Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan Yalova’nın 1/50 binlik planına yönelik yapılan itirazların alındığı bu süreçte YTSO bünyesinde oluşturulan komisyon da bu anlamda bir çalışma gerçekleştirdi. Komisyonun 2 ay süren toplantıları ile hazırlanan çalışma YTSO’da düzenlenen toplantıda AK Parti Yalova Milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol’a aktarıldı. Komisyon üyeleri 1/50 binlik planda ki aksaklıkların giderilmesi anlamında ildeki tüm kurum, kuruluş, STK ve paydaşların görüşlerinin alınmasını istedi. 1/50 binlik planın en sağlıklı şekilde yapılmasının ilin alt ölçekli planlarının da aynı şekilde yapılmasını sağlayacağını ifade eden komisyon üyeleri bu anlamda milletvekillerin son derece hassas olduklarını bildiklerini de dile getirdiler.
Yapılan çalışma ve gerçekleştirilen toplantıdan dolayı YTSO yönetim kurulu ile toplantıya iştirak eden akademik odaların başkan ve yöneticilerine teşekkür eden AK Parti Yalova Milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol, ise 1/50 binlik plan hakkında bakanlıklarla görüşmelerinin sürdüğünü, gelişmeleri titizlikle takip ettiklerini dile getirdiler. Yapılan çalışmanın son derece faydalı olduğuna da değinen Büyükgümüş ve Akyol önerileri dikkate alarak ilgili bakanlıklara ileteceklerini ve Yalova açısından en doğru çalışmanın yapılmasını sağlayacaklarını söylediler.
Toplantıya YTSO Meclis Başkanı Muğlim Bağatar, YTSO Başkan Yardımcısı Kenan Engin, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Umut Güçlü, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, İl Genel Meclisi Genel Sekreteri Ümit Yılmaz, Yalova Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Murat Alacatlı, Yalova Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Osman Kendir, Yalova Mimarlar Odası Başkanı Ayça Kut, Makine Mühendisleri Odası Başkanı Kazım Demirtaş, Yalova İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Kasım Polat, ve oda başkanları katıldılar. Katılımcılar bir süre daha istişarede bulundular.