Kutsi Akay’ın Radyo Gözde’de sunduğu Okyanus Programına konuk olan Semt77 Yalovaspor Başkanı Orbay Tuna, önemli değerlendirmelerde bulunurken çarpıcı açıklamalarda da bulundu.

TBL’de dört dörtle yoluna liderlik koltuğunda oturan Semt77 Yalovaspor’da Başkan Tuna, "Bu sene de diğer senelerde olduğu gibi iddialı bir taklım kurduk. Ama bu seneki takım çok daha farklı. Zira bütçesi daha büyük bir takım. Artık biz Süper Lig'de olmamız gerektiğine inanıyoruz. Sadece biz değil Yalova'da bu konuda çok istekli. Takım bir birine iyi uyum sağladı. Sadece bizim değil, otoritelerin de ortak görüşü şu anda şampiyonluğun en büyük adayı Semt77Yalovaspor. İnşallah biz de bu seneyi bize yakışan bir şekilde şampiyon olarak kapatacağız” diye konuştu. 

“Süper Lige yükseldiğimiz sezon fazla destek göremedik”

Büyük uğraşlarla takımı Süper Lige çıkardıklarını ancak fazla destek göremediklerini belirten Semt77Yalovaspor Başkanı Orbay Tuna, "Süper Lig'e çıktığımız sene de de çok iyi bir takım kurduğumuzu düşünüyorum. Ama bütçe yetersizliğimiz vardı. Yalova tarihinde ilk kez bir takım süper lige çıktı ama malesef takıma destek bulamadık. Çok komik rakamlarla bizi desteklediler. Yalova Belediye Meclisi'nde bize bir ödül verilmesini bile kabul ettiremedik. Çiftlikköy Belediyesi'ni tebrik ediyorum Dünya Şampiyonu olan Buse Tosun Çavuşoğlu'na 2 milyon TL ödül verme kararı aldı. Ama bu şehri tarihinde ilk kez süper lige çıkartan Semt77Yalovaspor'a kimseden destek gelmedi. 5 sene önce Buse Tosun'un bu kentte kalmasını sağlayanın kim olduğunu da kimse bilmiyor. Biz de kendisine destek olarak Yalova'da kalmasına katkı sunduk. Ama kimseye bunun şovunu yapmadık. Süper lige çıktığımız o yıl süper ligden düşmemizin en temel sebeplerinden birisi de gerekli desteği bulamamamızdı” dedi.

“Taraftarlarımızın ilgisinden dolayı çok mutluyuz”

Yalovalı basketbol tutkunlarının Semt77 Yalovaspor’a sahip çıktığını bu sezon kombinelere adeta hücum ettiklerini ifade eden Tuna,” Her yıl kompine satmak için gayret gösterirdik. Bu sene hiç gayret göstermeden beklediğimizin çok üzerinde kombine satışı gerçekleştirdik. Biz şu anda o salon 4 bin, 5 bin kapasiteli bile olsa o salonu doldurabilecek kapasitede bir takımız. Zira taraftarımız takımına sahip çıkıyor. Hayatında hiç basketbol izlememiş kişiler bile salonun müğdavimi oldular. Özellikle gençlerin Yalova'ya aidiyetini geliştirecek bir unsur haline geldik. Bizim başarıya odaklanmış takımlar kurmamız lazım. Bu anlamda da Semt77Yalovaspor'un öncülük ettiğini düşünüyorum. Olaya çok geniş bakmak gerekli. Bizde de bir anda olmadı. Altyap var bir emek var ama emeklerimizin karşılığını almaya başladığımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“Yeni bir salon şart”

Semt77’nin Sultanları Bursa Yolcusu Semt77’nin Sultanları Bursa Yolcusu

Son dönemde Yalova’da salon sporlarının büyük ilgi gördüğünü belirten Semt77Yalovaspor Başkanı Orbay Tuna,” İlin yeni bir spor salonuna daha ihtiyacı var. Bizlerde bir salon kazandırmak istiyoruz. Ancak tek başımıza bunu gerçekleştirebilmemiz oldukça zor. Şu anda Yalova'da salon sporlarına olan ilgi bir hayli fazla. O nedenle Yalova'da ki spor salonu bu ilgiye cevap veremiyor ve yetersiz kalıyor. Ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Ama Yalova Gençlik ve Spor İl Müdürü sayın Salih Kılıç beye de buradan teşekkür etmek istiyorum. O da elinden geleni yapıyor ve bizim önümüzü açmaya gayret gösteriyor. Ama bu sefer de diğer sporlardaki genç arkadaşlarımızın salon sıkıntısı doğmaya başlıyor. Bu anlamda Yalova'nın çok acil olarak bir spor salonuna ihtiyacı var. Biz Yalova Grup olarak ilimize çok şeyler yapmak istiyoruz. Elbette bunlar arasında bir spor salonu da var ama Yalova'da yapılması gereken o kadar çok şey var ki sıralamaya aldığımızda bunu yapmaya bizim de ömrümüz yetmez. Ayrıca bu sadece tek bir firmanın yapabileceği bir şey de değil. O yüzden Yalova'da iş yapan firma ve şirketlerin de Yalova'ya aidiyet hissetmeleri lazım. Ama maalesef herkes şovunu yapıyor fakat aidiyet noktasında hiç bir adım atmıyor. Siyaseten ve ticaretten çok büyük gelirler sağlıyorlar. Ama Yalova'ya hiç bir şey vermiyorlar. İnanın biz yaptıklarımızı hiç bir menfaat beklentisi olmadan yapıyoruz. Çünkü biz Yalova'yı seviyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

tbl-yalovaspor-semt77-yalova-basketbol (2)tbl-yalovaspor-semt77-yalova-basketbol (1)