banner149

İrem gönül gözüyle piyano çalıyor

Yalova'da, 8 yaşındaki görme engelli otistik çocuk, Ludwig van Beethoven, Georges Bizet gibi dünyaca ünlü bestekarların eserlerini piyanoda çalabiliyor.

 İrem gönül gözüyle piyano çalıyor
Yalova'da, 8 yaşındaki görme engelli otistik çocuk, Ludwig van Beethoven, Georges Bizet  gibi dünyaca ünlü bestekarların eserlerini piyanoda çalabiliyor.
İbni Sina Özel Eğitim Uygulama Merkezi'nde eğitim alan İrem Fitoz, öğretmenlerinin desteğiyle piyano çalmaya başladı. Fitoz, okulda günde bir saat müzik eğitimi alarak dünyaca ünlü bestecilerin eserlerini çalıyor. Okulun müzik öğretmeni Şeyda Gül Zaman Cereci yaptığı açıklamada, Fitoz'un, görme engelli ve otistik bir çocuk olmasına rağmen müzik tutkusuyla hayata bağlandığını söyledi.
Onun için hiçbir şeyin engel olmadığını vurgulayan Cereci, şunları kaydetti:
"İrem'le 1,5 yıla yakın bir süredir çalışıyoruz. Allah vergisi bir yeteneği ve çok iyi müzik kulağı var. Başta klavyede sağ eliyle tüm melodileri çıkarmaya başlamış. Bunu o zaman sınıf öğretmeni görmüş. Ondan sonra beraber çalışmaya başladık ve çok yetenekli olduğunu anladık. Şimdi iki eliyle çok güzel piyano çalmaya başladı. İlk olarak çocuk parçalarıyla çalışmaya başladık. Şimdi ise ünlü bestekarlardan parçalar çalabiliyor. Mesela Georges Bizet 'in Carmen diye bir parçası var, onu çalıyoruz. Bunun dışında popüler şarkılar çalıyor ve pek çok kişiye şarkı söylerken eşlik edebiliyor."
 Otizm Hastası olan ve aynı anda görme engelli olan İrem ise piyano çalmaya başladığında adeta kendinden geçiyor. Yüzünde gülümsemeler oluşan İrem aynı anda braille alfabesi ile okuma dersleri de alıyor. En büyük tutkusu piyano çalmak olan küçük kız bu azmi ile bir çok Otizm Hastası ve görme engelliye de ilham kaynağı oluyor. 
YORUM EKLE

banner137

banner138