Cumhuriyetimizin 100. Yıl tören ile etkinlikleri geçtiğimiz hafta sonu Cumartesi günü başladı ve Pazar günü devam etti. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Yalova’da tören ve etkinlikler düzenlendi. Valilik makamında Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya tebrikleri kabul etti. Yalova İL Jandarma Komutanlığı önünde Jandarma Komando ekibi marşlar söyleyerek tören alanına kadar yürüdü. Ardından 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanına geçildi. Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya beraberinde Garnizon Komutanı Dz. Alb. Cenk Topuz ve Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk ile birlikte halkı selamlayıp bayramlarını kutladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Hava Meydan Komutanlığına bağlı eğitim uçakları ile gösteri uçuşu yapıldı. Gösteri uçuşu sonrasında Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya tarafından günün anlam ve önemine ilişkin konuşma gerçekleştirildi.

2023 Yılı Hayvancılık Destekleme Başvuru Tarihleri Belli Oldu 2023 Yılı Hayvancılık Destekleme Başvuru Tarihleri Belli Oldu

Vali Kaya, ‘Ezelden beridir hür yaşadık, hür yaşarız’

Bugün Cumhuriyetimizin 100. yılını sizlerle birlikte kutlamanın derin mutluluğu ve heyecanı içindeyim. Cumhuriyete gönül veren siz değerli hemşerilerimi muhabbetle selamlıyorum. Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Değerli Yalovalı Hemşehrilerim, bizler şanlı tarihimiz boyunca hiçbir esarete boyun eğmeyen asil bir milletiz. Son olarak bir var oluş ve yok oluş mücadelesi verdiğimiz kurtuluş savaşında; aziz milletimizin gösterdiği destansı kahramanlık, dünyayı hayret ve hayranlık içinde bırakmıştır. Yedi düvele karşı kazandığımız bu zaferin meyvesi Türkiye Cumhuriyeti olmuştur. Ulu önder Atatürk'ün önderliğinde, onun yaktığı özgürlük meşalesinin ışığında yılmadan yürüyoruz. Bugün Cumhuriyetimizin 100.yılına ermiş olmanın tarifsiz sevincini hep birlikte paylaşıyoruz. Atatürk, ‘Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir. Türkiye Cumhuriyeti mesut, muvaffak ve muzaffer olacaktır’ diyor. Bugün, Cumhuriyet coşkusu yurdun dört bir yanında olduğu gibi Yalova'mızı da sarmış durumda. Bu güzel günleri bizlere bağışlayan Rabbimize şükürler olsun. Cumhuriyet sevdamız daim olsun. İstiklal ve istikbalimize giden yolda Cumhuriyetimiz ilelebet payidar kalsın. Bugün aynı zamanda Filistin ve Gazze’de yaşanan bir insanlık dramına tanıklık ediyor olmanın üzüntüsü içindeyiz. Maalesef bu kadim topraklarda kan ve gözyaşı eksik olmuyor. Bizleri derinden etkileyen bu hadiselerin bir an evvel son bulmasını umuyoruz. Mazlumların feryadının dinmesini bekliyoruz. Hak ve adaletin yeniden tesis edilmesi en büyük temennimiz. Barış ve huzur içinde, özgürce yaşayabilecekleri vatanlarına kavuşmalarını diliyoruz. Bu dileklerle Cumhuriyetimizin 100. Yılını tebrik ediyor, nice yüz yıllar niyaz ediyorum. Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını bir kez daha rahmet ve minnetle yad ediyorum. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun” dedi. Vali Dr. Hülya Kaya’nın konuşmasının ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeleri takdim edildi. Turizm Folklor Araştırma Geliştirme Spor Kulübü (TUFAG) ile Yalova Folklor Eğitim Merkezi (YAFEM) ekipleri tarafından halk oyunları gösterileri ve mehteran takımının konserinin ardından tören geçişi ile 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanındaki program sona erdi.

Dolu dolu etkinlik

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 100. Yıldönümü dolayısıyla etkinlikler devam etti. Saat 14:00’da İl Jandarma Komutanlığı tarafından Paşakent’te yamaç paraşütü etkinliği yapıldı. Saat 14:30’da Deprem Anıtı Basketbol Sahasında basketbol etkinliği düzenlendi. Saat 15:00’da ise Deprem Anıtından kent meydanına kadar 100. Yıl Cumhuriyet Yürüyüşü gerçekleşti. Saat 15:30’da 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında 100 öğrenci ile halk oyunları gösterisi sunuldu. Saat 16:00’daki günün son programında ise İDO Kartal İskelesinden kalkan teknelerle deniz korteji yapıldı.

Cumhuriyet Sen Çok Yaşa! Foto Galeri: Cumhuriyet Sen Çok Yaşa!