Acar Eğitim Kurumları’na kiralanan taşınmazın bulunduğu Dereağzı’ndaki arazinin Yalova Belediyesi ile takası konusunda da önemli açıklamalar yapıldı ve devam eden mahkeme süreci sonucuna göre tazminat ödenmesi gerekirse bunun Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından karşılanacağı ifade edildi. Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği olağan toplantısı İl Genel Meclisi Toplantı Salonunda yapılırken, toplantıya Yalova Vali Yardımcısı ve Birlik Başkanı Aziz Mercan başkanlık etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından 2021 yılı birlik kesin hesabı ve 2021 yılı faaliyet raporu okunarak ibrası gerçekleştirildi. Bu esnada Vali Yardımcısı ve Birlik Başkanı Aziz Mercan yerini usul gereği başkan vekili ve İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel'e bıraktı.

Komisyonlar belirlendi

Birlik encümen üyeleri de kapalı oylama ile belirlendi. Yapılan oy sayımı sonrasında Hasan Soygüzel, Hüseyin İnce, Hakan Orhan Saraçoğlu, Melih Boz Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği Encümen üyeliğine seçildiler. İhale Komisyonu'nda Ömer Arslan, Ertan Şener, Seçkin Yıldırım, Murat Erhan ve Plan ve bütçe komisyonunda ise Mustafa Torlak, Mustafa Temel, Çetin Pehlivan, Furkan Ateş, er aldı.

Dereağzında arazi konusu ele alındı

Acar Eğitim Kurumlarının mahkemelik olduğu taşınmazının yer aldığı Dereağzında bulunan arazinin Yalova Belediyesi ve Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği arasında takası konusu da gündeme getirildi. Bu arazinin takası konusunda Yalova Belediye Meclisi’nin son derece yapıcı bir tutum sergilediğini ifade eden Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, “Bu arsa ile ilgili yerin satışı dahil gerekli tüm konular değerlendirildi. Ancak birliğimize ait olan arazinin satışında bir kamu yararının olmadığını gördük. Burasının satışından ziyade merkez değerdeki bir mülkle takas edilmesinin daha uygun olacağı değerlendirildi. Birlik meclisimiz de burasının takası yönünde bir karar aldı. Bu kararı Yalova Belediyesi’ne ilettik. Çünkü burada bizim parselimizin hemen yanında Yalova Belediyesi’nin bir parseli daha var. Yalova belediyesi aynı anda planlama yetkisine sahip kurum olmasından dolayı bizim yerimizi de almak sureti ile kendi yerlerini de ekleyip orada prestijli bir proje yapmaya karar verdi. Belediye Meclisi de Yalova Belediyesi’ne ait bir mülkle burasının takası konusunda Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk’a yetki verdi. Burada Yalova belediye Başkan vekili Mustafa Tutuk’a teşekkür etmek istiyorum. Çünkü biz Yalova Valimizle birlikte kendisi ile görüştük. Çok yapıcı bir tutum sergiledi. İnşallah süreç tamamlandığında Yalova Belediyesi’nin bize teklif ettiği yer halen Emniyet Müdürlüğü tarafından kullandığı bina ile araziyi takas edeceğiz. Yalova hızla nüfusu artan gelişen bir kent. Nüfus 300 bine dayandı. Sahilde bulunan bir batı şehri olmamız Yalova bir cazibe merkezi durumunda. Dolayısıyla bu durum şehrin her geçen gün yeni donatı alanlarına ihtiyacını da doğuruyor. Yalova Belediye Başkan Vekilimiz de bu ihtiyacı görerek şehre yeni bir sosyal donatı alanı kazandırmak adına bu takas işlemine girişti. İnşallah biz de yerimizi Yalova Belediyesi’ne verince kentimiz güzel bir sosyal donatı alanına kavuşacak” dedi.

Mercan, ‘Tazminat çıkarsa bunu birliğimiz ödeyecek’

Soygüzel’in ardından söz alan Yalova Vali Yardımcısı ve Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanı Aziz Mercan da konuyla ilgili bir konuşma yaptı. Mercan konuşmasında, “Bu arazi zaten Yalova Belediyesi’nin idi. Sonra bize geçti. O dönemden beri bizde. Şimdi yine belediyeye dönmesi gündemde. Biz elbette belediyemiz mülküne geçeceğiz. Mahalli İdareler Kanunu’nda yapılacak bir değişiklikle bütün belediyelerimiz Büyük Şehir Belediyelerinin kullandığı imkanlara benzer imkanlara sahip olursa bu bina yeniden belediyeye geçecek. Dolayısıyla kamuda olan kamuya geçecek. Ayrıca Yalova kamuoyunda bu arazi ile ilgili süren dava sonrasında bir tazminat çıkarsa bunu kimin ödeyeceği de merak konusu oldu. Mahkemeden bir tazminat çıkarsa bunu Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği ödeyecek. Dolayısıyla burada kurulacak sosyal donatı alanı Yalova halkına hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.
Furkan Ateş’e plaket
Toplantıda 2 dönem birlik üyesi olan ve görev süresi dolan İl Genel Meclisi üyesi Furkan Ateş'e de  yaptığı hizmetlerden dolayı Yalova Vali Yardımcısı ve Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanı Aziz Mercan ile İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel tarafından plaket takdim edildi.