Yalova’daki birçok kurum ve kuruluştan 19 Eylül Gaziler Günü hakkında açıklamalar geldi. Bu açıklamalara Yalova Kent Konseyi de dahil oldu. Yalova Kent Konseyi, resmi sosyal medya hesabından kamuoyuna yaptığı paylaşımda, 19 Eylül Gaziler Günü’nü kutladı.

Kent Konseyi’nin 19 Eylül Gaziler Günü hakkında yaptığı paylaşımda, “Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Devletimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK`e Türk Milletinin vefa duygusunun bir nişanesi olarak "Gazi"lik unvanının da verildiği gün olan 19 Eylül Gaziler Günü’nü, Yalova Kent Konseyi olarakken içten dileklerimizle kutluyoruz.

Yüce milletimizin birlik ve beraberliği, ülkemizin bağımsızlığı ve bütünlüğü için canlarını hiçe sayarak, vatan için üstlendikleri görevlerin yapılması uğrunda gözünü kırpmadan ölümü göze alıp, üstün bir cesaret ve feragat örneği göstererek “gazilik” unvanı taşıyan kahraman gazilerimizi şükran ve minnetle anıyoruz.

Bizlere gurur veren, eşsiz kahramanlıklar, destanlar ve zaferlerle dolu şanlı tarihimizde gaza ruhu ve gazilik geleneği, derin izler bırakmış yüce bir kavramdır. Tarih boyunca esarete boyun eğmektense ölümü yeğleyen ecdadımızın savaş meydanlarındaki fedakârlığının, yiğitliğinin, kahramanlığının adı olmuştur.

Şehitlik ve gazilik ruhu; şanlı tarihimizden aldığımız inanç, güven ve onurla, Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hürriyet ve istikbal benim karakterimdir” vecizesinde vücut bulmuş olarak, dün olduğu gibi bu günde Türkiye Cumhuriyeti’nin, kutsal vatan topraklarının bölünmez bütünlüğünün, büyük Türk Milletinin birlik ve beraberliğinin koruyucusu olmaya devam edecektir.

Cesaret, Kahramanlık ve Fedakârlık Timsali Değerli Gazilerimiz; Büyük Türk milleti sizlerin, ülkemizi, milletimizi, bayrağımızı ve istiklalimizi savunma konusunda gösterdiğiniz eşsiz cesaret, feragat ve mertliği hiçbir zaman unutmayacak, tarihin sayfalarına altın harflerle kaydedilen isimleriniz, her zaman hafızalarımızdaki yerini koruyacak ve sonsuza kadar yaşayacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle, hayatta olan gazilerimizi minnet ve şükranla anar, değerli ailelerine ve yüce milletimize saygılarımızı sunarız” ifadelerine yer verildi.

Haber/Göktuğ Doğukan Yüksel

Editör: Rümeysa Şahin