Yalova Belediye Başkanı Mehmet Gürel’in talimatlarıyla Yalova’nın ‘2024-2029 Stratejik Planı’nın oluşturulması için hazırlık toplantısı gerçekleştirildi. Raif Dinçkök Kültür Merkezi’ndeki meclis salonunda ilgili müdürlerin ve birim sorumlularının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda konuşan Başkan Gürel, yapılacak kapsayıcı çalışma ile Yalova Belediyesi’nin durum analizinin yapılacağını, strateji geliştirme açısından ne gibi hedefler belirleneceğine karar verileceğini söyledi. Gürel, bu kapsamda performans programının belirleneceğini, yürütülecek çalışmaların ise izlenme ve değerlendirmesinin nasıl yapılacağını masaya yatıracaklarını söyledi.

“Vizyoner belge hazırlığındayız”

Yapılacak çalışma ile önümüzdeki 5 yılın misyon ve vizyonuna göre öncelikli projelerin görüşüleceğini söyleyen Başkan Gürel, “Müdürlüklerden gelen, daha önceden devam eden veya Yalova’da oluşturmak istediğimiz kent kültüründe nasıl bir yol ile ilerleyeceğimizi belirleyeceğiz. Benim belediye başkan adayı iken kamuoyuna sunduğum sosyal belediyecilikle, kentsel dönüşümle alakalı, sosyal hayatımızla ilgili çeşitli proje başlıkları var. Gerek benim öngördüğüm gerekse yetkili organlardan gelecek projeleri öncelik sıralamasını ve bütçelendirmesini yaparak 5 yılı kapsayacak vizyoner bir belge hazırlığındayız” dedi.

Yalova Belediye 5 Yillik Stratejik Plan Hazirlik Toplanti Belediye Birim Mudur Baskan (1)“Yeni bir organizasyon şeması hazırlıyoruz”

Yalova Belediyesi olarak yeni bir organizasyon şemasının hazırlandığını söyleyen Başkan Gürel, stratejik plan konusunda ilgili birim ve müdürlüklerden gerçekçi çalışma ortaya koymalarını istedi. Başkan Gürel sözlerine şöyle devam etti:

“Benim için bu süreçte önemli olan şey şu; bu çalışmanın doğru, ayrıntıları şimdiden görülmüş ve hayali bütçe ile olmayan, gerçekçi bir biçimde hazırlanıyor olmasıdır. Çünkü biliyorsunuz şimdiye kadar yapılmış tahmini bütçeler esasında hiç gerçekçi olmayan bütçelerdi. Gelir-gider dengemiz, tahminlerimiz sadece belirli rakamları tutturmaya yönelik olduğu için bir denk bütçe yapma hedefiyle yapıldığı için gerçekçi değillerdi. Gerçekçi olmayınca da projeler doğru bir şekilde yönetilemiyor, ilerlemiyor veya gerçekleşemiyor. O yüzden gerçekçi olalım. Birimlerin bir biriyle koordineli hareket ettiği bir çalışma ortaya koymamız lazım. Ayrıca yeni bir organizasyon şeması hazırlıyoruz. Bir vizyon çerçevesinde kaliteli bir yönetim hedefiyle çalışma yapacağız. Burada asıl hedef şu; arzu ettiğimiz Yalova’yı ortaya koyacağız ve en kısa sürede ona nasıl ulaşacağımızı planlayacağız.”

Yalova Belediye 5 Yillik Stratejik Plan Hazirlik Toplanti Belediye Birim Mudur Baskan (4)“Ortak akılla hareket etmemiz lazım”

Çınarcık Dolgu Alanı Otopark Olacak! Çınarcık Dolgu Alanı Otopark Olacak!

Son bir değerlendirmede bulunan Başkan Gürel, “Herkes çok önemli bir işe başlayacağını bilsin. Biz bu 5 yılda geleceğimiz için hayal ettiğimiz döngüyü planlayacağız. Hayal kurmamız lazım, şehrimiz için doğru hayali kurmamız lazım ve ortak akla göre hareket etmemiz lazım. Yapacağımız çalışmaları bir bütün halinde planlamamız lazım. Seçim düşünmeyerek, siyaset düşünmeyerek, toplumsal yaşamı düşünerek, Yalova’yı düşünerek bir plan oluşturmalıyız. Doğru hayali kurup, doğru bütçeyle ve kontrollerle bu yapılırsa, güncel kalması sağlanırsa, koordineli çalışma olursa verimli olur. Stratejik Plan bizim hazırladığımız bir kağıt değildir. Yapılacak olan plana hepimiz uyacağız. Olabildiğince herkesin verimli olarak bu sürece katkı sağlamasını bekliyorum” diye konuştu.

Editör: Arda Yavuz