Serebral Palsy(Beyin Felci) rahatsızlığı sebebiyle birçok çocuk engelli durumda kalabiliyor. Bu duruma dikkat çekmek amacıyla her yıl 6 Ekim tarihinde “Cerebral Palsy” adı altında bir farkındalık günü düzenlenerek etkinlikler gerçekleştiriliyor. Türkiye Spastik Engelliler Federasyonu ve Yalova’da faaliyet gösteren Yeni Yaşam Engelliler Derneği 6 Ekim Cuma günü saat 14:00’te Cevdet Aydın Parkı’nda farkındalık günü etkinliği gerçekleştirecek. Dernek, “Yeşil Giyinin, Logonuzu Yeşil Yapın, Yeşil Işık Yakın” mottosu ile Yalovalılara seslendi.

Niyazi Bektaş; Öğretmenlik Peygamberlik Mesleği Niyazi Bektaş; Öğretmenlik Peygamberlik Mesleği

“Yeşil temalı bir etkinliğimiz olacak”

Yalova Gazetesine Serebral Palsy Farkındalık Günü hakkında bilgi veren Murat Arslanhan, “Dünya Serebral Palsy Günü’nü biz her yıl 6 Ekim’de kutluyoruz. Hem Yalova’da, Türkiye’de, 50 ülke ve 450’den fazla STK ile bu günü kutluyoruz. Türkiye Spastik Engelliler Federasyonu olarak bu işe öncülük yapma eğilimimiz var. Bu kapsam içerisinde Yalova’da Cevdet Aydın Parkı’nda yeşil temalı bir etkinliğimiz olacak. Engellilerin hayata tutunması, hayatlarını kolaylaştırma anlamında farkındalık oluşturmak için yeşil temalı bir etkinlik yapacağız. Tüm Yalova halkını bekliyoruz, bizleri yalnız bırakmasınlar. Engelsiz yarın için birlikte yürüyelim” İfadelerini kullandı.

“Yeşil filizlenmenin bir teması”

Etkinliğe neden yeşil gelinmesini istediğini açıklayan Başkan Arslanhan,” Yeşil filizlenmenin, büyümenin, hayatta yeniden canlanmanın bir temasıdır. Ana rengin kapsamı bu olduğu için biz Serebral Palsy’de de bu rengi tercih ediyoruz. Onların hayata tutunmaları yeniden filizlenmeleri, yeşermeleri için önündeki engelleri kaldırmak için herkesi yeşil giymeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Muhabir/Göktuğ Doğukan Yüksel

Kameraman/Arda Kızıltan