Yalova’nın güneş gözlüğü ve optik bakımından en geniş seçenekleri ile Yalova Gazetesine kapılarına açan, Ata Optik, 2024 yılının trend gözlüklerini Yalova Gazetesi takipçileri ile paylaştı. Birçok ünlü markanın yanı sıra her bütçeye uygun güneş gözlükleri olan Ata Optik de, kendi güneş gözlüğünüzü de tasarlayabilirsiniz. 2024 yılında, erkek ve kadın da en çok hangi güneş gözlükleri moda, ünlü markaların bu sene ki trend tasarımları neler. Haberin detayı videoda.

Güneş Gözlüğü Neden Önemli? Güneş Gözlüğü Kullanmamanın Zararları Nelerdir?

1- Katarakt Riski Artar

2- Göz Çevresindeki Kırışıklıklar Artar

3- Maküler Dejenerasyon Riski Artar

4- Göz Yanıklığı Riski Artar

Güneş gözlükleri, sadece şık bir aksesuar olarak düşünülmemelidir. Aynı zamanda göz sağlığımızı korumak için de son derece önemlidir. Peki bunların faydaları nelerdir, birlikte inceleyelim. UV ışınlarının zararlı etkilerini azaltır UV ışınları göz sağlığı için büyük bir tehdit oluşturur. Uzun süreli maruz kalma, katarakt, sarı nokta ve diğer göz rahatsızlıklarına neden olabilir. Gözlerimizi bu zararlı ışınların etkilerinden koruyarak, bu rahatsızlıkların oluşmasını önler.

Gozluk 2024 Trend Haber Prada Gazete Manset Gunes Yalova (7)

Kontrastı arttırır

Yoğun güneşli günlerde ortaya çıkan kontrast kaybını azaltır. Bu sayede, araba kullanırken, açık havada çalışırken veya açık alanda spor yaparken daha net bir görüşe sahip olabilirsiniz.

Gozluk 2024 Trend Haber Prada Gazete Manset Gunes Yalova (5)

Göz yorgunluğunu azaltır

Göz yorgunluğu, uzun süre bilgisayar başında çalışanların sıkça karşılaştığı bir sorundur. Ancak, güneş ışığına maruz kalma da gözlerinizi yorabilir.

Gozluk 2024 Trend Haber Prada Gazete Manset Gunes Yalova (6)

Baş ağrısını azaltır

Güneş ışığına doğrudan maruz kalmak, sıklıkla baş ağrısına neden olur. u ağrıyı azaltarak daha rahat bir gün geçirmenizi sağlar.

Gozluk 2024 Trend Haber Prada Gazete Manset Gunes Yalova (3)

Göz çevresindeki cilt kanserinin önüne geçer

Gözlerinizi UV ışınlarından korurken, göz çevresindeki cildi de bu zararlı ışınların etkilerinden korur. Bu da cilt kanserinin önlenmesinde yardımcı olur. Güneş gözlüğü kullanmanın faydaları arasında bunları sayabiliriz.

Gozluk 2024 Trend Haber Prada Gazete Manset Gunes Yalova (4)

Güneş Gözlüğü Uv Işınlarını Nasıl Engeller?

Güneş gözlükleri UV ışınlarını engellemenin yanı sıra gözlerimizi zararlı güneş ışınlarından korur. UV ışınları kornea, göz merceği ve retina gibi gözün önemli bölümlerinde hasara neden olabilir ve katarakt, sarı nokta hastalığı gibi ciddi göz rahatsızlıklarına yol açabilir. UV ışınlarının göze girmesini önlemek için polarize veya UV korumalı camlar kullanır. Bu camlar göze zarar verebilecek olan ışınların göze ulaşmasını hapsederek engeller. Ayrıca, gözlük çerçeveleri de gözlerin çevresindeki cildi UV ışınlarından korumaya yardımcı olabilir. Güneş gözlüğü takmanın faydaları arasında belki de ilk akla gelen UV ışınlarından koruması olabilir de diyebiliriz.

Gozluk 2024 Trend Haber Prada Gazete Manset Gunes Yalova (1)

Güneş Gözlüğünün UV Korumalı Olduğunu Nasıl Anlarsın?

Güneş gözlükleri UV koruması sağlamak için tasarlanmıştır, ancak her gözlük bu korumayı sağlamaz. UV korumalı bir gözlük nasıl anlaşılır? İlk olarak, ürün etiketinde UV korumalı olduğuna dair açık bir işaret arayın. UV ışınlarına karşı koruma sağlayan güneş gözlükleri genellikle %100 UV korumalı veya UV400 olarak etiketlenir. Camlarında "UV 400" veya "UV koruma" gibi ibareler olabilir. Bununla birlikte alırken dikkat etmen gereken bazı özellikler vardır.

Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Sibel Malazgirt, “Güneş gözlüğü seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli özellik, camların UV-A ve UV-B ışınlarını yüzde 100 bloke ediyor olmasıdır. UV korumasız güneş gözlükleri kullanılmamalıdır” dedi.

Liv Hospital Samsun Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Kliniği’nden Opr. Dr. Sibel Malazgirt, güneş gözlüğü seçiminde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgilendirmede bulundu. UV ışınlarına dikkat çeken Opr. Dr. Sibel Malazgirt, “Yeryüzüne ulaşan güneş ışığının yüzde 50’si görünür ışık, yüzde 45’i infrared (kızılötesi), geri kalan az bir bölümü de morötesi (UV) ışınımdan oluşur. Gözle görülen ışınıma ışık denir. Ama bugün ışık sözcüğünün tanım kapsamına morötesi ışınım da alınmıştır. Morötesi ışınım ise UV-A, UV-B, UV-C bileşenlerinden oluşur. UV-A ve UV-B dünya yüzeyine ulaşan kısımdır. 300 nm’e kadar olan kısmı gözün kornea tabakası tarafından, 300-400 mm arası ise göz merceği tarafından emilir. Özellikle su üzerinde, karda ve kumsaldaki kuvvetli yansımalar ile bu emilim yüzde 80’e kadar artar” şeklinde konuştu.
 

Gozluk 2024 Trend Haber Prada Gazete Manset Gunes Yalova (2)

“UV ışınları göz sağlığına zarar verebilir”

Kendir; Seçmene Kendimizi Anlatamadık Kendir; Seçmene Kendimizi Anlatamadık

UV ışınlarının çeşitli hastalıklara neden olabileceğine değinen Opr. Dr. Malazgirt, “Pek çok insan UV ışınlarının ciltte yaptığı hasarın farkında olup, gerekli tedbirleri alırken göz sağlığına olabilecek zararlarını göz ardı etmektedir. Oysa UV ışınları gözümüzü önden arkaya doğru tabaka tabaka etkileyerek çeşitli hastalıklara neden olur. Bunlar konjonktivit, gözde et yürümesi, katarakt, retina ve sarı nokta gibi patolojilerdir. Materyal olarak organik cam UV’yi 355 nm’ye kadar, polikarbonat ise 380nm’ye kadar tutar; yani hiç geçirmezler. Renklendirme ile görünür ışığın istenmeyen dalga boyları emilir. Ayna kaplama ile istenmeyen dalga boyları yansıtılır. Polarize filtre ile polarize olmuş ışık tutularak kamaşmanın önlenmesi sağlanır. Camın ışık emilim oranı şehir ortamında yüzde 40-50, dağlık bölgelerde yüzde 50-70, deniz kenarında ve karda yüzde 80-85 düzeyinde olmalıdır” açıklamasında bulundu.

“Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gerekenler”

Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gereken durumlardan da bahseden Opr. Dr. Malazgirt, şu bilgileri paylaştı:

“Güneş gözlüğü seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli özellik, camların UV-A ve UV-B ışınlarını yüzde 100 bloke etmesidir. Bu özellikte olan kaliteli güneş gözlüklerinde güvenilir tescil belgesi ve etiketi olması gerekir. UV 400nm ya da yüzde 100 UV ibaresi ile belirtilmiş olmalıdır. Bu özellik olmadığı sürece materyal, renk, filtre ve diğer faktörlerin artık bir önemi yoktur. Gözlüğün üzerinde CE (Conformite Europene) ibaresinin bulunması da ürünün minimum güvenlik standartlarına uygun koşullarda olduğunu ifade etmektedir. Renk özelliği olan camların da rengini, kullanım yerine göre iyi seçmek de faydalı olabilir. Siyah, koyu gri, kahverengi olan camlar hem yoğun güneş hem de günlük kullanım için uygundur. Orta ve üzeri parlaklık koşullarında kullanılırlar. Yeşil renk özelliğine sahip camlar gözleri dinlendirme özelliğine sahiptir. Ancak nesnelerin renklerinin normalden bir miktar farklı algılanmasına neden olur. Az güneşli ortamlarda, bahar ve kış aylarında kullanıma uygundur. Sarı, altın, açık kahverengi özellikteki camlar ise parlaklık anlamında daha az koruma sağlasalar da orta-düşük ışık koşullarında tercih edilebilirler. Derinlik algısı özelliğinin yüksek olması nedeniyle kış sporları performanslarında da tercih edilebilir.”

“Yüzde 100 korumalı güneş gözlüğü kullanın”

Işığın cam yüzeyi, deniz yüzeyi, ıslak yol gibi yansıtıcı yüzeylere çarptığında yansıyarak polarizasyon gösterdiğini vurgulayan Opr. Dr. Malazgirt açıklamasında, “Denizciler durgun deniz yüzeyinden, sürücüler ıslak yol yüzeyinden ve araç ön camından ön konsola yansıyan, göz kamaştıran ışıktan korunmada yüzde 100 UV korumalı, polarize camlı güneş gözlüğünden çok yarar görürler. Balıkçılar, polarize camla yansıma kaldırıldığında su içini daha iyi görme olanağına sahip olurlar. Polarize güneş gözlüğü etiketi de yüzde 100 UV ve CE belgelerine dâhil edilmiş olmalıdır. UV korumasız bir güneş gözlüğünün sebep olduğu karanlık ortam, göz bebeğinin fonksiyonunu engelleyerek UV ışığının genişlemiş gözbebeğinden içeri daha kolay girmesine sebep olarak göze fayda yerine zarar verecektir. Böyle bir güneş gözlüğü aksesuar olarak bile kullanılmamalıdır” uyarılarına yer verdi.

“Cam kalitesine dikkat edilmeli”

Güneş gözlüğünün cam kalitesinin kontrolünün kullanıcı tarafından da yapılabileceğine dikkat çeken Opr. Dr. Malazgirt, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bunun için gözlüğü yüzünüzden rahat bir mesafede tutun ve bir gözünüzü kapatarak karo zemin gibi ızgara desenli bir yüzeye bakın. Gözlüğü yavaşça bir yandan diğer yana ve yukarı-aşağıya hareket ettirin. Izgara çizgili yüzeydeki çizgiler olduğu gibi düz kalırsa camlar kalitedir. Eğer çizgiler gözlük camlarının ortasından baktığınızda ve gözlüğü hareket ettirdiğinizde dalgalı görünüyorsa, daha doğru bir gözlük tercih edin. Ayrıca gözlük çerçevesi yüzünüze uygun olmalı, üst ve yanlardan ışığın gözünüze ve göz çevrenize girişine engel olmalıdır. Doğru seçilmiş kaliteli bir güneş gözlüğü, göz sağlığınız için olmazsa olmazdır.”

Muhabir: Duygu Saral