Kurtuluş Savaşı döneminde Yunan işgal kuvvetlerine bağlı Rum çeteciler tarafından birçok katliam yapıldı. Bu katliamların biri de Çınarcık’a bağlı Kocadere köyünde 29 Nisan 1921 tarihinde gerçekleştirildi. Anadolu tarihe en acılı olaylarından biri olarak geçen Kocadere’deki katliamda Rum çeteciler, köye girerek 830 insanı diri diri yakarak öldürdü. Bu vahim olay için Yalova protokolünün tam kadro katıldığı anma törenleri gerçekleştiriliyor ve anma mesajları paylaşılıyor. Bu açıklamalara Yalova Gazetesi’nin köşe yazarlarından ve Yalova eski Belediye Başkanı Yakup Koçal da katıldı.

“Kuru kuruya lanetlemeyelim ve okuyalım”

Katliamın 103. Yıldönümü içi resmi sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Koçal, “Bugün 29 Nisan. Kocadere Şehitlerini Anma Günü. 1921'in Nisan ayında gerçekleşen katliamlar neden Yalova'da ve sadece bazı köylerde yaşandı? Kurtuluş Savaşı'nın süreç bütünselliğiyle ve Yalova ayağının İstanbul, Anadolu ve Londra bağlantısıyla anlaşılabilmesi için bu eseri yazdım. Birçok sorunun cevabını bulabileceğiniz bir çalışma oldu. Kuru kuruya lanetlemek yerine tarihi anlamak bugün ve yarınlarımıza daha fazla ışık tutar. Okumak iyidir. Tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum.

Haber/Göktuğ Doğukan Yüksel

‘Samsun’da Doğan Güneş 105 Yıldır Ulusumuzun, Yolunu Aydınlatıyor’ ‘Samsun’da Doğan Güneş 105 Yıldır Ulusumuzun, Yolunu Aydınlatıyor’

Yalova Kocadere Koy Rum Cete Katliam Anma Sehit Yakup Kocal Kitap

Editör: Arda Yavuz