2023 yılı Mart ayı belediye meclisi başladı, depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı ve ardından İstiklal Marşımız okundu. Yalova Belediye Meclisi 2023 Yılı Mart ayı Olağan Toplantısı, Raif Dinçkök Kültür Merkezi içerisinde bulunan küçük salonda yapıldı. Deprem bölgesine 100 adet konteyner yapılması için Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk’a yetki verilmesi oy birliğiyle kabul edildi. Diğer yandan Millet ve Cumhur İttifakı, 7 meclis üyesinden oluşan Deprem Komisyonu kurulması için ek gündem maddesini oy birliğiyle kabul etti. Ayrıca depremin en çok etkilediği ve büyük yıkımın yaşandığı Hatay’ın Antakya ilçesinin Yalova ile kardeş belediye olması kararı da oy birliğiyle meclis üyeleri tarafından kabul edildi.

Deprem Bölgesine Konteyner Kent Kurulacak

2023 yılı Mart ayı Yalova Belediye Meclisi deprem gündemiyle başladı. Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve 10 ilimizde büyük yıkıma sebebiyet veren deprem felaketinin ardından deprem bölgesine depremzede vatandaşlarımızın konut sorununa bir nebze çare olması amacıyla Yalova Belediyesi tarafından 3 milyon TL bütçe ile 100 konteynerden oluşan bir konteyner kent kurulması teklifi ek gündem maddesi ile meclise sunuldu ve teklif meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi.

Yalova Deprem Komisyonu Oluşturulacak

Yalova Belediye Meclisi 2023 Yılı Mart ayı Olağan Toplantısının deprem ile ilgili ek gündem maddelerinden bir tanesi de 7 kişiden oluşacak Deprem Araştırma Komisyonu kurulması teklifi oldu. Millet ve Cumhur İttifakının birlikte aldığı ek gündem maddesi gereği Deprem Araştırma Komisyonu oluşturulması teklifi de oy birliği ile kabul edildi. Cumhur İttifakı Grubu adına söz alan Cem İnci ise, “Vatandaşlar yaşanan deprem sonrasında daha da huzursuz bir hale geldi. Bize bina güvenliğinden tutun da okul güvenliğine kadar birçok soru geliyor. Bu noktada kurulacak komisyon bilimin ışığında üniversite ve akademik odaların da desteği ile çok önemli bir çalışmayı ortaya koyacaktır inancındayım” ifadelerini kullandı.

Antakya ilçesi kardeş şehrimiz oluyor

Kahramanmaraş’ta yaşanan ve 10 ilimizin yoğun şekilde etkilendiği büyük felaketin ardından deprem gündemiyle toplanan Yalova Belediye Meclisinin bir diğer ek gündem maddesi ise, depremin en çok yıkıma sebebiyet verdiği Hatay’ın Antakya ilçesinin Yalova Belediyesi ile kardeş şehir olması oldu. Yalova Belediyesi ve Hatay’ın Antakya Belediyesi arasında kardeş şehir ilişkisi kurulması için Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk’a yetki verilirken, konuyla ilgili olarak söz alan Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Şahin ise, “Yaşanan deprem Kahramanmaraş merkezli 10 ilimizde çok ciddi zararlara yol açtı. Devletimiz ve milletimiz bu deprem sonrasında çok büyük bir yardımlaşma örneğini ortaya koydu. Biz de Antakya Belediyesi ile kardeş şehir olacak ve depremden önemli bir zarar gören Antakya ilçemizde yaraların sarılması için elimizden gelen ne varsa yapacağız” şeklinde açıklamada bulundu.

Meclisin gündemi ‘Deprem’ (2)Meclisin gündemi ‘Deprem’ (3)Meclisin gündemi ‘Deprem’ (1)

Huzurevi Sakinlerinden Vali Erol’a Ziyaret Huzurevi Sakinlerinden Vali Erol’a Ziyaret