Becan İlin Sıkıntılarını Başbakan'a Anlattı

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan, Yalova’nın sorunlarını Başbakan Binali Yıldırım’a aktardı.

Becan İlin Sıkıntılarını Başbakan'a Anlattı

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan, Yalova’nın sorunlarını Başbakan Binali Yıldırım’a aktardı.

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan, Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) ev sahipliğinde düzenlenen 9.Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası’nda Yalova’nın sorunlarını ve çözüm önerilerini anlattı.Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Cemil Demiryürek’in de iştirak ettiği toplantıya Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile 365 oda ve borsanın yönetim kurulu başkanları ve meclis başkanları katıldı.  TOBB Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Şura’da, 81 ilden 365 oda ve borsa başkanı özel sektörün sorunlarını ve çözüm önerilerini, Başbakan Yıldırım ve bakanlara iletti. Başbakan Binali Yıldırım şurada yaptığı konuşmada, sanayi ve ticaret odası başkanlarının ifade ettiği sorunları şuraya katılan bakanlarla birlikte büyük bir titizlikle not ettiğine dikkati çekerek, "Bunların hepsine çözüm bulmak, ülkemizin ve milletimizin muasır medeniyetler yolculuğunda en önemli paydaşlarından biri olan siz sanayi ve ticaret erbabının önünü açmak, yolunu aydınlatmak, 65. Hükümet olarak bizim en önemli görevlerimizden biridir. Bundan emin olabilirsiniz. AK Parti iktidarı olarak geçtiğimiz 14 yılda hep bunu yaptık. 'Her şeyi biz biliriz, biz yaparız' zehabına kapılmadan, memleketin bütün paydaşlarını, her alandaki sivil toplum kuruluşlarını işin içine dahil etmek suretiyle vatandaşımızın, milletimizin beklediği en uygun, en ideal çözümü üretmeye çalıştık" ifadesini kullandı.

Başbakan Yıldırım’ın konuşmasının ardından, 81 ilin oda ve borsa başkanları illeri ile ilgili taleplerini 3 dakikalık süre içinde birinci ağızdan hükümete aktarma fırsatı buldu. Şura’da Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan ilin sorunlarını ve çözüm önerilerini hükümet yetkililerine aktardı.


Becan konuşmasında, Yalova’nın coğrafi yapısından gelen birçok alanda önemli potansiyellere sahip olduğu ve Yıllık nüfus artış hızı bakımından Yalova 81 il içerisinde 6. Sırada olduğunu, Körfez geçiş köprüsü tamamlanmış olması ile bu artışın daha da hızlanacağını belirtti. Yalova yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin en küçük ili olduğunu ve % 59 unun ormanlık ve 105 km kıyı şeridine sahip olduğu, ilin ticaret hacminin Türkiye sıralamasında 62.sırada, istihdam’da 46, ihracatta 32.sırada olduğu bilgilerine yer verdi. Üç ana başlık altında ilin sorunlarını dile getiren Becan,  "Turizm ile ilgili ilin avantajları vardır, Yalova Ortadoğu ülkelerinin en çok ilgi gösterdiği bölgedir. Kültür Turizm Bakanlığımız tarafından yapılan ancak açılan dava sonucu iptal edilen Yalova Termal Turizm Merkez planlarının bir an önce yeniden yapılması ve  bin 700 dönümlük alanın turizme bir an önce açılması gerekmektedir. 2008 tarihinde kurulan üniversitemizin kampüs inşaatı hala tamamlanmadığından gerek öğrenciler gerekse akademik personel ilimizi tercih etmemektedir. Önceleri TOKİ tarafından yapılacağı söylenen kampus inşaatı sonrasında ihaleyle yapılmaya başlanmış ancak bir türlü bitirilememiştir. Kampüs inşaatının tamamlanması için gerekli düzenlemenin yapılması gereklidir. İlimizdeki yatırımların geliştirilmesi adına çalışmalar hızlanmalı. Yalova’daki Tersaneler ülke ihracatının %26’sını karşılıyor. Bu sektörün desteklenmesi gerekmektedir. Ayrıca ilimizde kurulma çalışmaları devam eden Bakanlık siciline tescilli ihtisas OSB’ler kamulaştırma davaları yüzünden henüz faaliyete geçemedi, bu konu ile de düzenlemeye gerek vardır. Yine Yalova’nın lokasyon olarak çok önemli bir yerde olması, Tersaneler Bölgesi, Osmangazi köprüsünün faaliyete geçmiş olması, kurulacak OSB’lerinde üretimleri dikkate alındığında Yalova’ya yük limanı ihtiyacı doğmuştur" dedi.

 

YORUM EKLE

banner137

banner138