14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilen seçimde siyasi partiler tarafından basın emekçilerine yapılan muameleye tepki gösteren Yalova Basın Birliği,

”14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan Milletvekilliği seçimi öncesi siyasi partilerin Yalova’daki temsilcilerinin basın mensuplarına ve basın kuruluşlarına yönelik yok sayan, aşağılayıcı tavırları kabul edilemez noktalara ulaştı.

Yalova Basınını hiçe sayan davranışlar içerisinde bulunan tüm siyasi partilerin yönetici ve adaylarını bu konuda eleştirmekteyiz. Yıllardır meslek etik kuralları çerçevesinde siyasi partilerin ve yöneticilerinin haberlerini yayınlayan Yalova’daki basın temsilcilerini seçim döneminde yok sayan zihniyet için şunu belirtmek isteriz: Seçim döneminde yerel basını yok saydınız, basın temsilcilerine komik ilan fiyatları biçtiniz, bir pankarta harcadığınız parayı yayın organlarımızın bedeli olarak gördünüz, işlerinizi çeşitli illerden getirttiğiniz basınla ilgili ya da ilgisiz kişi ve kuruluşlara verdiniz. Seçim döneminde basın temsilcilerini sizlere muhtaç dilenciler gibi gördünüz. Seçim bitti, yerel basınla yine başbaşa kaldınız. Şimdi de ‘bizim şu haberimiz var, şu çalışmamız var’ diyerek basınla iyi geçindiğiniz imajını vereceksiniz. Basın temsilcilerinin özel günlerinde yüzlerine gülerek sahte övgüler dizebilirsiniz. İşinize gelmediğinde de; O’cu Bu’cu diyerek biz basın emekçilerini fişleyebilirsiniz!

Sizler seçim döneminde çalışmalarınızı planlarken kimin isteğine göre basın listesi yaptınız?

Sizler akredite yaparken hangi vasıfları göz önüne aldınız?

Yapılan her işi, anlatmak için bugün vitrinde bulunanlar yarın seçim sürecinde görmezden geldikleri basın mensuplarına ihtiyaç duyacaklar. Bütçelerini gözlerini kırpmadan sokaktaki pankart ve afişlere harcayanlara, basını görmezden gelenlere şimdilik bugünün yarını da var diyebiliriz ancak.

Bizler Yalova’daki basın temsilcileri olarak hiçbir şeyin artık eskisi gibi olmayacağını sizlere hatırlatmak isteriz. Seçim döneminde yaptığınız gibi seçim sonrası da çalışmalarınıza aynı zihniyetle devam edin. Seçim sonrası yaptığınız çalışmaları pankartlar ile kamuoyuna ulaştırın.

Bizleri yok sayanları, seçim sonrası bizler de yok sayacağız. Sizlere çok güvendiğiniz sosyal medya hesaplarınız ve ayrıştırdığınız kişi/kurumlar ile başarılar dileriz. Yalova’daki tüm siyasi parti yöneticilerine, adaylarına ve kamuoyuna duyurumuzdur.”  diyerek, rahatsızlıklarını ortaya koydular.

Editör: Rümeysa Şahin