Cengiz, “Şu an insanlar artık geçinemiyor. Ev almak hayal oldu. Araba almak hayal oldu. İnsanlar artık kirada oturacak Yer bulamıyor yani. Şu an ev sahipleriyle kiracılar arasında çok ciddi sıkıntılar var” dedi. 2024 yılında yapılacak olan yerel seçimleri ve içinde bulunduğumuz ekonomik sıkıntıları değerlendiren DEVA Partisi Yalova İl Başkanı Davut Cengiz, “Önümüzde bir yerel seçim var. Onunla alakalı olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. DEVA Partisi 9 Mart 2020 yılında kuruldu. Deva Partisi'nin kuruluş gününde Kovid-19 ilk vakası açıklandı. DEVA Partisi Türkiye'de ses getiren bir parti. DEVA Partisi Kovid-19’un etkili algısıyla aslında mevcut olan hükümetin bir provokasyon gibi de biz değerlendiriyoruz. Yani medyada da çok ciddi bir ambargo yedik. Ama ona rağmen Türkiye'nin 81 ilinde ve bütün ilçelerinde Türkiye'nin en hızlı şekilde örgütlenen kongrelerini gerçekleştiren ve genel kongresini yapan bir partiydik. Bizler Deva Partisi olarak ilk yapılan anketlerde Yüzde 5 ile yüzde 10 arasında bir oy potansiyeline sahiptik. Tabii genel seçim sathına girildiği zaman Türkiye'de dört temel konu vardı iki suni gündem iki de gerçek gündem vardı. Bu suni gündemler neydi? Türkiye'de bir milliyetçilik. İkincisi dincilik. Gerçek olan asıl sorunlar neydi? Türkiye'de adalet ve hukuk problemi vardı. Türkiye'de ekonomik kriz vardı. Ama seçim sathında maalesef iki algı hep yapıldı merkez hükümet ve ittifak Cumhur İttifakı tarafından. Bunlar Türkiye'de milliyetçilik konusu çok işlendi, terör olayı çok içlerinde aşırı derecede ve din eksenli bir siyaset izlendi. Çünkü toplumumuzun en çok etkileyen unsur hassas olduğu konu dindir ve devlettir. Ama ülkemizde bu iki problem de aslında yok. Yani biz muhalefet partilerinin de tabii ki en önemli konusu ve önceliği. Tabii ki devletimizin bütünlüğüdür. Devletimizin teröre karşı bağımsız güçlü bir şekilde mücadelesidir. Bundan hiçbir parti yani muhalefet partisi olarak ve biz Deva Partisi olarak da bu konuda kesinlikle taviz veremeyiz. Ama bizim gerçek olan, halkı ilgilendiren en önemli konusu hukuk ve adalet ve ekonomik. Şu an insanlar artık geçinemiyor. Ev almak hayal oldu. Araba almak hayal oldu. İnsanlar artık kirada oturacak Yer bulamıyor yani. Şu an ev sahipleriyle kiracılar arasında çok ciddi sıkıntılar var” dedi.

‘Seçim stratejisi doğru uygulanabilirdi’

Seçim stratejisi doğru uygulanmış olsaydı bence çok daha verimli olabilirdi ifadelerini kullanan İl Başkanı Cengiz, “Şimdi belki şu soruyu sorabilirsiniz. İşte seçim stratejisi ne olmalıydı Yalova özelinden size örnek vermek istiyorum. Yalova'da üç milletvekili çıkarılıyor. Geçen seçimlerde iki AK Parti bir CHP vekili çıkartılmıştı. Yani alınan oy oranları da belli. Yani yüz altı bin yedi bin civarında bir oy farkı var Ama Yalova'da ittifakı biz yaşayamadık. Neden? Çünkü üç adayımız da CHP'li adaylardı. İttifak ruhuna uygun olarak diğer partilerin hiçbir temsiliyeti yoktu Dolayısıyla bunu halka yansıtamadık. Türkiye'de maalesef bir gerçek de var. Yani burada sağ seçmeni sola götürmek gerçekten zorlanıyoruz biz. Sol seçmeni sağa ikna edebilirsiniz ama sağ seçmeni sola maalesef ikna etme konusunda çok ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Her ne kadar Türkiye'de bu gibi durumlar sıkıntılı olsa da yani Türkiye fayda sağlamasa da ama toplum algısı bu yönde bizim talebimiz neydi? Türkiye genelinde bütün ittifak üyelerinin de güçlü adaylarının bu milletvekili sıralamasında yer alması. Bu alacağı yer almada ciddi manada partiye çalışma sağlanacak ittifaka çalışma sağlanacaktı. Ama bütün adayların bir partiden gösterilmesi aidiyetlik duygusunu oluşturamadı. Aidiyetlik duygusunun oluşmadığı yerde insanları ikna edemedik bizler de Dolayısıyla Yalova'da birinci sırada CHP adayı, ikinci sırada etkili ve güçlülüğü olan DEVA Partisi'nin o dönem İl Başkanı Mehmet Demirhan konulmuş olsaydı, üçüncü sırada da diğer ittifak partilerinden bir isim konulmuş olsaydı bütün partiler etkin ve etkili bir şekilde çalışılsaydı Yalova'da iki milletvekili kesinlikle Millet İttifakı'nın olacaktı yani hatalar buradan geliyor değerlendirmeyi böyle yapıyoruz evet” şeklinde konuştu.

CHP Yalova İl Kongresi’ni Yapacak CHP Yalova İl Kongresi’ni Yapacak

‘Partimizin değil, Türkiye’nin geleceğini düşündük’

Türkiye'nin konjonktürü gereği yüzde elli artı bir durumundan dolayı mecburen ittifaklar oluşmak zorundaydı diyen DEVA Partisi Yalova İl Başkanı Davut Cengiz, “DEVA Partisi olarak bizler de Türkiye'nin geleceğini düşünerek Türkiye'nin daha karanlık döneme sürüklenmemesi adına partisel anlamda partimizin geleceğini değil de Türkiye'nin geleceğini biz düşünerek hareket ettik parti olarak Genel başkanımız da bu yönde hareket etti. Aksi takdirde biz evet kendi başımıza çıkmış olsaydık bize çok farklı ithamlarda da bulunabilirlerdi. İşte siz AK Parti'den ayrılan bir parti olarak siz bu çatının altına girmeyerek AK Parti'ye çalışıyorsunuz. Algısı da yapılabilirdi. Dolayısıyla biz parti olarak evet AK Parti'nin gitmesi lazım. AK Parti artık bu ülkeyi yönetemiyor dolayısıyla bu konjonktürde diğer partilerle beraber hareket ettik. Demin de ifade ettiğim gibi biz parti kimliğimizi kazanabilmemiz için genel seçimlere mutlaka kendi adayımız ve kendi logomuzla girmemiz gerekiyordu. Bunu yapılmadığı gibi demin de ifade ettiğim gibi stratejiyi de doğru oturtturulamadı. Yani strateji bütün partilerin temsiliyet noktasında olmuş olsaydı başarılmak istenen o başarı yüzde yüz elde edilirdi. Çünkü bu noktada çoğu ilde işte yani yaklaşık olarak seksen bir ilin yaklaşık olarak otuz kırk ilin otuz ilinde bu ittifak ortaklarının adayları gösterildi. Ama diğer kesimlerin de bu gösterilmedi. Ve dolayısıyla demin de ifade ettiğim gibi hiçbir ilde aidiyetlik duygusu oluşmadı. Partilerin kendini temsil etme noktası oluşmadığı için çalışmaları ve ikna etme de gerçekleşmedi. Evet. Yani doğru mu değil mi? Altılı masadaki durum Altılı masanın bir araya gelmesi Türkiye'nin geleceği için çok iyi. Bakın bu noktada Türkiye'de imkansız olan bir şey gerçekleşti. Altı farklı ideolojide ve düşüncede olan partinin bir araya gelmesi ve iki bin Madde üzerinde ortak mutabakat metninin hazırlanması Türkiye geleceği için çok kıymetli ve çok değerliydi. Ama vatandaşa bunu aktarılamadı. Vatandaş buna bakmadı. Demin de ifade ettiğim gibi Türkiye'de iki konu işlendi. Milliyetçilik ve din eksenli bir siyaset. Anlıyorum. Yani altılı masada yer almak doğruydu ama yanlışları da yanlış vardı diye de yorum yapıyorsunuz” diye konuştu.

‘Yerel seçim çalışmalarımız yoğun şekilde devam ediyor’

Biz güçlü bir partiyiz, Türkiye'de gelecek vaat eden bir partiyiz. Dolayısıyla DEVA Partisi'nin her ilde ve her bulunduğumuz ilde de ve ilçe ve beldelerde de güçlü şekilde çalışmalarımız devam ediyor açıklamasında bulunan İl Başkanı Davut Cengiz, “Yalova ilinin özelinde de ve ilçelerimizde de etkili ve güçlü bir şekilde kazanabileceğimiz adaylarla sürekli istişare halindeyiz. Tabii ki yerel seçimde de ittifak olacak mı? Onu da genel merkezlerin alacağı karar doğrultusunda bizler de burada bulunan il başkanlarımızla istişareler yaparak doğru strateji ile. Demin ifade ettiğim milletvekilliği yapılan yanlış stratejinin yerelde uygulanmaması için en doğru ve en stratejik şekilde yani hangi bölgede hangi adayımız güçlüyse destekleme mutabakatları düzenlenerek istişareleri yapılarak bu bütün ilçe ve beldeleri kazanma ihtimalimiz çok yüksek ama genel başkanlar düzeyinde böyle bir ittifak uygun görülmediği takdirde DEVA Partisi Yalova il ve ilçe ve beldelerinde hepsinde inşallah adayını gösterecektir. Peki bu anlamda güçlü bir belediye başkan adayınız var mı? Gizli tuttuğunuz? Ya görüştüğümüz belediye başkan adaylarımız var süreci bekliyoruz. Süreci nasıl işleyeceğini bekliyoruz. Sürpriz olur mu Yalova için? Olur yani. Şöyle söyleyeyim. Yalova aslında iki partiye sıkışmış durumda. AK Parti ve CHP olarak sıkışmış durumda Mevcut olan adaylar da bu konuda geçmişteki adaylar da ciddi derecede yıpranmış. İnsanlar aslında yeni yüzler istiyor. Ama Yalova'ya hizmet edecek yüzler istiyor. Değişik kaliteli bir ekip istiyor. Yani belediye yönetimi dediğimiz zaman Sadece belediye başkanından ibaret değildir. Onun ekibiyle beraberdir. Meclis üyelerinin de güçlülüğü önemlidir. Yani sadece şahıslar kazanmaz. Biz bu doğrultuda sürekli bölgedeki kanaat önderleriyle, STK'larla, derneklerle de istişare halindeyiz. Dolayısıyla Yalova'yı kalkındırmak için, Yalova'ya istediği hak ettiği değere ulaşması için eh herkesle görüş alışverişinde bulunuyoruz. Yani biz de aday adayıyız diye Deva Partisi'nden olmak isteyen belediye başkan adayları çok olur mu aday adayları olacaktır. Sonuçta bu ilimizde yöneticilik yapmak Yalova'yı daha güzel yarınlara taşıyacak. Yalova'yı geliştirmek isteyen birbirinden kıymetli birçok vatandaşımız var. Dolayısıyla bu yarışta ben de bulunmak istiyorum diyen birçok arkadaşımız, birçok abimiz olacaktır Biz de bunları değerlendireceğiz. En doğru kararla, en doğru stratejiyle Yalova halkının önüne çıkacağız” dedi.

‘En büyük sorun deprem ve kentsel dönüşüm’

Yalova deprem kuşağında olan bir ilimiz 99 depremini yaşanmış bir iliz ve ben de 99 depremini Yalova'da yaşamış bir insanım diyen DEVA Partisi Yalova İl Başkanı Davut Cengiz, “Aradan geçen bunca zamana rağmen Yalova'nın gerçek problemi olan depremi ve kentsel dönüşüm bu zamana kadar gerçekleştirilmedi. Yalova'nın en büyük sorunu depremden sonra ayakta kalan yıpranmış binaların hala ayakta durması ve bu buradaki en büyük sorun. Tabii eski bir yapılaşma olduğu için altyapı problemi hala devam etmekte. Yani Yalova'nın bu noktada bürokrasisiyle bütün siyasi partileriyle aslında ortak sorunu depreme hazır bir alan oluşturmamız gerekiyor. Yani kentsel dönüşümü bölge bölge hızlı bir şekilde faaliyete geçirmemiz gerekiyor. Şimdi Yalova'da konjonktürünü düşündüğümüz zaman Yalova iki bölgeye ayrılıyor. Çiftlikköy ve Altınova bölgesi sanayi bölgesi konumuna almış durumda. Yalova, Çınarcık Termal, Armutlu bölgesi, turizm bölgesi olmuş durumda Şimdi Yalova sanayi bölgesi olan Altınova ve Çiftlikköy'ü değerlendirdiğimiz zaman Altınova'da tersane alanında çok ciddi yatırımlar var. Fakat bu yatırımlar yapılırken bu bölgede Altyapı çalışması açısından birçok eksiklikler var. Şimdi Yalova'nın Altınova ilçesinde ciddi manada konut problemi var. Çok yaklaşık kırk bine yakın bir çalışan var. İstihdam var ama bunun yaklaşık olarak yüzde ellisi çevre illerden geliyor. Bu bölgede konut yetersizliği olduğundan dolayı bu konuda Yalova bu konuda da ciddi derecede bir verim alamıyor Bunun yanında Altınova bölgesinde özellikle bekar gençlerin, çalışan bekar gençlerin aile ortamında konaklama talebi çok ciddi, sosyal problemler aşmış durumda. Yani bu Yalova'da çok gündem olmuyor. Çok konuşulmuyor belki ama şu an o bölgede yaşayan vatandaşlar çok ciddi sıkıntılar yaşıyor. Bu ve buna benzer olarak bunun gelen bu istihdamla beraber bu yoğunlaşma yoğunlaşmayla beraber ciddi derecede okul problemi var, eğitim problemi var. Öğrenciler üst üste resmen derslere giriyor. Prefabriklerde eğitim görüyor. Benim kızım Tavşanlı beldesinde şu an küçücük bir prefabrik yapılmış, derme çatma. Orada eğitim görüyor mesela. E bu problemler aynı şekil şu an Çiftlikköy'de organize sanayi kuruluyor. Ama organize sanayi gelirken Altınova'daki bu problemlerin benzerlerinin aynısı Çiftlikköy'ü tehdit ediyor. Bu konuda bakıyoruz. Çiftlikköy'de de hiçbir çalışma yok. Yani yarın organize sanayide hedeflenen yirmi bin çalışana nerede konakla diyecek? Bu gelen aileler nerede çocuklarını eğitim verdirecek? Veya sağlık hizmetlerini ne kadar karşılayabilecek? Yalova turizm kenti dediğimiz alanda hiçbir katma değerli bir çalışma yok. Yıllardır biz turizm kenti olacağız diyoruz ama turizme, turizmi buraya çekecek hiçbir çalışma, hiçbir uygulama yok Çiçek anlamında mesela Yalova'ya en çok öne çıkartan unsurlardan biri çiçekçilik, çiçekçilikte de biz gerçek bir tanıtım gerçekleştiremiyoruz. Yalova bir Hollanda düzeyine bir üretimi var ama biz bunu bir türlü Türkiye geneline ve dünyaya biz bunu bir türlü tanıtamadık. Tam anlamıyla bu konuda ciddi manada yetersiz kalıyoruz Yalova'da çok ciddi bir nüfus hareketliliği var. Ama bunu karşılayacak yine konut yetersizliği var. Ciddi derecede trafik problemi var. Ayrıca Yalova'nın en büyük problemi göçmenler Yalova'da özellikle Fatih Caddesi bölgesi sahili tamamen diğer ülkelerden gelen vatandaşlardan oluşuyor. Ve dolayısıyla bu da Yalova'da yaşayan Yalovalıları çok ciddi derecede rahatsız ediyor. Yani bu konuda da çok ciddi eksikler ve problemler devam ediyor” şeklinde konuştu.

‘Işıklandırma ve yol dışında bir çalışma göremedik’

Yalova Belediyesinin Ak Partiye geçmesi sonrasında hükümet destekli çalışmalarının arttığını ancak birçok soruna hala çözüm bulunamadığını belirten İl Başkanı Cengiz, “Yalova Belediyesinin AK Parti'ye geçmesi tabii ki AK Parti'nin merkezi hükümetin çok ciddi destekleri var. Bu destekler maalesef muhalefet partilerine verilmiyor. Dolayısıyla bu kaynakların etkisiyle bazı çalışmalar var ama demin de ifade ettiğim gibi Yalova'daki saydığımız bu sorunlara bir çözüm bulunamadı. Yalova'da yapılan ne? Yalova'ya baktığımız zaman asfalt çalışması var. Yalova'da ışıklandırma çalışması var. Yalova'da ben başka bir çalışma görmüyorum Bir kentsel dönüşüm projesi söylendi. Orada bulunan vatandaşlar boşaltıldı ama henüz herhangi bir çalışma görmüyoruz. Yani dediğimiz gibi Yalova'da bizim izlediğimiz sadece asfalt çalışması ve ışıklandırma çalışması. Onun dışında çok da aktif ve etkin bir çalışma mega bir proje görmedik. Görmüyoruz yani. Ankara'nın desteğiyle yapıldığına tabii tanık olduğumuz, gördüğümüz bir hastanemiz var. Yani bunu inkar etmemiz yanlış olur. Yani yapılan bir hizmettir. Güzel de bir hizmet. Bu konuda merkezi hükümetin desteğini alarak buraya bu yatırımın yapılması Doğru bir iş karar. Ve bunun gibi aslında Yalova'ya daha büyük demin de ifade ettiğimiz yani turizm kenti olma noktasında daha güzel yatırımlar çekilebilir Yalova'ya. Yine merkezi hükümetime bakanlıkların ciddi derecede destekleri alınarak Yalova'ya toplu konut da getirilebilir. Yani bu tarz problemler ve özellikle Yalova'daki trafik problemi yani Yalova'dan Çınarcık'a geçen Armutlu'ya kadar ulaşan yolun halen yapılamaması Yalova'da yıllardır AK Parti'nin milletvekili çoğunluğunu sağlamasına rağmen bu çalışmaların yapılamaması da AK Parti'nin aslında bir ayıbıdır. Yani merkezi hükümetin bu noktada Yalova Belediyesi'ne ve Yalova milletvekillerinin doğru çalışmasıyla bu daha da hızlandırılabilir. Bu bizi mutlu eder. Bakın biz muhalefet partisiyiz diye iktidarın yapacağı şeylere biz karşı değiliz. Tam tersine vatandaşımıza sunulacak Her kolaylığı, her güzelliği, her yatırımı biz takdirle destekleriz. Bizim mücadelemiz zaten bu yönde. Yani biz istiyoruz ki vatandaşımız en iyi şekilde en güzel şeylere ulaşsın. En hızlı şekilde Her şeye ulaşsın. Yani siyaset yapmamızın amacı da zaten bu değil mi? Türkiye güzel bir ülke, üç tarafı denizlerle kaplı. Yalova ilimizde üç mega şehir İstanbul, Bursa ve İzmit Kocaeli üçgeninde bulunan deniziyle, ormanıyla, küçük bir yapısıyla iki artı bir dediğimiz bir Yalova'mız var. Çok kıymetli bir şehir. Yalova’mıza doğru temsiliyeti hak edecek şekilde hak eden kişilerin elinde yönetilmesi açısından bizi dinleyen Yalovalı hemşehrilerimize bu konuda duygusal davranmamalarını, gerçekten bu işi hakkıyla yapacak, insanlara destek vermelerini ve güzel Yalova'mızı daha yaşanılabilir bir il olması için, daha yaşanılabilir bir kent olabilmesi için hak edecek değerlere layık olacak insanlara emanet etmelerini rica ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.