Kadın ve Demokrasi Vakfı (KADEM), New York'un en işlek alanlarından Times Meydanı'nda “Filistinli kadınların yanındayız" mesajı verebilmek için etkinlik gerçekleştirdi. Ses getiren etkinlikte konuşan Yalova Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi ve KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, Filistinli kadınların nesiller boyu İsrail’in sistematik şiddet ve soykırımına maruz kaldığını belirtti.
Yalova Turkiye Abd New York Kadem Universite Hukuk Fakülte Gazze Kadin Anma (3)Bütün dünyanın canlı olarak Gazze'de İsrail'in soykırımına şahitlik yaptığını vurgulayan Doç. Dr. Gümrükçüoğlu, "Tarihi bir yol ayrımında bulunuyoruz, ya İsrail soykırımının karşısına dikileceğiz ya da bu soykırımın suç ortağı olacağız. Biz tarihin doğru tarafında bulunup Filistinlileri desteklemeyi seçiyoruz. Türkiye'de de birçok eylem yaptık ama Times Meydanı'ndan bu sesi vermek bizim için çok anlamlı" dedi.
Yalova Turkiye Abd New York Kadem Universite Hukuk Fakülte Gazze Kadin Anma (2)Konuşmanın ardından "Özgür Filistin" sloganları altında, Gazze’de hayatını kaybeden kadınları temsil eden sütunlara bağlı Filistin bayrağının renklerinden oluşan fularlar çözüldü. Fularların çözülmesiyle, sütunlara işlenen Filistinli kadınların geleneksel el işlemeleriyle yapılmış nakışların ortaya çıkması da dikkati çekti.

"Mucize Görmek İstersen Bir Tohum Ek” "Mucize Görmek İstersen Bir Tohum Ek”

Yalova Turkiye Abd New York Kadem Universite Hukuk Fakülte Gazze Kadin Anma (7)Yalova Turkiye Abd New York Kadem Universite Hukuk Fakülte Gazze Kadin Anma (5)Yalova Turkiye Abd New York Kadem Universite Hukuk Fakülte Gazze Kadin Anma (6)Yalova Turkiye Abd New York Kadem Universite Hukuk Fakülte Gazze Kadin Anma (4)

Editör: Arda Yavuz