İsrail’in Gazze’yi abluka altına almasının ardından birçok Filistinli yapılan saldırılar sonrası hayatlarını kaybetti. Saldırılar sonucu yaşamlarını kaybeden Filistinliler için Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde protesto gösterileri düzenlendi ve gıyabi cenaze namazları kılındı. 
Yalova Gönüllü STK Platformu’nun(GÖNÜL-DER) çatısı altında Yalova’da faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları Cuma Namazı için 13 Ekim Cuma günü Yalova Merkez Camii’nde toplandı.
“Cuma namazı bugün Filistinlilere farz mıydı?”
Cuma namazının ardından Camii avlusunda saf tutan Yalovalı vatandaşlara, yanına aldığı Filistinli bir öğrenci ile seslenen GÖNÜL-DER Platformu Sözcüsü Hacı Murat Anlayışlı, “Değerli Müslümanlar Filistin’de bugün Cuma Namazı farz mıydı? Herhalde farz değildi. Cuma namazı hür insanların kâfirin küfründen, düşmanın zulmünden kurtulmuş insanların kılacağı namaz… Cuma namazı hür Müslümanların, adam gibi Müslümanların kâfirlerle cihat etmiş, savaşmış ve savaşı kazanmış Müslümanların kılacağı bir namaz” dedi.
“İsrail her zamankinden daha fazla zulüm ediyor”
Konuşmalarına devam eden Anlayışlı, “Yalova’nın Müslümanları olarak Filistin’e dikkat çekmek, İsrail’in ne yapmaya çalıştığını anlatmak, Yahudilerin ne olduğunu öğretmek için böyle zamanlarda bir araya geliyoruz. Bilinçlenmeye çalışıyor, gençlerimize bunu anlatmaya çalışıyoruz. İsrail her zamanki olduğundan daha fazla Filistin’deki kardeşlerimize zulüm ediyor. Topyekûn onları o bölgeden silmek istiyor. Amerika, İsrail ile beraber olduğunu en büyük savaş gemisini göndererek ifade ediyor. Müslümanlardan da cılız sesler geliyor” ifadelerini kullandı ve yanındaki Filistinli genci işaret ederek, “Bu kardeşiniz Filistin’de doğmuş ve büyümüş, sonra üniversiteyi kazanmış, Yalova’ya gelmiş. Kimya Mühendisliği’nde okuyor, adı Abdurrahman… İlim Yayma Cemiyetimizin Yurdu’nda kalıyor. Abdurrahman’ın abisi Ömer şuanda şehit olmuş. Abdurrahman’ın abisi Ömer Filistin’de şehit olmuş, ne oraya gidebiliyor ne de bir şey yapabiliyor. Yine en güzel yemekleri yiyebiliyoruz, yediğimiz yemekler boğazımızda diken olmuyor! Yediğimiz yemekler boğazımıza oturmuyor, yatağımız bize diken olmuyor, üzülemiyoruz bile… Onların yaşadığı gibi yaşaya yaşaya, onların giyindiği gibi giyine giye artık onların zulümlerine üzülemiyoruz. İçimizdeki 5 vakit namaz kılan, “keşke Hamas o bombayı atmasaydı da, zaten İsrail fırsat bekliyordu” diyor münafıklar. Bugüne ve düne kadar Hamas bomba atıyorken mi İsrail zulüm ediyordu” ifadelerini kullandı.
Yalova Gönüllü STK Platformu(GÖNÜL-Der) temsilcisi Hacı Murat Anlayışlı’nın konuşması sonlandıktan sonra Yalova Merkez Camii İmamı Niyazi Hoca, avluda toplanan Yalovalılara Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kıldırdı.
Haber/Göktuğ Doğukan Yüksel

Vatan Caddesi Asfalta Hazırlanıyor Vatan Caddesi Asfalta Hazırlanıyor

Yalova-Filistin-İsrail-Cenaze-Namaz-6Yalova-Filistin-İsrail-Cenaze-Namaz-5Yalova-Filistin-İsrail-Cenaze-Namaz-4Yalova-Filistin-İsrail-Cenaze-Namaz-3Yalova-Filistin-İsrail-Cenaze-Namaz-2Yalova-Filistin-İsrail-Cenaze-Namaz-