28. Dönem Milletvekilliği seçimlerinden önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mülakatların kaldırılacağı vaadini vermesi geniş toplumsal kesimler tarafından destek görmüş, karar olumlu yönde yorumlanmıştı. 28. Dönem Milletvekilliği seçimleri sonrası yeni kabine de görev alan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e katıldığı bir televizyon programında, mülakatların kaldırılıp kaldırılmayacağı soruldu. Bakan Tekin’in mülakatların kaldırılmayacağı, bundan sonra mülakatların mülakat gibi olacağı ve adayların 45 dakika boyunca elektronik ortamda soruları jüri önünde cevaplayacağını söylemesi, siyaset gündeminin ortasına bomba gibi düştü.

İlköğretim Ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Sonuçları Açıklandı İlköğretim Ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Sonuçları Açıklandı

Bakan Tekin’in açıklamaları sonrası birçok tepki geldi. Tepki gösterenlerin arasında Memleket Partisi Genel Başkanı ve Yalova eski Milletvekili Muharrem İnce’de vardı. İnce resmi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Seçimlerde "mülakatı kaldıracağız" vaadini verip, seçimler bittikten sonra mülakatların devam edeceğini açıklamak; açıkça milletimize yalan söylemektir, kul hakkına girmektir. Bir kere olsun verdiğiniz sözü tutun; mülakatları kaldırın! Mülakata hayır” ifadelerine yer verdi.

Haber/Göktuğ Doğukan Yüksel