CHP’li vekiller, millet ittifakı ortaklarıyla birlik beraberlik mesajı verdi. Cumhuriyet Halk Partisi 28. Dönem 1. Sıra Milletvekili Adayı Tahsin Becan, 2. Sıra Adayı Mehmet Gürel, 3. Sıra Adayı Yasemin Fazlaca, CHP Yalova İl Başkanı Muttalip Tunç ve Millet İttifakı partilerinin il başkanları, Uygulama Otelinde basın mensupları için düzenlenen kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Toplantının açılış konuşmasını yapan CHP Yalova Milletvekili Adayı Tahsin Becan, “Türkiye şu anda çok ciddi bir noktadan geçiyor, inşallah 14 Mayıs’tan sonra herkes için hayırlı bir sonuç çıkar. En azından şunu görüyorum Yalova’da seçim çalışmaları vekiller arasında espriyle, şakalaşarak götürüyoruz. Etiklik anlamında bir sorun yaşamıyoruz. İnşallah sorunsuz bir şekilde seçim biter. Artık kime kısmetse ona hayırlı olsun der, Yalova için hangi partiden vekiller çıkarsa hep beraber çalışırız diye umut ediyoruz. Hangi partiden vekil çıkacağının bizim için önemi yok. Önemli olan Yalova’daki paydaşların birlikte bir şeyler yapabilmesi. Yoksa kavga ederek, birbirimize sataşarak bir şey yapmanın anlamı yok. Savaşın kazananı yoktur, her zaman Yalova kazanır ya da Yalova kaybeder. Biz bu kafayla yola çıktık, çalışmalarımızda iyi gidiyor. 3 zor ama 2 vekilliği alacağımıza inanıyorum, üçü de zorlayacağımızı tahmin ediyorum. Tabi son seçim rüzgârı nereye gider bilemiyorum ama bizler gece geç vakitlere kadar çalışıyoruz. Seçim süresi çok kısa, bu sürede gidemediğimiz noktalar tabi ki oluyor ancak elimizden geleni yapıyoruz. Niye sizin bayraklarınız, afişleriniz az diye sorabilirsiniz bizim bu kadar para gücümüz yok. Olduğu kadar yaptık, zaten olsa da onları asacak ekiplerimiz de yok maalesef. Onları yapan belediye ekipleri çünkü, belediyede bizim elimizde olmayınca o gücümüz eksik. Ama ben çok fazla flamayla, bayrakla seçimlerin alınacağını inanmıyorum. Birebir çalışma hepsinden önemli biz ona yöneldik. Biz şunu da gördük dolaşırken, sokaklara caddelere astığımız bayraklar, afişler kesiliyor, indiriliyor. Buna da üzülmüyoruz seviniyoruz demek ki korku bacayı aşmış ki bunu yapıyorlar önemli değil. Onlar kesiyor, biz asıyoruz bu şekilde çalışmalarımız yürüyor. Yapmayı düşündüğümüz projeleri zaman zaman zaten sizlere aktarıyoruz sizlerde yazarak Yalova halkıyla paylaşıyorsunuz” dedi.

Becan, ‘Anket çalışmalarına karşıyım’

Anketler konusundaki şahsi fikrini söyleyen CHP Yalova Milletvekili Adayı Tahsin Becan, “Ben anketlere biraz karşıyım, şu an anket yaptırsak örneğin CHP çok yukarıda çıksa sizce millet ittifakı çatısı altında bulunan arkadaşlar ne yapar? Kazandık diye herkes rehavete kapılır mı kapılmaz mı? Onun için yaptırmıyorum, kötü çıkacak olsa bu seferde moral bozulacak. Bundan dolayı anketlere bakmıyoruz biz son güne kadar, gece yarılarına kadar çalışacağız. Ondan sonra da halkın kaderine bırakacağız bu işi. Takdir görürlerse ne olacaksa o olacak. Anketleri kimin yaptırdığı önemli değil, alakasız şeyler görüyorum. Biz kendi işimize bakacağız, gittiğimiz yerden aldığımız tepkilere bakınca çok farklı sonuçlar çıkıyor. Beni aryan Ak Partili, MHP’li arkadaşlarım, dostlarım var hayatında CHP’ye hiç oy vermemiş. Fakat bu seçimde vereceğini söyleyen var, CHP’li olduğu için değil, gidişattan memnun olmadığı için mutlu olmadığı için adalette sıkıntı yaşadığı için, özellikle özgürlükte sıkıntı yaşadığı için veriyor. Şunu Türk halkının görmesi lazım, takım tutar gibi parti tutmanın alemi yok. CHP’nin 20 sene iktidarda olmasını hayatta istemem çünkü doğru bir şey değil. Süre uzadıkça herkes iktidar sarhoşluğuna kapılıyor, doğru adamlarda bozulmaya başlıyor. Bir partinin peşinden yıllarca koşmanın anlamı yok. Eksisi varsa kendi partinde olsa yerden yere vuracaksın bu kadar basit. Sonuçta o partilerin aldığı kararlarla hepimizin yaşam şartları değişiyor” ifadelerini kullandı.

Becan, ‘Rahmetli Erbakan’dan beri doğru dürüst fabrika kurulmadı ülkede’

Hayatımızdan çok mu mutluyuz? Parası olanda mutsuz olmayanda ifadelerini kullanan Milletvekili Adayı Becan, “Çok büyük iş yapanlar var ben 12 senedir onlarla iç içeyim, bin lira kazanıyor 1100 lira gideri var. Nasıl ayakta kalacağız? Bunlara bakmak lazım, şu anda ekonomi yerlerde. Benim hep söylediğim bir şey var, maalesef rahmetli Erbakan’dan beri doğru dürüst fabrika kurulmadı ülkede. Hep tüketim üzerine bir şeyler gidiyor. TOKİ’ler, inşaat sektörü, köprüler, yollar başka bir şey yok ki. Biz üretim yapamazsak nasıl bu yatırımları yapacağız? Bu yatırımlar yanlış demiyorum ama zamanlaması yanlış. Birazcık üretime ağırlık verseydik, tarımdan sanayiye Türkiye belli bir noktaya gelirdi o zaman duble değil farklı daha güzel yollar yapardık. 1 değil 5 hastane yapalım ama şu anda gereksiz yatırımlar şu an o kadar fazla ki. Yalova için söyleyeceğim Millet Bahçesi, yazık günahtır oraya harcanan paraya. 10 dakikada Termal’e gidiyoruz ve millet bahçesinin kralı var orada. İstanbul’da yapın orada ihtiyaç var ama Yalova’da yok. Buna benzer anlatacağımız bir sürü saçma sapan yatırımlar var. Örneğin adliye binası, eski binayı satıp başka bir yerde doğru düzgün bir adliye binası yapılabilirdi. Bir tane binanın yanına 1 metre aralıklarla ikinci koridorlu saçma sapan bir bina yapılmış, üstelikte otopark yok altında. Avukatlar kendilerine otopark bulamıyor. Yalova’da yapılacak yatırımlara yerel yönetimler, belediyeler karar vermemeli. İnşallah yaptırım gücümüz olursa Yalova’da ne yapılırsa yapılsın yerel yönetimleri, valiliği, belediyesi hep beraber toplanıp karar verilirse doğru sonuçlar çıkar. Yalova kamu yatırımında sonuncu sırada, Yalova’ya kamu yatırımı gelmiyor, köprüyü söylüyorlar ama Yalova’nın yatırımı değil. Yalova hak ettiği yerde değil. Termal’de Sağlık Bakanlığının oteli var, Çiftlikköy’de Etibank arazisi var yıllardır âtıl duruyor. İnşallah iktidar olursak seçimden sonra da aynı ekiple çalışarak Yalova’ya bir şeyler katmak istiyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.

Gürel, ‘İktidarın eksiklerini biz tamamlayacağız’

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı olduğu millet ittifakı iktidarında Yalova’da daha başarılı çalışmalar yapıp tüm eksik yatırımları tamamlayacaklarını söyleyen CHP Yalova 2. Sıra Milletvekili Adayı Mehmet Gürel, “Çok yoğun bir seçim dönemindeyiz bu 1 aya sıkıştırılmış dönemde Yalova’ya faydalı olabilmek için aklımıza gelen fikirleri ortak aklı sunmaya çalışıyoruz. Öncelikli hedefimiz Türkiye genelinde bir siyasi başarı sağlamak, Kemal Kılıçdaroğlu’nu 13. Cumhurbaşkanı yapabilmek ve ülkemizin önünü hem ekonomik hem eşitlikler özgürlükler, toplumsal barış, huzur anlamında ve adaleti yeniden tesis etme anlamında mutlu huzurlu bir Türkiye tesis etmek. Biz CHP ve ittifakımızdaki diğer partilerle beraber Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığında bunu en güzel şekilde yapabileceğimize inanıyoruz. Yalova’da daha başarılı çalışmalar yapıp, eksikleri tamamlamak adına oy istiyoruz. Yalova’yı diğer kentlerle yarışında biz en önde olması için çalışıyoruz. 20 yıllık Ak Parti iktidarında Yalova’nın 2 milletvekili olduğu dönemde eksik kalan birçok yatırımlar var. Yollarda, imar planlarında, çevre düzeni planlarında eksiklikler sürekli değiştirmeler, başkalarına rant sağlamalar gibi problemler var. Biz eksik kalan yatırımları hep beraber yeni iktidarımızda sağlayacağız. Depreme dayanıklı bir kent inşa etmek için iktidarımızda gereken her şeyi yapacağız ve yerelde de bunun takipçisi olacağız. Kentsel dönüşüm bağlamında çalışmaların daha hızlı, daha doğru yapılması için gerekenleri yapacağız. Aynı zamanda Yalova’nın güzelleşmesini sağlayacağız. Mekânsal yatırımlar hem hükümetin hem yerel yönetimlerin yapılması gereken yatırımları yapmasını ve detayları kurgulamasına çalışacağız. Yalova gibi bir şehirden Eskişehir’i gezmeye giden insanlarımız var. Neden orada belediye başkanımız çok güzel bir kent kurgulamış en azından belli bir bölümünü ve buraları cazibe noktası haline getirmiş ve bizlerde deniz kenarındaki 3 büyük şehrin ortasında, kaplıcaları olan, yeşili, doğası bambaşka olan Yalova’dan otobüslerle, turlarla sadece içinde Porsuk çayı olan oraya bir plaj yapan doğru mekânsal cazibe noktaları yaratmış bir kente gezmeye gidiyoruz. Orası için, ülkemiz için çok güzel ama Yalova için bir ayıptır. Burada çok daha güzel bir kent kurgulayabilirdik bu konuda çok eksik kaldık. 2013 yılında güçlü, güzel, güvenli Yalova diye bir sloganımız vardı. Ekonomisi anlamında güçlü, depreme karşı güvenli ve bir çekim merkezi anlamında güzel bir kent yaratma iddiamız var” şeklinde konuştu.

Kendir, ‘Çalışmalara Hız Kesmeden Devam Edeceğiz’ Kendir, ‘Çalışmalara Hız Kesmeden Devam Edeceğiz’

Gürel, ‘Yalova’yı yaşanabilir bir kent yapacağız’

Yalova’nın önümüzdeki yıllarda bizi çok ilgilendiren çok önemli bir sorunu olduğunu belirten Gürel, “Yalova’nın Çiftlikköy ve Altınova bölgelerinde yapılan OSB’ler var, tersaneler var. Bu OSB ve tersanelerde önümüzdeki yıllarda yaklaşık 80 bin ek nüfus geleceğini oradaki ilgili kişiler vurguluyorlar. Tersanede çalışan işçilerin bir kısmı, bazı dairelerde 5-10 kişi olarak kalıyorlar bekar olanlar. Buraya bu anlamda göç eden veya edecek insanların o bölgede huzurlu, mutlu ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir şekilde yaşayabilecekleri yaşam alanları kurgulanmalı. Gelecek olan nüfusun Yalova nüfusu ile sosyal ve kültürel anlamda entegrasyonunu sağlayacak çalışmalar yapmalıyız. Yoksa bazı huzursuzluklar, bazı mutsuzluklar, kötü yaşam alanları ve konforsuz bir yaşam bizleri bekliyor. Genel seçimlerle ilintisi ne, o bölgede bu yatırımların ve bu yerleşim alanlarının doğru şekilde yapılacak izinlerin alınması, imar planlarının düzenlenmesi, sanayi planlarının doğru yapılması, ulaşım bağlantılarının doğru yapılması anlamında da genel seçimlerle de ilintisi çok yüksektir. Çünkü yapılan bütün her şey imar planlarında belirleniyor ve ölçeklendiriliyor. Milletvekili adaylarımız ve ittifak ortaklarımızla birlikte Yalova’yı, Türkiye’nin en yaşanabilir, en güzel, en keyifli, kalkınmadan, yatırımlardan payını alabilen, en çok demiyim çünkü hiç alamamış, bir kent haline getirmeye çalışıyoruz. İnşallah iddiamızda yüksektir. Yalova halkı siyasi tercihleri yapma konusunda bilinçli ve tecrübelidir. Genel matematiğe bakarak olması gereken dengeyi kuracaktır. Bizde CHP ve ittifak ortaklarımızla en az 2 milletvekili çıkararak başarılı olacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

HABER/ RÜMEYSA ŞAHİN

Becan, ‘Anketlere değil, halka bakacağız’ (6)Becan, ‘Anketlere değil, halka bakacağız’ (7)Becan, ‘Anketlere değil, halka bakacağız’ (1)Becan, ‘Anketlere değil, halka bakacağız’ (4)