Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı, "Tarladan Sofraya Gıda Güvenilirliği" uluslararası yaklaşım doğrultusunda Türkiye’de üretilen gıdaların birincil üretim aşamasından son tüketim aşamasına kadar gıda güvenilirliğinin sağlanması amacıyla ülke genelinde gıda işletmelerinin resmi kontrollerini kesintisiz sürdürülüyor.

Tüketicilerin güvenilir gıdaya ulaşması amacıyla gıda işletmelerinin denetim durumunu takip etmesini sağlamak üzere Gıda İşletmelerinde Karekod Uygulaması hayata geçirildi. Konunu detayları Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün resmi sosyal medya hesabından da paylaşıldı.

Bakanlıkça hazırlanan ve her bir işletmeye özel karekod içeren görsel gıda işletmelerince gönüllü olarak https://guvenilirgida.tarimorman.gov.tr/  internet adresinden indirilip tüketicilerin görebileceği yerlerde sergilenebilecek. Tüketiciler görsel üzerinde yer alan karekodu mobil cihazlarına indirmiş oldukları Tarım Cebimde uygulaması üzerinden sorgulattıklarında söz konusu işletmeye ait; Kayıt/Onay Numarası, Unvan, Adres ve İşletmede Yapılan En Son Denetim Tarihi bilgilerine ulaşabilecek.

Söz konusu hizmet aracılığı ile tüketicilerin menfaatlerinin en üst düzeyde korunması ve Bakanlıkça gerçekleştirilen resmi kontrollerin görünürlüğünün arttırılması hedeflendi. Bakanlık, gıda işletmecilerini karekod içeren görsellerini oluşturarak tüketicilerle paylaşmaya; tüketicileri de Tarım Cebimde uygulaması üzerinden bu karekodları sorgulamaya davet etti.

Gıda işletmecilerinin hizmete dahil olmak ve tüketicilerin hizmetten yararlanmak için yapması gerekenlere ilişkin işlem basamaklarını aşağıda adresten öğrenebilirsiniz.

https://www.tarimorman.gov.tr/GKGM/Belgeler/DB_Gida_Kont/Karekod_Uygulamasi.pdf

Yalova’da 6 Ayda 292 Milyon Dolar İhracat Yalova’da 6 Ayda 292 Milyon Dolar İhracat

Kaynak: Haber Merkezi