Yalova Gazetesi olarak Yalova’nın en saygın isimlerini siz değerli takipçilerimizle buluşturmaya devam ediyoruz. Son olarak Demokrat Parti İl Başkanlığı, YASKİ Başkanlığı ve Yalova Belediye Başkan Yardımcılığı görevlerini icra etmiş Ahmet Özsümer ile görüşme gerçekleştirdik. Özsümer sorularımızı samimi bir şekilde cevapladı.

“Depreme önlem alınmalı”

Çiftlikköy’ün Yapılamayan Sahası Çiftlikköy’ün Yapılamayan Sahası

Yerel seçimlerde Yalova’yı hangi vaatler kazanır sorusuna cevap veren Özsümer, “Yalova’da vatandaşın beklentileri farklı olabilir ama Yalova’nın öncelikleri önemli. Bence Yalova’nın en büyük problemi hepimizin bildiği gibi deprem. Depreme ciddi önlemlerin alınması lazım. Hep söylüyorum “plan plan” diye ama maalesef kimse ciddiye almıyor. Yalova’nın üst ölçekli planı yok. 50 binlik diye bir plan yapıldı ama ben ona baştan beri karşıydım. Düşünün bir şehir için bir plan yapılıyor, hiçbir belediyenin talebi değerlendirilemiyor. Hiçbir belediye kentsel dönüşüm ile alakalı rezerv alanlar üretemiyor. Şöyle bir bahane uyduruyorlar; Nüfus projeksiyonu belli, ilave yer açmaya gerek yok diyorlar. Bu sefer kentsel dönüşümde, kendi içerisindeki yerleri yık, tekrar yapa dönüyoruz. Bu da çözüm değil” dedi.

“Şehir yukarıya doğru taşınmalı

Yalova’daki kentsel dönüşümün ne kadar büyük alanda yapılırsa o kadar iyi olacağını ifade eden Özsümer, “ Parsel bazında yapmak sıkıntılı. Ada bazında olması çok daha faydalı olur ama benim dediğim onun da bir tık üstü. Yalova’nın deprem konusunda dayanıklı zeminleri var. Bu bölgelerde yeni mahallelerin kurulması lazım.  Yalova’daki şehrin yukarıya doğru tanışması gerekiyor. Paşakent ve Safran’ın üst tarafları olabilir. Bu bölgelere yeniden bir şehirleşme olmalı ama kontrolsüz yapılırsa riski daha fazla olur. Ama bugün ne yapılıyor? Sadece Yalova Belediyesi değil, Kadıköy ve Çiftlikköy Belediyesi’nde de görüyorum.  Ada bazlı değil, kişi bazlı imar planları yapılıyor. Siz şimdi plansız bir şekilde mahalle kuruyorsunuz. Ondan sona buranın yolunu nasıl yaparım altyapıyı nasıl getiririm diye uğraşıyorsunuz. Şehrin planı da bozuluyor. Kazımiye’de ayrı, Samanlı’da ayrı, Kadıköy’de ayrı… Tamamen planız bir şekilde ticaret alanlarına konut yapılıyor” şeklinde konuştu.

“Dışarıdan gelen bir işgalci bir kesim var”

Bağlarbaşı Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm planlarının kendi dönemlerinde başladığını belirten Özsümer, “ O zaman 400 dönümün üzerinde bir çalışma yapmıştık. 1. Etabı 100 dönüm olarak Roman Mahallesi’nde başlattık. İhalesini bitirmiştik, projesi ve her şeyi hazırdı. Vatandaşlarla tek tek görüşme safhasına başlayacaktık, seçimler gelince kaldı. Şu an yapılan kentsel dönüşüm nasıl ve ne zaman başlayacak tam bir bilgi sahibi değilim ancak bu konteyner kent kurulmasını ben doğru bulmuyorum.  Siz bir kentsel dönüşüm yapıyorsunuz, bir mahalleyi buradan kaldırıp Çiftlikköy tarafına taşıyorsunuz. Bizim Yalovalı Roman arkadaşlarımız, büyüklerimiz ve aileler var. Hepsini tapulu yerleri var. Bir de Yalova’ya çok daha sonra gelip asayiş problemleri yaratan, dışarıdan gelen, işgalci bir kesim var. Siz bu iki yapıyı bir araya toparlamaya çalışıyorsunuz. Vatandaşta tepki gösteriyor, geçmek istemiyor. Bende olsam bende istemem” dedi.

“Pişmanlık duymadım”

AK Parti’ye geçtiğiniz için pişman mısınız sorusuna cevap veren Özsümer, “Yerel yönetimde partizan düşünmüyorum. Nasıl futbolda profesyonellik gibi bir şey var, takımdan takıma transfer olabiliyorsunuz. Amaç hizmet etmek. Bizim o dönemde 3-4 tane ciddi projemiz vardı. Bir tanesi kentsel dönüşümdü, bir tanesi stadın yerinin tekrardan düzenlenerek yeni bir kent meydanı oluşturmaktı. Böyle büyük projeleriniz olduğu zaman iktidarın gücüne de ihtiyacınız oluyor. Bizim geçme sebebimiz o yöndeydi, hiçbir zaman partizanca bakmadık. Haklı olarak vatandaşımızdan tepki de aldık. Onlar şöyle dediler; “Biz onun için oy verdik, siz gittiniz o partiye” gibi tepkiler de aldık ama bizim amacımız Yalova’ya bir şeyler kazandırmaktı. Pişmanlık duymadım. Ben AK Parti Meclis üyesi olarak YASKİ’de 5 yıl başkanlık yaptım. Çok severim, Fikri Demirel Milletvekiliydi… Biz Fikri abiyle sürekli istişare halinde ciddi çalışmalara imza attık. Maalesef Türkiye’nin bir gerçeği var; İktidarda olmadığınız zaman önünüz biraz kesiliyor ya da bu işleri o kadar toparlayamıyorsunuz” ifadelerini kullandı ve bu saatten sonra sırf meclis üyesi olmak için siyasete girmeyeceğini, ancak inandığı bir ekip yola çıkarsa o zaman düşüneceğini söyledi.

Muhabir/Duygu Saral

Kameraman/Göktuğ Doğukan Yüksel