Güleç; Beceriksizliklerinizle Tarihe Geçtiniz Güleç; Beceriksizliklerinizle Tarihe Geçtiniz

Gemi İnşa Müteahhitleri Birliği Mesleki Eğitim ve Dayanışma Derneği ile Yalova Güç Birliği Derneği'ni ziyaret eden Becan, Yalova'nın ekonomik ve sosyal kalkınması için neler yapılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Yalova- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ekonomi Masası Üyesi ve Yalova Milletvekili Tahsin, Yalova’yı karış karış gezmeye devam ediyor. Hafta içi Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yoğun mesai yapan Becan, Genel Kurul çalışmalarının tamamlanmasının ardından seçim bölgesi Yalova’ya dönerek, kentin kılcal damarlarını oluşturan Sivil Toplum Kuruluşları, Meslek örgütleri, dernekler, iş dünyası ve esnaf ile bir araya gelerek Yalova’nın nabzını tuttu. Gerçekleştirdiği ziyaretlerde “kentlilik bilincini” öne çıkaran Becan, işbirliği ve dayanışma vurgusu yaparak, Yalova'nın ekonomik ve sosyal kalkınmasını desteklemenin gerekliliğine dikkat çekti.

tahsin-becan-milletvekili-chp-yalova-guc-birligi (6)“Yalova’ya katma değer sağlamak için çalışacağım”

Saha çalışmaları kapsamında ilk olarak Yalova ekonomisinin can damarını oluşturan tersane sektöründe faaliyet gösteren Gemi İnşa Müteahhitleri Birlikteliği Meslek Eğitim ve Dayanışma Derneği (GİMBİRDER) başkanı Rüstem İnce’yi ziyaret eden CHP’li Becan, Yalova ekonomisine katma değer sağlayan gemi inşa sektörünün desteklenmesi gerektiğini belirtti. “Yalova’da daha çok istihdam alanı oluşturabilmek için ülkemizin ve tersane sektörümüzün en büyük sıkıntılarından olan kalifiyeli çalışan sayısını artırmak zorundayız” diyen Becan, sektörün sorunlarının Ankara’daki temsilcisi olacağını ifade etti.

tahsin-becan-milletvekili-chp-yalova-guc-birligi (5)“Kalifiye çalışan yetiştirmeliyiz”

Önümüzdeki ay milyonları yakından ilgilendiren Merkezi Bütçe’nin Plan Bütçe Komisyonunda görüşülmeye başlanacağına dikkati çeken CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, “Tersanelerimizin en büyük sorunu barınma ve kalifiye ara eleman eksikliğidir. Bu konularda sektör temsilcilerimizin haklı taleplerini Çalışma ve Milli Eğitim Bakanlarımıza aktaracağım. Yalova’nın üretim ve lojistik üssü olma potansiyeli çok güçlü. Gemi inşa sanayimize kalifiyeli çalışan yetiştirmek ve gençlerimizi gemi inşa sanayi sektörüne hazırlamak için Meslek okullarının yaygınlaşması ve İŞKUR gibi kurumlarımızın daha fazla sorumluluk alması gerekiyor” dedi.

tahsin-becan-milletvekili-chp-yalova-guc-birligi (4)“Barınma sorununu çözmemiz gerekiyor”

Cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye’nin dört bir yanında kurulan fabrikaların içlerinde barındırdığı sosyal yaşam donatılarıyla kentlerin sosyal ve kültürel dokusuna önemli katkılar sunduğuna işaret eden Becan, Yalova’da kent ekonomisine yön veren tersane sektörü için de benzer bir yöntemin izlenebileceğini kaydetti. Tersane sektörünün önemli bir insan gücüne ev sahipliği yaptığını belirten CHP’li Becan, “Yalova’nın ihracat gücü tersanelerden geliyor. Ancak barınma olanaklarının çok yetersiz olması nedeniyle kalifiyeli çalışan sayısı azalıyor. Hal böyle olunca üretimimiz de ciddi şekilde sekteye uğruyor. Kentin sosyal dokusuyla uyumlu, şehirle çalışanların entegrasyonunu sağlayacak pansiyonlara ve kalıcı konutlara ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

tahsin-becan-milletvekili-chp-yalova-guc-birligi (2)“Birlikte, Daha güçlü bir Yalova” 

Becan daha sonra kurulduğu günden bugüne kentlilik bilincini geliştirmek için çalışan Yalova Güç Birliği Derneği’ni ziyaret ederek, başkanlık görevine seçilen Bahattin Sabahçı ve dernek yönetimine hayırlı olsun dileklerini iletti. Ziyaret esnasında Dernek üyelik forumunu da dolduran CHP’li Becan, kentin yatırım ve istihdam olanaklarından daha fazla yararlanabilmesi için yerel lobiciliğin önemine dikkati çekerek, Yalova Güç Birliği Derneği’nin bu misyonu üstlendiğini kaydetti. “Birlik olursak, ekonomik ve sosyal anlamda daha güçlü bir Yalova’yı kurabiliriz” diyen Becan, şunları söyledi: “Kentimizin geleceğine ışık tutacak ekonomik, sosyal ve kültürel projeleri hayata geçirmek için hep birlikte çalışacak, “Yalovamız için hayalimiz bir, amacımız bir” diyerek şehrimizin güçlü potansiyelini bir adım öteye taşıyacak stratejileri birlikte geliştireceğiz. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Benim Kentim” diyerek onurlandırdığı Yalova'mızı bugün hak ettiği yere taşımak hepimizin öncelikli görevidir. Birlikte üretecek, birlikte büyütecek, birlikte başaracağız. Yalova Güç Birliği Derneğimizin kıymetli başkan, yönetici ve üyelerine çalışmalarında başarılar diliyorum. Bundan sonra da Ankara’da sesiniz olmaya devam edeceğim.”