15 Nisan’da başlayan av yasağı, 1 Eylül itibarı ile sona eriyor. Yalova’da bulunan balıkçılar sezon öncesi tüm hazırlıklarını tamamladı. Sezonun açılmasına kısa bir süre kala tüm çalışmalarını tamamlayan balıkçılar, 1 Eylül’ü iple çekiyor. Yalova Merkez İlçe Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hasan Karataş sezon öncesi tüm hazırlıkların tamamlandığını ve sezonun açılmasını beklediklerini dile getirerek, “Bu yıl balıkçı arkadaşlarımız sezon hazırlıklarını tamamladı. Bu sene tahmin ediyorum ki palamut oldukça kısıtlı olacak. Hamsi, mezgit çinekop gibi balıklarımız bu sene hem Karadeniz hem de Maramara’da yoğun olacak. Dar gelirli vatandaşlarımız en azından bu sene bol hamsi yiyebilecekler” dedi.

“Balık çıkış noktasında büyük zorluklar çekiyoruz”

Yalova Merkez İlçe Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hasan Karataş kooperatif sorunlarına da değinerek “küçük balıkçılarımız oldukça zorluk çekiyor. Her zaman dile getiriyoruz. Yunus balıkları, ağlara çok büyük zarar veriyor. Yetkililere ilettik fakat bir cevap alamadık. En azından yüksek frekansta yunus koruyucular körfezlere kurarak küçük balıkçıyı bir nebze rahatlatabilirler. Norveç ve birkaç ülke bu sistemi uyguluyor diye biliyorum. Yalova ilinde balık çıkış noktasında büyük zorluklar çekiyoruz. Çıkış noktamız sadece bir tane. Elimizde iskele yok. İskele olmadığı içinde balık çıkış noktasını buradan çıkartın. Çünkü hizmet veremiyoruz. Hizmet veremediğimiz zamanda balıkçılar arasında tartışmalar çıkıyor. Nedenini ise şöyle açıklayayım; bir balıkçı arkadaşımız sabah saat 5’te balıkları çıkarıp arabaya koyup yolladığında  onun balığı 500 lira ediyorken bir başka arkadaşımız sabah saat 9’da çıkartıp gönderdiğinde balığın fiyatı 100 lira oluyor. Aradaki farktan dolayı balıkçı arkadaşlarımız bir an önce balığımı çıkartıp yollayayım, benim malım para etsin düşüncesine giriyorlar. Bu konuda bakanlığımıza, vekillerimize, giden valimiz ile de istişarelerde bulunduk. Ya bizi balık noktasından çıkartsınlar ya da buranın balık çıkış noktasına iskele yapsınlar. Bizim kooperatif olarak iskeleyi yapacak durumumuz yok. Defalarca ilettik, çözüm aradık ama bir cevapta gelmedi. Genel sıkıntılarımız bunlar. Yeni sezonumuz tüm balıkçı camiasına hayırlı uğurlu olsun. Herkese bol kazançlar diliyorum” şeklinde konuştu.

HABER/ RÜMEYSA ŞAHİN

Marmara Denizi’ni Kirleten Gemiye 7 Milyon 717 Bin Lira Ceza Marmara Denizi’ni Kirleten Gemiye 7 Milyon 717 Bin Lira Ceza

Balık sezonu açılıyor (5)Balık sezonu açılıyor (4)Balık sezonu açılıyor (2)Balık sezonu açılıyor (1)