Dr.Dedecan “Astımda hasta tedavisi önemli”

Yalova İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. İbrahim Dedecan, 2 Mayıs Dünya Astım Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada astımın tedavisinde hasta eğitimine dikkat çekti.

Dr.Dedecan “Astımda hasta tedavisi önemli”
Dr. Dedecan, 2 Mayıs Dünya Astım Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, astımın hava yollarının daralmasıyla ortaya çıkan bir hastalık olduğuna dikkat çekerek, hastalıktan her yaştaki bireyin etkilenebildiğini ve günlük hayatı ciddi şekilde kısıtlayan bir solunum yolu hastalığı olduğunu söyledi.

Hastalığın sıklıkla öksürük, nefes darlığı ve göğüste baskı hissi şikayetleriyle ortaya çıktığını vurgulayan Dr. İbrahim Dedecan,  hastalığın belirtileri ve tedavi yolları hakkında şunları söyledi: "Kriz döneminde hava yollarını saran kaslar kasılır, ödem ve şişlik artar, ilerleyen iltihapla hava yolu duvarı kalınlaşır. Hava yollarındaki salgı bezlerinden kıvamlı mukus salınır. Tüm bunlar hava yollarını önemli ölçüde daraltır ve havanın akciğerlere girip çıkması engellenir. Bunun sonucunda ise artan öksürük, nefes darlığı, hırıltı, hışıltı ile kendini gösteren bir hastalıktır. Astım tedavisinde önemli olan hastanın eğitimidir. Astım, hasta hekim ve hasta yakınlarının işbirliğiyle tedavi edilebilir ancak tedavi uzun sürelidir"  diyerek bilgilendirmede bulundu.
YORUM EKLE

banner137

banner138