Bu gelişme bölgenin değerine değer katarken, villa taşıma, üreme oranlarının artışı da Hersek lagününe ayrı bir önem kattı.

“En yüksek sayı kayıtlara geçti”

Altınova Belediyesi Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül, Hersek Lagünündeki son gelişmeleri değerlendirdi. Flamingoların son birkaç yıldır yaz aylarında da lagünde kaldığını ifade eden fatih Bülbül, “2010’lu yıllar ve öncesinde flamingolar kış sonrası lagünde kalmayıp göç ediyorlardı. Son birkaç yıldır yüzlerce flamingo alanımızdan ayrılmayarak yaz aylarını da artık Hersek Lagününde geçiyor. Buna neden olarak lagünün besin zenginliğini ve hassasiyetle korunmasını söyleyebiliriz. Ayrıca zaman zaman iç bölgelerdeki kuraklık nedeniyle sulak alanların kuruması da flamingo alanımızı tercih etmelerine neden oluyor. Altınova Belediyesi olarak yaptığımız son kuş gözlemi çalışmasında flamingoların sayısını 250 olarak tespit ettik. Bu da yaz aylarında şimdiye kadar gördüğümüz en yüksek sayı olarak kayıtlara geçmiş oldu. Flamingoların yanında yeşilbaş ördek, gri balıkçıl, poyrazkuşu, küçük sumru, kara kızılbacak, bahri sayı olarak yaz aylarında alana değer katan diğer türler oldular.

“Lagünde üreme arttı”

246 kuş türünün gözlemlendiği Hersek Lagününde yaklaşık 40 kuş türü üremek için yaz aylarında alanı tercih etmektedir. Hersek Lagününe önemli kuş alanı (ÖKA) özelliği kazandıran karagagalı sumru türü ilk kez bu yıl 25 çiftten fazla alanda üremiştir. Bu güzel sonuçlar Altınova Belediyesi olarak hassasiyetle yapılan koruma kollama ve eğitim çalışmalarının ne denli doğru olduğunu göstermektedir” diye konuştu.