Hangi görüşten olursak olalım hiç fark etmez. Sonuçta bizden birisi uzaya çıkacak. Bizim için gerçekten mutluluk verici." ifadelerini kullandı.

  Heyecanla fırlatmayı izleyen Çağatay Aksoy,

  "Bu arkadaşın ellerini değil ayaklarını öpüyorum. Çünkü şu anda Türkiye Cumhuriyeti’ni, Türk bayrağını uzaya taşıyor. Çok mutluyuz, huzurluyuz, bu güzel günleri bizlere yaşattıkları için." sözlerini sarf etti.

  Muhammed Cemil Yaman ise şunları ifade etti,

  "Gururluyuz. Çünkü 100 yıl boyunca böyle bir olayın ilk defa gerçekleşmesi ve bizim de bunu görmemiz çok gurur verici bir an. Bu işte emeği geçen herkese teşekkür ederiz." dedi.

  Şeref Mercan fırlatmayı izledikten sonra duygularını anlattı, "Hayırlı uğurlu olsun öncelikle ülkemiz adına. Çok gurur duydum inşallah bunun devamı gelir. Her alanda bayrağımızı dalgalandımaya devam edeceğiz inşallah." şeklinde konuştu.

İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğuna hemşehrileri dualarla eşlik etti

Türkiye'nin beklediği tarihi an sonunda gerçekleşti. İlk Türk astronot Alper Gezeravcı'nın da dahil olduğu AX-3 misyonunun içinde bulunduğu Dragon uzay aracının kapsülü TSİ 00.49'ta Kennedy Uzay Merkezi'nden fırlatıldı. Falcon 9, Dragon uzay aracını fırlattıktan sonra dünyaya geri dönerken Mersin’in Silifke ilçesinde vatandaşlar, hemşehrisi Gezeravcı’nın yolculuğuna dualar eşliğinde eşlik etti.

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın da içinde bulunduğu AX-3 misyonunun yer aldığı Dragon uzay aracının kapsülü TSİ 00.49'ta uzaya fırlatıldı.

Mersin’in Silifke ilçesinde ellerinde ’Silifke’mizin gururu Alper Gezeravcı’ ve ’Yörük çocuğu uzaya gidiyor' pankartı taşıyan Silifkeliler Gezeravcı’yı dualarla uzaya gönderdi. Silifke’nin Göksu Parkı'na kurulan LED ekranlardan Gezeravcı’nın uzaya gidişini izleyen Silifkeliler meşale yakıp, cep telefonlarıyla anı kaydettiler. Göksu Parkı'nda düzenlenen programa Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Silifke Kaymakamı Abdullah Aslaner, Silifke Belediye Başkanı Sadık Altunok ve Silifkeliler katıldı. Programda konuşan Vali Pehlivan, “Biz de Mersin’den ve Silifke’den sizleri sevgiyle saygıyla selamlıyoruz. Bugün 85 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı herkes mutlu, gururlu ve heyecanlı. Bu gururun en çok yaşandığı noktalardan birisi Mersin ve Silifke’miz. Çünkü uzaya gidecek olan İlk Türk astronot olan Alper Gezeravcı Türkiye’mizin, Mersin’imizin ve Silifke’mizin evladı. Şu anda Alper Gezeravcı kardeşimizin baba ocağı, anne ocağında akrabaları, komşuları ve hemşehrileri ile birlikteyiz. Burada genç kardeşlerimiz ve çocuklarımız var. Alper ağabeylerinin tecrübesini birlikte izleyecek ve inanıyoruz ki onlara çok büyük bir ilham kaynağı olacak. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 2021 yılında açıklanan milli uzay programının maddelerinin hedeflerinden birisi bir Türk astronotun uzaya yolculuk yapması, bilim misyonu ile orada deneyler yapmasaydı. Bunun gerçekleşiyor olması elbette hepimizi mutlu ediyor. Gururlanıyoruz. Gökyüzüne değil gökyüzünün ötesine bir kapı açılıyor. İnanıyoruz ki, burada bulunan ve Türkiye’de yaşayan bütün çocuklarımıza ve gençlerimize ileride bilim ve teknoloji alanında yapılan çalışmalarda büyük bir ışık tutacak yollarını aydınlatacaktır. Tarihi bir anı yaşıyoruz. Alper kardeşimizin yolu açık olsun diyoruz” dedi.

Konuşmadan sonra Silifke Belediyesi Halk Oyunları Ekipleri gösterilerini sunarken, saatler TSİ 00.49'u gösterdiği an itibari ile coşku tavan yaptı. Alkışlar eşleğinde Silifkeliler Gezeravcı’yı “Türkiye seninle gurur duyuyor” sloganı ile uzaya gönderdi.

Alper Gezeravcı  : “İstikbal Göklerdedir” Foto Galeri: Alper Gezeravcı : “İstikbal Göklerdedir”

Editör: Arda Yavuz