Geçtiğimiz günlerde Yalova Belediyesi’nin 2024 yılı bütçesi Belediye Meclisi’nde onaylandı. Belediyenin 2024 yılı bütçesi 2 milyar 156 milyon oldu.

Yeni bütçeye göre personele ayrılan pay % 45. Belediye kanununa göre % 30 olması gereken bu oran kadro şişkinliği nedeniyle % 45’e dayanmış durumda. Bu oran başka hiçbir belediyede yoktur. Yatırım oranı olması gereken bu miktar ne yazık ki personel giderine ayrılmış durumda.

2024 yılı bütçesinde alınan krediler için ödenecek faiz miktarı 31 MİLYON lira. 2020 yılından bu yana belediye yönetimi birçok kez borçlanma yetkisi aldı. Bizim görev yaptığımız sürede kullandığımız kredi miktarı SIFIR. Yani hiç kredi kullanmadan, tamamen belediye kaynaklarını kullanarak belediyeyi yönettik. Kasım ayının son meclis toplantısında ek gündemle 30 MİLYON daha kredi kullanmak için yetki aldıklarını da hatırlatalım.

Bizim dönemimizde de bizden önceki dönemlerde de yatırıma ayrılan pay en az % 30 olmaktaydı. Yıllardır bu oran % 20’nin altında. 2024 yılında ise bu oran % 16. Az öncede belirttiğim gibi personel giderinin 1/3’ü oranında. 680 milyon geliri olan bir belediye 2 milyar 156 milyonluk hayali bir bütçe yapıyor. Çünkü belediyenin gelen bilgilere göre borcu yeni bütçenin üzerinde.

Belediye Kanunun 29ncu maddesine göre bütçe ayında meclis 20 gün sürebilir. Geçmiş yıllarda bu her zaman böyle olmuştur. Komisyonlar çalışır, meclis bütçe üzerine çalışır, görüşler aktarılır. Ancak bu yıl meclis 3,5 günde tamamlandı. Buda kamuoyunda soru işaretleri yarattı.

Kredi yetkisinin yanında geçtiğimiz ayın sonunda yine taksi plakası satış ilanı yayınlandı. Belediye yönetimi kasada para var dese de belediyenin kasası boşaltılmış durumda. Personel A.Ş kadrosunda yer alan işçilerin maaşları bu ayda gününde ödenmedi. Personel demez mi madem kasada para var neden maaşlarımızı yatırmıyorsunuz? Halk demez mi madem kasada para var neden plaka satıyorsunuz? Madem kasada para var neden kredi alıyorsunuz?

Kısacası söylemlerle eylemler uyuşmuyor.