Çetin, “1 Ocak 2024 tarihinden itibaren yeni araç alan ve plakasını yenilemek isteyen vatandaşlarımız barkodlu plaka alacak. Süreçte hem oda olarak hem de vatandaşlarımız yoğunluk sebebiyle mağduriyet yaşıyoruz” dedi. Yalova Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hüseyin Çetin, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak barkodlu araç plakası uygulaması dolayısıyla yaşanan yoğunluktan hem vatandaşların hem de oda olarak kendilerinin mağduriyet yaşadığını belirtti. 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren başlayan uygulama dolayısıyla plaka basımı yaptıklarından bu uygulamanın odaya büyük bir külfet getirdiğini söyleyen Başkan Çetin, “Oda olarak plaka basımı yapıyoruz ve bize büyük bir külfet. Ayrıca müşteri yönünden de 10 dakikaya bastığımız plaka, şimdi 30 dakika ya da 1 saatte basılıyor. Zaman kaybı oluyor ve bizi de çok uğraştırıyor, kalıplar da uymuyor. Bu seferde kalıplar uymayınca plakalarda da baya bir zayi plaka çıkıyor, bize ekstra masraf. Her halükarda bu durumdan şikayetçiyiz çünkü hiçbir alternatifi yok. Federasyonumuz Emniyet Müdürlüğü ve TÜVTÜRK tarafından hayata geçirildi bu uygulama. Birçok müşterimiz geldi 2023 tarihinde basım belgesi almış ancak 2023 yılının referans numarasını bile kabul etmiyor sistem. Bu sefer insanlar bir daha notere gidiyor, ekstra noter masrafı çıkıyor. Merdiven altı plaka basımlarının önüne geçilmesi için yapılan bir uygulama aslında. Bu uygulama 1 Ocak 2024 öncesini kapsamıyor. Vatandaş 1 Ocak 2024 yılından sonra yeni bir araç aldı, notere gidip satışını aldıktan sonra odamıza gelerek kare kodlu plakasını bastırmak zorunda. Yıpranmadan dolayı, kaza sonucu kullanılamayan plakaları değiştirmek isteyen vatandaşlarımız notere gidip noterden plaka basım belgesiyle odamıza gelecek ve kare kodlu sacı bastırmak zorunda. Muayeneye giden araç plaka yönetmeliklerine uygun olmadığı için geri geliyor. Aracını kullanıyor, plakasında hiçbir sorun yok, kare kodsuz olan eski plakasını kullanmaya devam edebilir bu konuda zorunluluk yok. Bu uygulama yeni satışlar, plakası yıpranmadan dolayı değiştirmek isteyenler ve birde muayeneden geçemeyen araç sürücülerimiz için geçerli. Ayrıca biz elimizde kalan kare kodsuz plakaları federasyonumuza teslim ettik. Kimi odalarda kaldıysa bunu imha etmek zorunda artık kullanamıyor” dedi.

Plakalarda kare kodlu dönem başladı

2024-2028 Yıllarında Uygulanacak Hayvancılık Yol Haritası Açıklandı 2024-2028 Yıllarında Uygulanacak Hayvancılık Yol Haritası Açıklandı

Yapılan düzenleme ile Yönetmeliğin 35'inci maddesinin üçüncü fıkrası değiştirilerek, plakalarda belirtilen mevcut özelliklere ek olarak il kodu ile harf grubu arasındaki alanda plakaya ait bilgilerin doğrulanmasını sağlamak üzere 15x15 mm ebadında kare kod ve plakanın basıldığı yıl ile başlayan ve 12 puntoda 12 haneli seri numarasının Yönetmelik Ek-5/0 yer alacağı hüküm altına alındı. Bu çerçevede, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu'na bağlı plaka basımı gerçekleştiren odalar tarafından 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren basımı yapılan tüm tescil plakalarında 15 * 15 mm ebadında kare kod ve 12 haneli seri numarası bulunacak.

yalova-soforler-otomobiller-oda-baskan-arac-plaka-barkod (1)

Editör: Arda Yavuz