Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Aydıncık ilçesinde meydana gelen otobüs kazasında 9 kişinin hayatını kaybettiğini, 30 kişinin de yaralandığını söyledi.  
  Vali Pehlivan, Aydıncık ilçesi Sarıyer tüneller mevkiinde gece saat 01.15 sıralarında meydana gelen otobüs kazasının yaşandığı bölgeye giderek incelemelerde bulundu. Burada İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Atasoy'dan bilgi alan Vali Pehlivan, daha sonra otobüsün yedek şoförü ve muavini ile de görüştü.
  Vali Pehlivan, kaza yerindeki incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, çok elim bir kaza yaşandığını belirterek, "Mersin-Antalya yol güzergahı üzerinde, Aydıncık ilçemiz sınırları içerisinde il merkezine de yaklaşık 170 kilometre mesafede, 40 yolcusu ile Marmaris'ten hareket etmiş olan ve Mersin istikametine oradan da Mardin'e doğru devam etmekte olan yolcu otobüsü, 01.15 sıralarında tünel çıkışında sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi neticesinde maalesef şarampole devrildi. Kaza neticesinde 9 vatandaşımız hayatını kaybetti, 30 vatandaşımız da yaralı olarak çevredeki ilçelerde bulunan hastanelere ve Mersin il merkezine sevk edildi. Gerçekten çok elim bir kaza, hepimizin canı yandı. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyor, yaralılara acil şifalar temenni ediyorum. Kaza haberini alır almaz ekiplerimiz arama kurtarma ve sağlık ekiplerimiz, jandarma ekiplerimiz olay yerine geldi. Kaza sonrası gerekli çalışmaları yaptı" dedi.

Evlenen çiftlerin sayısı 2023 yılında geriledi Evlenen çiftlerin sayısı 2023 yılında geriledi

yaralilar-kaza-ani-mersin (2)vali-aciklama (3)vali-aciklama (2)vali-aciklama (1)

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Aydıncık ilçesinde şehirler arası yolcu otobüsünün devrilmesi sonucu 9 kişinin hayatını kaybettiği kazada yaralananları Silifke Devlet Hastanesinde ziyaret etti. 
  Silifke Devlet Hastanesine gelerek Başhekim Ali Güngör’den kazazedeler hakkında bilgi alan Vali Pehlivan, yaralıları ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulundu. Otobüsün, Mersin’in Aydıncık ilçesi D-400 karayolunun Yenikaş Mahallesi Sarıyar Tüneli çıkışında bariyere çarpıp şarampole devrilmesi sonucu meydana gelen kazada, 9 kişinin hayatını kaybettiğini, 13'ü ağır 30 kişinin yaralandığını ifade eden Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, "Yaralılarımız ilk olarak en yakın hastanelere sevk edildi. Silifke Devlet Hastanesine de ilk etapta 21 yaralı sevk edilmişti. Bunlardan durumu çok ağır olan 9’u Mersin merkezdeki hastanelere sevk edildi. Şu anda Silifke Devlet Hastanesinde 6 kazazedemiz müşahede altında. 6 yaralımız da ayakta tedavi edilerek taburcu edildi" dedi. Vali Pehlivan kaza ile ilgili geniş çaplı soruşturmanın devam ettiğini söyledi. 
  Vali Pehlivan’a hastane ziyaretinde İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Atasoy, Silifke Kaymakamı Abdullah Aslaner, Silifke Belediye Başkanı Sadık Altunok ve Silifke Devlet Hastanesi Başhekimi Ali Güngör eşlik etti.

  Yaralılar kaza anını anlattı
  Öte yandan, hastanede tedavi gören kazazedelerden Fırat Burun, kaza anında hatırladıklarını şöyle anlattı: "İki saat oldu mola vereli, ondan sonra yola çıktık. Daha sonra tünele girdik, tünelden hızlı çıktık, virajı fark edemedi. Araba kaydı. Arkadaşımı tutmaya çalıştım, sağ taraftaydık sol tarafta iki kişi sağlam çıktı, diğerleri vefat etti."  
  Hemşirelik öğrencisi Esra Uçar ise, "Şırnak’a gidiyordum. Çok hızlıydık. Hep şoförü şikayet ettik. Şoförün hatasıydı. 58 numarada oturuyordum" diye konuştu. 
  Antalya’dan Mardin’e giden ve kazada ayağı kırılarak Silifke Devlet Hastanesine kaldırılan Şahin Selçuk da Vali Ali Hamza Pehlivan’dan kazanın en ince ayrıntısına kadar incelenmesini istedi. Şoförü suçlayan Selçuk, "Otobüse Antalya’dan bindim. Şoför aracı çok kötü kullanıyordu. Hatta babamı ve ağabeyimi arayarak otobüsten Antalya Serik’te inmek istedim fakat başka otobüs bulamayacağım için inmedim. Sonuçta da yağışlı havada viraja çok hızlı giren şoför otobüsün devrilmesine ve birçok kişi ile birlikte çocukların ölümüne sebep oldu" ifadelerini kullandı. 
(İHA)

Editör: Arda Kızıltan