Ataç, “Bizim bıraktığımızdaki belediyenin borcuyla şu anki belediyenin borcuna baktığımızda arada çok büyük bir uçurum var” dedi. Yalova Belediyesinin çalışmalarını nasıl buluyorsunuz sorusunu yanıtlayan CHP Yalova İl Kadın Kolları Başkanı ve CHP Yalova Belediye Meclis Üyesi Meryem Ataç, “Şöyle bir şey söyleyeceğim. Şimdi son zamanlarda biliyorsunuz pek çok kriterle bakmak zorundayız. Bunlardan bir tanesi Yalova kent olaraktan temiz mi? Ben baktığım zaman bir Bağlarbaşına bir Seyrantepe'ye bir Bayraktepe’ye maalesef temiz değil. Ha tabi ki yapılan olumlu işler var. Biz hiçbir zaman olumlu işe de olumsuzdur, kötüdür diyecek insanlar değiliz. Olumlu olumlu diyeceğiz ama olumsuzlukları da görmek ve bunları da dile getirmekle mecburuz. Mesela personel A.Ş.’deki personel sayısının ne kadar çok olduğunu görebiliyoruz insanların çevre temizlik, park bahçede çalışmak yerine masa başlarında oturmayı tercih ettiklerini görebiliyoruz. Herkesin kendi yandaşını işe alıp o yandaşını masa başında maaş bağladığını maaş vermek zorundasınız zaten. Ama hepsi eş, dost, akraba olmaması lazım. Herkesin her çevreden olması lazım ve gerçekten liyakatta ihtiyacı olan insanların alınması gerektiğini düşünüyoruz. Şimdi mesela bakın önümüzdeki pazartesi bizim meclisimiz var. Sanırım bir ek bütçe daha gelecek. Bu ek bütçe gelecek ama biz daha geçen ay 70 milyona yakın taksi plakalarından gelir elde edecek bir imza verdik. Bunun üzerine ek bütçenin neden geleceğini bana birisi anlatabilir mi? Büyük bir ihtimalle personel giderleri olacaktır. Bunun dışında sadece bunlar mı? Bakın asrın projesi dedik. Evet, gerçekten bu projenin yapılması gerekiyordu ama biz ilk 5 yıl sadece faiz ödeyeceğiz. Sonra 5 yıldan sonra ana parayı ödemeye başlayacağız ama bu yönetimin şu anki AK Partili olsun, Cumhuriyet Halk Partisi olsun, MHP olsun İYİ parti olsun. Bizlerin 6 ay sonra görevleri sona erecek. Bakın biz bizden sonrakilere o zaman belki meclis üyesi olacağız, belki olamayacağız. Belediyeyi kim kazanacak? Tabii ki bizim hedefimiz bizim kazanmamız ki 2 keresinde de kazanmışız. Üçüncü neden olmasın. Hatta 3 kere kazandık. Dördüncü neden olmasın ama bunun yanında baktığımız zaman bizim bıraktığımızdaki belediyenin borcuyla şu anki belediyenin borcuna baktığımızda arada çok büyük bir uçurum var. Bunun büyüğünün personel giderlerinden kaynaklandığını biliyoruz ki geçmiş dönemde bizim zamanımızda işe alınan arkadaşlarımızı işten çıkarttınız. Ama ben pek çok meclis üyesinin çocuklarının yan şirketlerde işe girdiğini, ben Denetim Komisyonu üyesiyim, aynı zamanda Plan Bütçe Komisyonu üyesiyim. Affedersiniz, bunların hepsini isim isimli görebiliyoruz” dedi.

‘Yalova Belediyesi iyi yönetilmiyor’

Yalova Belediyesinin ekonomik açıdan ve diğer konular açısından iyi yönetilmediğini söyleyen CHP Yalova İl Kadın Kolları Başkanı Meryem Ataç, “Mesela siz dediniz ya belediye nasıl yönetiliyor? Belediyenin makam araçları sizce kaza sebebi verebilir mi? Makam araçlarını biz 3 yıldır bir şey anlatmaya çalışıyoruz. Fen işlerinde ulaştırma müdürlüğünde bir alan tespit edilsin, işi biten tüm araçlarımız orada beklesin.  Kontrolü daha kolay olsun nereye daha çok ihtiyaç varsa oraya gönderilsin bunun gibi pek çok şey. Mesela asfalt döküldü diyorsunuz. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden asfalt gelmiş bunlar bakın güzel şeyler hediye de olsa değil mi? Başka belediye de yapsa bunlarda güzel olaylar ama ekonomik açıdan asla iyi yönetildiğini düşünmüyorum. Sadece ekonomik açıdan mı hayır benim için önemli olan bu belediyenin bu Yalova'nın temizliği üzerine olması gerekiyordu. Maalesef Yalova'mız Seyrantepe, Bayraktepe, Bağlarbaşı, Kemerköprü bu tarz yerlerde Mustafa Kemal Paşa Mahallesi maalesef çok temiz değil, hatta hiç temiz değil konteynırlar kokuyor. Bunun gibi daha pek çok şey var. Yalova'yı merkez haricinde temiz bulmuyorum” şeklinde konuştu.

MHP Yalova’ya Taze Kanlar Geldi MHP Yalova’ya Taze Kanlar Geldi

‘Tüm belediyeleri kazanmak istiyoruz’

Yerel seçimlere az bir zaman kala çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini ve Cumhuriyet Halk Partisi olarak Yalova’daki tüm belediyeleri kazanmak istediklerini söyleyen CHP Yalova İl Kadın Kolları Başkanı Meryem Ataç, “Şimdi tabii ki biz de seçimler sonrasında hem milletvekilliğinde hem cumhurbaşkanlığında hangi ilçede, hangi mahallede ne kadar oy almışız, hangisinde daha öndeyiz, hangisinde daha gerideyiz, hangisinde daha çok şansımız var bunu görebiliyoruz. Mesela Yalova merkez Belediyesi alınabilecek belediye, Çınarcık, Çiftlikköy kesinlikle Koru, Kaytazdere, Subaşı, Taşköprü, Kadıköy alınabilecek durumda. Altınova’da biraz daha farklı bir çalışma yapılması gerekiyor ama her bir ilçede farklı çalışmayla alınamayacak ilçenin olduğunu düşünmüyoruz. Tabii ki en zorlanacağımız yerlerden bir tanesi Termal bir tanesi de Armutlu. Bunun da bilincindeyiz ama diğerlerinde ben hem milletvekilliğinin sonuçlarına baktığımda mesela Yalova'da, merkezde köyleri çıktığı zaman aldığımız sonuçları biz görüyoruz. Ki genel seçimle yerel seçimin atmosferi daha farklıdır. Yerel seçimde biliyorsunuz adaylar daha ön plandadır. Tabii ki tanınan tabii ki sevilen CV’si çok iyi olan, liyakatli adaylarımızla birlikte az önce saydığım ilçelerin tamamını alabileceğimizi görüyoruz. Beldelerde de aynı şekilde. Bunlarla ilgili sadece belediye başkanlarının değil, meclis üyelerinin ilk genel meclis üyelerinde de aynı başarıyı yakalayabileceğimizi düşünüyoruz. Burada biz ne yapabiliriz daha çok kadın aday nerede olabilir ona bakmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.