2012 yılından itibaren 11 Ekim’de kutlanmaya başlanan Dünya Kız Çocukları Günü için Yalova Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Arif Laçin’den açıklama geldi. Laçin yaptığı açıklamada, “11 Ekim tarihi, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından alınan kararla 2012 yılından itibaren “Dünya Kız Çocukları Günü” olarak kutlanmaya başlamıştır. Dünya Kız Çocukları Günü, özellikle kız çocuklarının karşılaştığı zorluklara ilişkin farkındalık oluşturmak, onlara karşı ayrımcılığın ve şiddetin önlenmesi ile kızların desteklenmesi, güçlendirilmesi ve onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmaları gayesiyle kutlanmaktadır.

Genç Girişimciler Kurulu’nda Görev Dağılımı Belli Oldu Genç Girişimciler Kurulu’nda Görev Dağılımı Belli Oldu

Kız çocuklarımızın yaşadığı zorlukların başında eğitime katılamama, kadına yönelik şiddet ve küçük yaşta ve zorla evlendirilme soruları gelmektedir. Unutmayalım ki bir toplumun yetiştirilmesinde ve geleceğinde en önemli unsur yarının eşi, anneleri olacak olan bugünün kız çocuklarıdır. Güçlü yarınlar için güçlü kızlar yetiştirilmesi gerekmektedir.

Kız çocuklarımızın spordan sanata, bilimden teknolojiye her alanda büyük başarılar göstermektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız da kız çocuklarımızın ihmal ve istismarının önlenmesi, küçük yaşta ve zorla evlendirilmelerinin önlenmesi, kadına karşı her türlü şiddetin ve ayrımcılığın önlenmesi, eğitim fırsatlarından en iyi şekilde yararlanmalarını hedeflemekte, sosyal, ekonomik, siyasal anlamda kendi ayakları üzerinde durabilen güçlü kız çocukları yetiştirmek amacıyla hizmetlerini planlamak ve sürdürmektedir. Geleceğimizin teminatı evlatlarımızı seviyor ve önemsiyoruz.

Kız çocuklarımıza daha iyi bir yaşam, daha iyi bir gelecek sağlamak gayesiyle bir kız babası olarak tüm kız çocuklarımızın ‘Dünya Kız Çocukları Günü’nü kutluyorum” ifadelerine yer verdi.