Çınarcık’ın Kocadere Köyü’nde 29 Nisan 1921 yılında Yunan askerleri, Rum ve Ermeni tarafından gerçekleştirilen katliam için anma programı gerçekleştirildi.  830 kişinin şehit edildiği katliam için yapılan törene Yalova Valisi Muammer Erol ile kurum müdürleri programa katılırken Yalova İl Müftüsü İlyas Yılmaztürk programda hazır bulundu.

Yalova’nın siyasi parti temsilcileri anmaya tam kadro katıldı. AKP İl Yöneticileri ile AKP Yalova Milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Muttalip Tunç ve il yöneticilerinin yanında Milletvekili adayları Tahsin Becan, Mehmet Gürel, MHP İl Başkanı Ahmet İhsan Güldoğan ile MHP Yalova Milletvekili adayı Namık Öz ve partililer de anma programına katılırken İyi Parti İl Başkanı Osman Kendir ve Milletvekili adayı Ayhan Küçük ve Memleket Partisi İl Yöneticileri ile birlikte Milletvekili adayları Ertan Şener, Fatih Elönü ve Barış Emre Eş törende hazır bulundu.

Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer ile Çınarcık’a bağlı köy ve mahalle muhtarları da programa katılanlar arasındaydı.

Tuna Camii’nin Temeli Atıldı Tuna Camii’nin Temeli Atıldı

Töreni şehitlik anıtına çiçekler bırakılarak başladı, şehitler için saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Kuran tilaveti için Kocadere İmam Hatibi Haşim Öztürk dualarını ettikten sonra Yalova İl Müftüsü İlyas Yılmaztürk, şehitler için konuşma yaptı ve dua okudu. Daha sonra Kocadere Muhtarı Volkan Varol katliamın 102. yıl anısına bir konuşma gerçekleştirdi.

“Burada bir soykırım yaşanmıştır”

Varol konuşmasında, “Aziz şehitlerimizi andığımız bugünde sizlerle beraber bulunmaktan büyük bir onur duyduğumu belirterek başlamak istiyorum. 1921 yılının 29 Nisan günü Yunan işgal kuvvetleri, Rum ve Ermeni çetelerinin zulüm ve vahşetiyle burada bir soykırım yaşanmıştır. O yıllarda milli mücadele başlatılmış. Eli silah tutan herkes cephelere koşmuştur. Köylerde kadın, çocuk ve yaşlılar kalmıştır. Kocadere-Şenköy halkından 830 masum insanımız burada bir eve doldurulmuş, işkence görmüş, vahşice diri diri yakılarak, bir kısmı da Şenköy’de deniz de boğularak katledilmiştir. Burada yaşanan bir cephe savaşı değildir. Kadın, ihtiyar, çocuk, savunmasız masum insanlara yapılan İnsanlık dışı bir vahşettir, açıkça bir soykırımdır. Vatan, namus ve bayrak uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır” Bu vatan toprağının her karışında şehitlerimizin kanları vardır. Bedelini şehitlerimizin kanlarıyla ödediğimiz vatanımız bizlere emanettir. Ezan inmez, bayrak inmez, vatan bölünmez, şehitler ölmez. Kahraman ve aziz şehitlerimiz emanetiniz emanetimizdir. Huzur içinde uyuyun. Ruhunuz şad, mekânınız cennet olsun” ifadelerini kullandı.

Anma töreni, Kocadere Ortaokulu öğrencilerinden Rümeysa Ayten ve Gökçe Gökhan’ın şehitlerin ruhu için okudukları şiir ile son buldu.  Anma törenine katılan köy halkı ve vatandaşlara köy meydanında ayran ve pilav dağıtılırken, mehter takımı gösterisini gerçekleştirdi.

Haber/Göktuğ Doğukan Yüksel

Kocadere Şehitleri Anıldı (8)Kocadere Şehitleri Anıldı (9)Kocadere Şehitleri Anıldı (5)Kocadere Şehitleri Anıldı (6)Kocadere Şehitleri Anıldı (3)Kocadere Şehitleri Anıldı (4)Kocadere Şehitleri Anıldı (1)Kocadere Şehitleri Anıldı (2)