1 Eylül itibariyle av yasağının ortadan kalkmasının ardından Yalovalıların evlerindeki mutfaklara balıklar girmeye başladı. Yalova Gazetesi olarak balık fiyatlarının ne durumda olduğunu öğrenmek için Yalova Balık Pazarı’na giderek fiyatları Yalovalı vatandaşlar için öğrenmek istedik. Balık Pazarı’nda çalışan 2 esnaf ile görüşme gerçekleştirdik.

“Lüfer balığının bol olmasını bekliyoruz”

Yalova Gazetesi’ne konuşarak balıklardaki son durum hakkında bilgi veren Dicle Balıkçılık’ın sahibi Emrah Bilim, “Havaların ve suların soğumasıyla av durumu daha iyi olacak. Deniz suyu şuan sıcak ve balıklar derinde… Deniz suyunun soğumasıyla balıkların daha da artmasını ve özelikle bu sene Lüfer balığının bol olmasını bekliyoruz. Şu anda kendini tezgahlarda gösterdi, fiyatlar biraz yüksek ama havaların soğumasıyla düşecek” dedi ve vatandaşların an itibariyle Hamsi balığını tercih ettiğini belirterek, “Hamsinin fiyatı uygun olduğu için herkes yiyebiliyor. Hamsinin fiyatı 70 ile 100 lira arasında değişiyor. Şu anda fiyatı bende 80 lira, çok taze. Her gün günlük balık satıyoruz. Hamsinin fiyatı artık bu civarlarda olur, altına inmez. Çünkü maliyetler yüksek, mazot ve işçi fiyatları yüksek olduğundan en düşük 70 lira olur ama kalmış balıklar 50 liraya da düşebilir. Havaların soğumasıyla Palamut ve Çinekop bollaşacak. İstavritler daha da irileşir. Hamsiler daha bollaşır ve yağlanır” ifadelerini kullandı.

“Lüferin fiyatları düşecek”

Yalova Gazetesine konuşan bir diğer Balık Pazarı Esnafı olan Hakkı Yeten, “ Tezgahlarda hamsi var ama biz bu sene Lüfer çok bekliyoruz. Kasım’ın 10’unda Lüfer balığı 70 ile 100 lira arasına kadar düşer. Lüfer balığında satışlar, Kasım ayının başı itibariyle başlar yılbaşına kadar devam eder. Bu sene lüfer çok var. Çinekop orta, Hamsimiz çok bol ama Palamut hiç yok. İstavritlerde çok ufak geliyor. Şuan Lüfer çok pahalı, tanesi 150 ile 200 lira arası satılıyor ama düşecek. 20 gün sonra tane fiyatı 100 liraya kadar düşer. Hamsiye talep çok güzel, tam ideal boyutlarda… Benim tezgahımda Hamsinin fiyatı 80 lira ama 70 ile 100 lira arasında değişiyor. Vatandaşlarımızın şu anda yiyebilecekleri en güzel balık hamsi. 15-20 gün sonra ise Lüfer bollaştığında onu da yiyebilirler. Lüfer 3-4 sene de bir bol oluyor. Şu anda deniz sıcak olduğundan balık denizin altında ve alamıyorlar. Havalar soğuduğu an balıklar denizin yüzeyine çıkacak ve daha rahat tutulacak” şeklinde konuştu.

İşte balık fiyatları:

Sazan:100 lira

Sardalya:100 lira

İstavrit:70 lira

Mezgit:80 lira

Hamsi:80 lira

Sarı Kanat:300 lira

Çupra:180 lira

Somon:180 lira

Uskumru:100 lira

Merkez Bankası Faizi Yüzde 40’a Yükseltti   Merkez Bankası Faizi Yüzde 40’a Yükseltti  

Levrek:200 lira

Tane Palamut:100 lira

Muhabir/Göktuğ Doğukan Yüksel

Kameraman/Arda Kızıltan