Mor Aronya, %100 aronya meyvelerinden tamamen doğal içerikli, katkısızürünler üretip tüketicileriyle buluşturuyor. Üretimde kullandığı aronyaların, tüm aşamalarını analizlerle kontrol ederek doğal ve katkısız ürünler hazırlarken aronya pazarına da yön vermeye devam ediyor. Aynur Rona ve Songül Koç, tarımsal faaliyetepandemi öncesinde başlarken, kadın girişimci olarak kurdukları Aronya Sağlık ve Gıda şirketiile Mor Aronya markasınıhayata geçirdiler. Girişimci kızkardeşler, “Son yıllarda Türkiye'dearonyaya artan talepten mutluyuz. Ömrü 25-30 yılı bulan bir çalı bitkisi olan veülkemiz coğrafyasıyla çok iyiuyumlananaronyanın 5 yaşına gelen bir fidanından ortalama 4-5 kg meyve alınabiliyor. Mor Aronya olarak, 3 yaş  ve 4 yaş 100 bin fidanımız var ve tahmini rekolte deyüzümüzü güldürüyor.Her yıl üretim miktarımızı artırıyoruz ve bu yıl hedefimiz 60 ton aronyayı katma değerli ürün olarak işlemek” dedi.
Hedefleri kendi tesislerini kurarak üretimde büyümek
Mor Aronya Yönetim Kurulu Başkanı Aynur Rona, “Kendi arazilerimizdenve anlaşmalı olduğumuz çiftçilerden aldığımız doğal ve yüksek antioksidan oranına sahip aronyaları işleyip katma değerli ürünler haline getiriyoruz. Üretimde kullandığımız tüm aronyaları kendi bahçelerimizden  elde etmeyi ve gelecek yıllar içinde 400 ton ürün hasat etmeyi hedefliyoruz. Yüzde 100 aronyadan ürettiğimiz aronya suyu, aronya konsantresi, sirkesi, tozu, kurusu,elma ile tatlandırdığımız reçeli, marmelatı ile sağlıklı gıda alanındaki ihtiyacı gözönüne alarak üretim yapıyoruz.Takviye gıda alanında üretimini tamamladığımız aronya kapsülü ve çiğnenebilir jel formu  raflarda yerini aldı.Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Sağlık üzerinde olumlu etkileri olan çay reçete formüllerini üniversitelerdeki değerli  danışmanlarımızla hazırladık ve yakında çıkartmaya hazırlanıyoruz. Hedefimiz orta vadede kendi tesisimizi kurmak. Kendi aronyalarımızın yanı sıra diğer üreticilerin de  aronyalarını işlemeyi  amaçlıyoruz” dedi.
Türkiye’de aronyadan elde edilen ilk gıda takviyesi
Türkiye’de aronya meyvesinikapsülve gummy formlu ürün haline getiren ilk marka olduklarını belirten Mor Aronya Yönetim Kurulu Başkan Vekili Songül Koç, “Bilinen tüm meyveler içinde en fazla antioksidan içerdiği bilimsel çalışmalarla kanıtlanan aronya, C vitamini, PP, B, E vitamini ve yüksek miktarda antosiyanin içeriyor. Aynı zamanda potasyum, magnezyum, kalsiyum, manganez ve yüksek oranda life sahip olan aronya, anti-aging özelliğinin yanısıra bağışıklığın güçlenmesi, kalp-damar sağlığının korunması, alerjilerin gerilemesi ve birçok otoimmünhastalık üzerinde olumlu yönde etki sağlıyor. Kanser, yaşa bağlı dejenerasyonlar, demans, alzheimer gibi kronik rahatsızlıklarda, radyasyonun olumsuz etkilerinde, ruhsal ve mental sağlıkgibi birçok konuda koruyucu özelliği bulunuyor. Türkiye’de bir ilk olarak, aronyayı çiğnenebilir jel formu ve %100 bitkisel kapsül gıda takviyesi olaraktüketicilerimize ulaştırdık” şeklinde konuştu.

Yalova Belediyesi Vezne Çalışma Saatleri Değişti Yalova Belediyesi Vezne Çalışma Saatleri Değişti

MOR ARONYA HASADI BAŞLADI  (1)MOR ARONYA HASADI BAŞLADI  (2)