KİVİ HASADI BAŞLADI

Yalova Kiviciler Birliği Başkanı Mustafa Tunalı Yalova'da kivi hasadına başlandığını bu yıl 24 bin ton civarında Kivi rekoltesi beklediklerini belirtti.

 KİVİ HASADI BAŞLADI

Yalova Kiviciler Birliği Başkanı Mustafa Tunalı Yalova'da kivi hasadına başlandığını bu yıl 24 bin ton civarında Kivi rekoltesi beklediklerini belirtti.
Türkiye'nin Kivi merkezi olan Yalova'nın Subaşı Beldesi Kivi hasadına başlandı. Geçen yıl 20 bin tonluk üretim yapan Yalova'da bu yıl ise %20'lik bir artışla rekor bekleniyor. Hasadın başladığı bilgisini verem Yalova Kiviciler Birliği Başkanı Mustafa Tunalı, "Geçen yıla oranla bu yıl kivi rekoltesinde %20 civarında bir artış bekleniyor. Geçen yıl 20 bin ton civarında bir Kivi rekoltesi vardı. Bu yılda 22 bin, 24 bin aralığında bir rekolte bekliyoruz. Buna Bursa'nın Orhangazi ilçesinden gelen Kiviler de dahil. Orada ki üretimi de bu beldedeki çiftçilerimiz gerçekleştiriyor. Otobanın buradan geçmesi ile birlikte 600 dönüm kadar bir arazi kaybedildi. Burada üretim yapan çiftçilerimizde Orhangazi ilçesinden yer alarak üretimlerini buraya kaydırdılar. Orhangazi de hasat başladı. Burada da hasat Kasım ayının başında start alacak. Soğuk hava depolarında şuan da neredeyse yer kalmadı. Üreticileri daha şimdiden yerlerini ayırttı. Türkiye'nin Kivi ihtiyacının bu yıl yine %50'sini burada yetiştirilen Kivi ile karşılayacağız. Ülkemizde 80 bin ton civarında Kivi tüketiliyor. Bunun 22-24 bin ton civarında ki kısmı Yalova'da üretilen Kivi ile karşılanıyor.  Geri kalanı ise yurt dışından getiriliyor" dedi.  


Üretim Bursa ve Çanakkale'de de yaygınlaşıyor
Yalova'da Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otobanın bölgede arazi fiyatlarını ciddi şekilde arttırdığını belirten Tunalı, "Yalova'nın Altınova İlçesi ve çevresinde Osmangazi Köprüsü ve otobanın hizmete girmesi ile birlikte arazi fiyatları çok yükseldi. Kivi üretiminin yapıldığı Hersek Deltası olarak adlandırılan bu bölge de artıştan nasibini aldı. Burada 6 bin dönümlük bir arazi de üretim yapılıyor. Ancak arazi fiyatlarında ki yükselme nedeniyle üretim bölgede daha fazla yayılamıyor. Dolayısıyla da üretim Orhangazi ve Gemlik bölgesine yayıldı. Son zamanlarda da Çanakkale bölgesinde yer alarak burada üretim yapmaya başlayan üreticilerimiz var. Karadeniz'de de üretim yapılıyor. Tüm Karadeniz'de yapılan üretim15-20 bin ton civarında. Ama orada yetişen Kivi Subaşı bölgesinde yetişen Kivi'nin kalite ve aromasını yakalamıyor" dedi.
Şili 10 katımız üretim yapıyor
Kivi üretimine devletin destek vermesi gerektiğini belirten Yalova Kiviciler Birliği Başkanı Mustafa Tunalı, " İtalya Avrupa'da ki  Kivi üretiminde öncü ülke. İtalya 450 bin Ton Kivi üretiyor. Dünya'da 2.5 milyon ton civarında Kivi üretiliyor. Üretilen bu Kivi'nin yarısı ise Çin'de üretiliyor. Türkiye'de ki üretilen elma miktarı Dünya'da ki Kivi miktarından daha fazla. Türkiye'de 3 milyon tonun üzerinde Elma üretiyoruz. Dünya'da 2.5 milyon ton Kivi üretiliyor.  Kivi üretimi Türkiye'de çok ağır gelişiyor. Bizimle birlikte Kivi üretimine başlayan Şili de şu anda yıllık 400 bin ton Kivi üretiliyor. Türkiye'de toplamda 40 bin ton üretim yapılıyor. Bizim 10 katı fazlamız üretim yapılıyor. Ama Şili'de devlet Kivi üretimine ciddi destek verdi. Bizde ise üreticilerin şahsi çabaları ile bu iş geliştirilmeye çalışıyor" diye konuştu.

YORUM EKLE

banner137

banner138