Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın sayılı karbon elyaf üreticilerinden DowAksa, rüzgâr türbinlerinde kullanılmak için üretilen hafif ve sağlam karbon elyaf pultrüze profilleri dönüştürmek üzere “Repurpose Reimagine - Karbon Elyaf Malzemelere Yeniden Hayat Verecek Sürdürülebilir Fikirler Yarışması’’ düzenliyor.

Yarışmada katılımcılardan bu profiller için yeni kullanım alanları ve biçimleri geliştirmeleri bekleniyor. Bu sayede döngüsel bir tasarım anlayışı ile işlevini tamamlamış ürünlerin yeniden kullanıma sokulması amaçlanıyor.

Faaliyetlerini sürdürürken toplumsal gelişim, ekonomik kalkınma ve çevresel etki dengelerini hassasiyetle göz önünde bulunduran DowAksa’nın bu çerçevede düzenlediği yarışmaya son proje yükleme tarihi 19 Eylül 2024.

Döngüsel ekonomiye katkı, çevresel pozitif değer yaratma ve uygulanabilirliğin değerlendirme kriterleri arasında bulunduğu fikir yarışmasına lisans/lisansüstü öğrencisi veya mezunu ve meslek hayatına devam eden profesyoneller katılım sağlayabiliyor.

Yarışma kapsamında; boyutları 83 mm, 105 mm ve 120 mm enlerinde, 5 mm kalınlığında ve 300 metreye kadar istenen uzunlukta kesilebilen ürünlerin, akılcı ve uygulanabilir fikirlerle yeniden kullanıma sokulması bekleniyor ve katılımcılar bu alanda keşfe davet ediliyor.

Yalova Dowaksa Fabrika Elyaf Karbon Surdurebilirler Yarisma (1)

Jüri Üyeleri

Prof. Dr. Nuri Ersoy (Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi),

Doç. Dr. Burcu Saner Okan (Sabancı Üniversitesi Kompozit Merkezi Direktörü),

Prof. Dr. Ersan Üstündağ (İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi), Prof. Dr. Şebnem Yalınay Çinici (İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi),

Ayşe Yılmaz (Ottan Studio Kurucusu)

Yarışma Takvimi

Yarışmanın ilanı: Mayıs 2024

Soru sormak için son gün: 28 Haziran 2024, Cuma

Soruların cevaplarının ilanı: 5 Temmuz 2024, Cuma

Proje teslim tarihi: 19 Eylül 2024, Perşembe

Fahiş Fiyata Dur Hamlesi Geldi! Fahiş Fiyata Dur Hamlesi Geldi!

Jüri değerlendirme toplantısı: 16 / 17 / 18 Ekim 2024 (Çarşamba / Perşembe / Cuma)

Sonuçların ilanı: 31 Ekim 2024, Cuma

DowAksa’nın düzenlediği ve organizasyonunu Yapı Medya İletişim’in üstlendiği yarışma hakkında daha fazla bilgiye ve ilgili şartnameye yarışma sitesinden ulaşılabilir

www.yarisma.dowaksa.com

Yalova Dowaksa Fabrika Elyaf Karbon Surdurebilirler Yarisma (2)

Editör: Arda Yavuz