Fenerbahçe ile Galatasaray arasında oynanacak Süper Kupa maçının Sudi Arabistan’da yapılması her iki kulüptende eleştirlerin yükselmesine sebep olmuştu. Tarihler 29 Aralık’ı gösterdiğinde gün içerisinde sosyal medyada Sudilerin, İstiklal Marşımıza ve Atamıza dair bir takım yaptırım yapmaya çalıştığı haberleri yayılmaya başladı. Sonucunda tüm ülke tek yürek oldu ve takımlarımız büyük bir duruş sergileyerek, sahaya çıkmadan ülkeden ayrılarak tepkisini gösterdi.

Tam da gündem Atatürk iken Yalova’da Gazipaşa Caddesi isminin Atatürk olarak değiştirilmesi nedeniyle açılan davayı ele almak istedim. Kasım ayı belediye meclis toplantısında Cumhuriyetimizin 100. yılı olması sebebiyle Atatürk isminin bir yere verilmesi gündeme geldi. Yaklaşık 4 yıldır Yalova’yı ben yaptım oldu anlayışı ile yöneten zihniyet maksat isim verdik olsun diye biranda ortaya Gazipaşa Caddesi’nin isminin Atatürk olması fikrini atıverdi. Konu Atatürk olunca kimse kalkıp ha Gazipaşa ha Atatürk ikiside aynı komisyona havale edelim uygun bir cadde, park yada tesis bakalım demedi. Tabi bide bu işin tarihi boyutu var ki onu birazdan sizlerle paylaşıcam. 

4 yıldır Yalova’da durum ne yazık ki bu. Birinin canı ne isterse nasıl isterse doğru mu yanlış mı bakılmadan yapılıyor. Sonra ceremesini ya halk çekiyor ya da Yalova Belediyesi. 

Konumuza devam edecek olursak..

Meclis toplantısını takip eden Yalovalı bir vatandaşımız yakından bildiği konuyu derinlemesine araştırıyor. 10 sayfalık bir dosya hazırlayarak konuyu yargıya taşıyor. Evet meclisi yöneten zatın bir anda şapkadan tavşan çıkartırcasına bulduğu fikir nedeniyle bugün Gazipaşa Caddesi mahkemelik oldu.

10 sayfanın detayına tek tek girmeyeceğim konuyu özetleyecek olursak. Hepimizin bildiği üzere Atamız, Yalova’ya ayrı bir ilgi duymaktaydı. Yalova’yı bizzat planlamıştı. Gazipaşa Caddesi de bu planlanan alanlardan bir tanesiydi. Bu nedenle zamanında kendisinden de onay alınarak bu caddeye Gazipaşa ismi verilmişti. Çünkü henüz soyadı kullanılmadığı dönemde Atamıza Gazipaşa, Gazi Hazretleri yada Gazi Mustafa Kemal denirdi. Bu nedenlede caddeye kendisinin onayıyla Gazipaşa ismi verilmişti. Ve Yalova Gazipaşa Caddesi, Türkiye Cumhuriyeti kanunları içerisinde hususi olarak imarına ilişkin hüküm içeren tek yerdi. Bu da onu özel kılan bir diğer sebep.

Ben bu kadar hassas olan konuyu aydınlatan Şahap Altınhan’a tüm Yalovalılar adına teşekkür ediyorum. Dava dilekçesinde de belirttiği gibi bu ismin değiştirilmesi büyük bir saygısızlık. Mahkeme davayı ele aldığında zaten gereken kararı verecektir. Ama ilk meclis toplantısında yeni bir kararla yapılan bu yanlışı düzeltmek erdemliğini de Yalova Belediye Meclisi gösterebilir. 

Yanlış hesap Bağdat’tan döner misali bu yanlış karardan da ilk meclis toplantısında dönülebilir. Yeter ki ben yaptım oldu zihniyetinden kurtulabilinsin.