İthalat ve İhracatımız Azaldı İthalat ve İhracatımız Azaldı

Beşli, “Tarım İl Müdürümüz bölgeye giderek mağdur olan köyleri gezdi ve ihtiyaçları belirledi. Hemen hayvan yemi, saman, 110 tane koyun keserek kavurma yaparak afet bölgesine gönderdik” dedi. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Yalova Ziraat Odası, Küçükbaş Hayvan Yetiştiricileri Birliği, Büyükbaş Hayvan Yetiştiricileri Birliği olarak deprem bölgesine yardımları ulaştırdıklarını söyleyen Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, “Türk milletinin başı sağ olsun, yaşanan bu afetten dolayı binlerce vatandaşımız hayatını kaybetti. Korkunç bir yıkım ve 6 Şubat’tan beri yaşadığımız trajedi halen devam ediyor. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet geride kalanlara sabırlar diliyoruz. Dünya şunu unutmasın Türk milleti ne kadar siyasi çatışmalar, farklı görüşlerde olsa da herhangi bir afet durumunda birlik ve beraberliği en iyi sağlayan millettir. Bizi ne silahla ne ekonomiyle ne doğal afetlerle parçalayıp bölemezler. El ele verdiğimiz anda ne kadar dargında, kırgında olsak, başımıza bir olay geldiğinde güç birliği oluşturabiliyoruz. Bölgede yaşanan depremle beraber inanılmaz derecede yardımlar gitti. Biz de Yalova Ziraat Odası olarak karınca kararınca deprem bölgemize Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Yalova Ziraat Odası, Küçükbaş Hayvan Yetiştiricileri Birliği, Büyükbaş Hayvan Yetiştiricileri Birliği hepimiz bir araya geldik ve yardım götürdük. Tarım İl Müdürümüz bölgeye giderek mağdur olan köyleri gezdi ve ihtiyaçları belirledi. Hemen hayvan yemi, saman, 110 tane koyun keserek kavurma yaparak afet bölgesine gönderdik. Yalova’dan da 300 tıra yakın yardım gitti, bütün fabrikalar herkes elinden geleni fazlasıyla yaptı, hepsinden Allah razı olsun. Bir daha böyle günleri yaşamamak umuduyla, tedbirli olmamız gerekiyor. Deprem bu ülkenin bir 10 sene geriye gitmesi demek, inşallah bir daha böylesine bir afeti tekrar yaşamayız” dedi.

‘Odamıza yeniden başkan seçildim’

Yalova Ziraat Odasında 20 yıldır başkanlık koltuğunda oturan ve geçtiğimiz günlerde yapılan seçimin ardından 6. Dönemine başlayan Başkan Şaban Beşli, “Benim beşinci dönemim bitti ve seçim yaptık altıncı dönemimi de kazandım. Bırakmak istiyordum ama çiftçimiz bırakmamı istemediler, yaşadığımız deprem felaketi nedeniyle kendi içimizde seçim yaptık ve üyelerimiz beni yeniden göreve getirdi hepsine çok teşekkür ediyorum. Benim başkanlığını yapacağım yeni yönetim listesi, Hasan Çelik (Başkan Yardımcısı), Vedat Kolpar (Muhasip Üye), Halit Kapar, İbrahim Tavşan, Fikret Karaalioğlu ve Burak Koca isimlerinden oluştu. 4 sene arkadaşlarımızla beraber göreve devam edeceğiz. Oturduğumuz bina çok eski ve çalışan personel sayımız fazla. İlçelerdeki ziraat odalarımız kapandı hepsi bize bağlandı ve Yalova’da tek odayız bu anlamda. Havalar ısınana kadar personellerimizi odamıza çektik burada görev yapıyorlar binadan da korkuyorlar çalışırken. Zor günleri atlatıp bir an evvel kendimize büyük bir bina yapmayı düşünüyoruz 2 katlı ve çelik konstrüksiyon olacak. Bu konuda Aksa yardımcı olacak, sponsorlarımız var, Tersaneler Birliği, belediyelerimiz yardımcı olacaklar, Yalova Garden A.Ş.’de destek olacağını söylemişti. Dörtyol mevkisinde belediyenin bir yeri var orayı istiyoruz yeni bina için tüm şartları zorlayacağız. Odamıza yeni bir bina kazandırarak son görevimizi de yerine getirmiş olacağız” şeklinde konuştu.

‘Tarımda yaşanan sıkıntılar devam ediyor’

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ilimizde büyük yıkımın yaşandığı deprem felaketi öncesinde tarım alanında yaşadığımız sıkıntıların artarak devam ettiğini söyleyen Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, “Tarımdaki sıkıntıları yaşanan depremle beraber unuttuk. Allah yardımcısı olsun bu milletin, çiftçimizin. Köyler yok oldu ama çiftçimiz hala üretim yapmanın gayreti içerisinde. Üretim yapmayan bir ülke yok olmaya mahkumdur bunu hep söylüyoruz. Bir ülke tarımda üretimi bitirdiyse ana damarlarından kan akışı durmuş demektir. Bu da dışa bağımlılıktır, dışa bağımlı ülke de yok olmaya mahkumdur. O yüzden devletimizden, tarım il müdürlüklerimizden desteklerin daha çok olması, girdi maliyetlerinin biraz daha düşürülmesi amacıyla destek bekliyoruz. Yoksa bu fiyatlarla işimiz çok zor. Devletimiz tarımda devrim yapmalı, bu yapılmazsa sıkıntı yaşarız. Tarım İl Müdürlüğümüz destek noktasında bizlere çok yardımcı oluyor Suat müdürümüze bu konuda teşekkür ediyorum. Seralarımız için naylon dağıtıyoruz, 7 milyon TL’lik bir destek aldık. Bunun 1,5 milyon lirasını İl Özel İdaresi karşıladı. O konuda İl Özel İdaremize, başkanımıza, genel sekreterimize ve görevli arkadaşlara da teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.