Vali Kaya, “Çok kısa bir zamanda bir araya geldik ama biliyorum ki hepiniz bulunduğunuz bölgedeki sorunlara duyarlı, çözüm odaklı ve bizim idaremizle her zaman işbirliği içerisinde olduğunuzu biliyorum” dedi. 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Vali Dr. Hülya Kaya’nın da katılımıyla Uygulama Otelinde Yalova’da görev yapan tüm muhtarlar için yemek düzenlendi. Yalova protokolünün de hazır bulunduğu 19 Ekim Muhtarlar Günü yemeğinin açılış konuşmasını Marmara Muhtarlar Federasyonu Başkan Yardımcısı, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Disiplin Kurulu Üyesi, Yalova İli Muhtarlar Derneği Başkanı ve Süleyman Bey Mahalle Muhtarı Mustafa Kandemir gerçekleştirdi. Başkan Kandemir, “Bu yıl sekizincisini kutladığımız 19 Ekim Muhtarlar Günü programımıza hoş geldiniz. Bizlere kendimizi özel hissetmemizi sağlayan bu güzel günün kutlamasında emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Gazi Meclisimize buradan şükranlarımızı sunarım. 19 Ekim 1829 tarihinde 2. Mahmut tarafından yayımlanan bir fermanla İstanbul Üsküdar Eyüp ve Galata kadılıklarında daha sonra 2 Aralık 1833’te Kastamonu Taşköprü’de kurulan muhtarlık müessesesi 194 yıldır bu topraklarda varlığını sürdürmektedir. Muhtarlık Osmanlıdan günümüze taşınan ender kurumlardan biridir. Muhtarlarımız köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumları ile ilişkilerinde aracı bir rol oynarken diğer taraftan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmektedir. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi ‘Muhtar Demokrasinin Temel Taşıdır’ anlayışına sadık kalarak çağdaş, hukukun üstünlüğüne inanan, toplum ihtiyaçlarının belirlenmesi ve çözümü noktasında sorumluluk alan muhtarlar olarak bağımsız bir muhtarlar yasası çıkartılarak görev ve sorumluluklarımızın kanun güvencesi altında alınması en büyük istediğimiz ve arzumuzdur. Bu konuda da son dönemde özlük haklarımızda önemli iyileştirmeler sağlayan cumhurbaşkanımız ve gazi meclisimizin gerekli adımları atacağından hiç şüphemiz yoktur. Ayrıca Filistin’de yaşanan menfur olayda hayatını kaybeden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bu vahşeti yaşatanları muhtar arkadaşlarım adına lanetliyorum. Sözlerime son verirken bu güzel programı hazırlamamızda yardımcı olan sayın valim, sayın milletvekillerim, sayın belediye başkanım, sayın müdürlerim, kıymetli protokol ve siz çok kıymetli muhtarlarıma teşekkürlerimi sunar, geçmişten bugüne kadar muhtarlık yapmış arkadaşlarımın muhtarlar gününü kutluyor ve hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

Vali Kaya, ‘Çok kutsal bir görev icra ediyorsunuz’

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla düzenlenen yemeğe katılan Vali Dr. Hülya Kaya’da konuşma gerçekleştirdi. Vali Dr. Kaya, “Çok kıymetli muhtar kardeşlerim öncelikle gününüzü tebrik ediyorum, çok kutsal çok güzel bir görev icra ediyorsunuz. Dolayısıyla bu iş çok meşakkatli ama hayır yönünden de baktığımızda çok feyizli çok mükafatı olan bir iş. Dolayısıyla hepinizi bu 5 yıllık süreçte görevinizi en iyi şekilde yaptığınız için tebrik ediyorum. Çok kısa bir zamanda bir araya geldik ama biliyorum ki hepiniz bulunduğunuz bölgedeki sorunlara duyarlı, çözüm odaklı ve bizim idaremizle her zaman işbirliği içerisinde olduğunuzu biliyorum. 2 tane ilçemizde muhtarlar toplantısını gerçekleştirdik. Çınarcık ilçemizi ziyaret ettik ve diğer bir ilçemiz Armutlu’yu ziyaret ettik. Orada da hem halk toplantısını gerçekleştirdik hem de muhtarlarımızla bir araya geldik. Biz sizlerle her daim berber bu yolda yürümeye ve emek sarfetmeye hazırız. Başta belediye başkanımız, meclis başkanımız, muhtarlar federasyonu başkanımız, mesai arkadaşlarımız her zaman her daim telefonun ucundayız bunu bilmenizi istiyoruz. Yapacağınız bütün işlerde istişare içinde olmamız, bizimle beraber olmanız bizim başarımıza başarı katacaktır. Dolayısıyla sizin işbirliğiniz sizin desteğiniz bizler için çok önemli. Bu arada bir eksikliğimiz oldu kusura bakmayın. Ben muhtarlık görevini sadece sizin yaptığınızı düşünmüyorum. Sizin eşinizde bu konuda en büyük destekçiniz. Kimi muhtarımızın mührü eşinde duruyor, dolayısıyla bugün buraya eşlerinizi de davet edecektik ancak yoğunluğumuzdan bunu atladık. İnşallah bir daha ki muhtarlar gününde eşlerinizle beraber burada sizi görmek istiyoruz, misafir etmek istiyoruz. Bu yolculuktaki en büyük destekçiniz eşiniz ve evlatlarınız dolayısıyla onların da muhtarlar gününü kutluyorum, gayri resmi olsa da onlarda muhtarlık yapıyorlar. Kendilerine sevgilerimiz, saygılarımı ve hürmetlerimi iletin lütfen. Bugünün anısına biz sizlere güzel bir hediye de vermek istedik. Belki muhtarlık görevi devam edecek var etmeyecek var. Bugün Atatürk’ün Yürüyen Köşk’te kahvesini içtiği bir fincan var tek. Ben geldiğimde sormuştum neden tek diye. Sadece Atatürk’te olduğunu söylediler. Dolayısıyla o fincandan bugün sizlere takdim etmek istiyoruz. Bir kahvenin 40 yıl hatırı varmış. Bu hatırın 40, 80, 160 böyle katlayarak gider inşallah. Sizlerle biz bir aile gibi inşallah bu yolda beraber yürüyeceğiz. Ben tekrardan gününüzü tebrik ediyorum, selamlarımı saygılarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

Yalova Valisi Kaya'dan Mesaj Gönderen Öğrenciye Jest Yalova Valisi Kaya'dan Mesaj Gönderen Öğrenciye Jest

yalova-vali-muhtar-mahalle-köy-program-yemek6yalova-vali-muhtar-mahalle-köy-program-yemek5yalova-vali-muhtar-mahalle-köy-program-yemek4yalova-vali-muhtar-mahalle-köy-program-yemek3yalova-vali-muhtar-mahalle-köy-program-yemek2