Yalova Belediyesi emekçileri açık bir emek düşmanlığı ile karşı karşıyadır”

Celal Yıldız, konuşmasında Yalova Belediyesi’nde emekçilerin haksız ve hukuksuzca işten çıkarılmasını nefretle kınadıklarını belirtti. İşten çıkarılan emekçilerin işlerine geri alınmasını istediklerini ifade eden Yıldız, “Yalova Belediyesi emekçileri açık bir emek düşmanlığı ile karşı karşıyadır. 31 Mart Seçimleri sonrası belediyelerde yaşanan işçi kıyımı ve emek düşmanlığına maalesef Yalova Belediyesi de eklenmiştir. 150’ye yakın arkadaşımız keyfi gerekçelerle, haksız ve hukuksuz bir şekilde işten çıkarılmıştır. Bugün, haksız, hukuksuz ve keyfi olarak işlerinden edilen Yalova emekçilerinin yalnız olmadığını göstermek için buradayız. Ülkemizde her yerel seçim sonrası parti değişikliği yaşanan belediyelerde baş gösteren işçi kıyımları, emek hareketi adına bir utanç kaynağı olagelmiştir. Bu, tahammül edilebilecek bir durum değildir. Belediye başkanlarının asli görevi, kendisine yetkiyi veren vatandaşlara hizmet üretmektir” dedi.

Vali Dr. Kaya Bal Hasadında! Vali Dr. Kaya Bal Hasadında!

Yalova Belediye Isci Cikarim Eylem Hak Is Haber Gazete (1)“Bu Zulümdür, Adaletsizliktir”

Celal Yıldız, Yalova Belediye Başkanı Mehmet Gürel’i eleştirerek, “31 Mart Seçimleri sonrası Yalova Belediye Başkanı olarak seçilen Mehmet Gürel, Yalova’ya hizmet etmek yerine, 'Nasıl emek düşmanlığı yapabilirim, belediye emekçilerini nasıl mağdur edebilirim' derdine düşmüştür. Yalova’da yerel seçimlerden bugüne, 3 aydır, belediye emekçisi arkadaşlarımızın maaşları günü ve zamanında ödenmediği gibi, iş kanununa aykırı olarak görev yerleri değiştirilmektedir. Arkadaşlarımızın ikramiyeleri, bayram paraları ve mesaileri 3 aydır ödenmeyerek mağdur edilmektedir. Bu zulümdür, adaletsizliktir. İnsanların ekmeğiyle oynamaktır. Yalova Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Gürel’e sesleniyoruz: Belediyede her türlü etkinliğe para bulunurken, şehri için emek verenlerin alın terinin karşılığı neden ödenmiyor? 'Maaşlarını ödeyemiyoruz' diyerek, emekçilerin işlerinden edilmesi hangi vicdana sığar! Yaptığı işin gerektirdiği hiçbir riskten çekinmeden gece-gündüz, kar-kış fedakârca, onuruyla, alın teriyle çalışan bu insanlar, işten çıkarılmayı, baskı ve mobinge maruz bırakılmayı gerektirecek ne yaptı, suçları nedir? Bu zor ekonomik koşullarda aileleriyle birlikte hayatta kalmaya çalışan bu insanlar, işten çıkarılmayı hak etmiyor. Siz, çalışanlarınıza, gece başını yastığa koyduğunda yarın ne olacağım diye düşünmeyecek, endişeden uzak, huzurlu bir iş ortamı sağlamak zorundasınız. Yalova Belediyesi emekçileri sizden bunu bekliyor. Yalova halkı sizden bunu bekliyor. Yapamıyorsan bırak o koltuğu” şeklinde konuştu.

Yalova Belediye Isci Cikarim Eylem Hak Is Haber Gazete (2)“Baskı ve mobing uygulanmasına göz yummayacağız”

Yıldız, sendika olarak işten çıkarılan emekçilerin yanlarında olduklarını belirterek, “Sendikamız üyesi emekçiler kimsesiz ve de yalnız değildir. İş akdinin feshedilmesini gerektiren haklı bir neden olmaksızın, sözde gerekçelerle arkadaşlarımızın ekmeğiyle oynanmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Arkadaşlarımıza keyfi kararlarla görev yerleri değiştirilmek suretiyle baskı ve mobing uygulanmasına göz yummayacağız. Bu durum seçimlerin ardından HAK-İŞ/HİZMET-İŞ üyesi emekçilere yönelik bir ‘cadı avı’dır. Buna müsaade etmeyeceğiz. Hak-İş/Hizmet-İş olarak haksızlık ve hukuksuzluklara boyun eğmeme gibi bir düsturumuz var. Yarım asırlık sendikal mücadelemizde emek hareketi adına ne grevler ne eylemler yaptığımızı çalışanlar, üyelerimiz ve işverenler çok iyi bilirler. Türkiye’nin en büyük, en güçlü ve en etkin sendikası HAK-İŞ/HİZMET-İŞ olarak Yalova Belediyesi emekçilerinin sonuna kadar yanındayız. Tüm Türkiye’de yaşanan işçi kıyımlarına karşı sürdürdüğümüz haklı mücadeleyi Yalova’da da kararlılıkla sürdüreceğiz. Üyelerimize yapılan haksızlığa asla sessiz kalmayacağız. Yalova Belediyesi emekçilerinin hak ve hukukuna sahip çıkacağız. Üyelerimizi korumak için tüm hukuki, yasal girişim ve eylemi yerine getirmekten çekinmeyeceğiz. Bugün, haklılığımızı ve kararlılığımızı ortaya koymak için Eylem Çadırımızı kuruyoruz. İşten çıkarılan üyelerimiz işlerine iade edilinceye, hukuksuz görev değişiklikleri son buluncaya kadar mücadelemizi hem burada hem de hukuki süreçte kararlılıkla sürdüreceğiz. Kararlıyız, Haklıyız, Kazanacağız” ifadelerini kullandı.

MUHABİR/ Rümeysa Şahin

Yalova Belediye Isci Cikarim Eylem Hak Is Haber Gazete (4)

Muhabir: Rümeysa Şahin