Siz değerli okurlarımıza bu sütunlardan hitap etmeye başladığım ilk zamanlarda ailemin yarım asırdır ticaret faaliyeti yürüttüğü hayvancılık üzerine bilgi paylaşımda bulundum. Allah ömür verirse 28 Haziran’da hep birlikte Kurban Bayramını idrak edeceğiz.

Güleç Kardeşler olarak faaliyet kollarımızdan bir tanesi olan kurban satışı konusunda bölgemizin en modern tesislerine, bilgi-birikime ve tecrübeye sahip bir işletmeyiz. Bu haftaki yazımda da bu konuda tecrübemizi geçmiş yazılarımda olduğu gibi sizlerle paylaşmak istedim.

Değerli okurlarımız;

Kurban sadece kan akıtmak değil; takvaya ulaşma ve Allah’a yakın olma arayışıdır. İhlas ve samimiyetle Rahmân’a yönelişin sembolüdür. Allah sevgisinin tezahürü, Hak yolunda fedakârlığın nişanesidir. Yüce dinimiz İslam’ın vecibelerinden bir tanesi, Allah’a yaklaşmanın sembolü olan kurbanlarımıza şefkat ve merhametle muamele etmeliyiz. Onları incitmemeye özen göstermeliyiz.

Bu bilinçle kurbanlık hayvanların bakım ve beslemesine özen gösterilmeli ve kurbanlık seçerken de bu bilinçle hareket etmeliyiz.

Kurbanlık Hayvan Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Kurbanlık olarak alacağınız hayvanın yaşını doldurup, doldurmadığına bakmak gerekir. Büyükbaş hayvan alınacaksa süt dişleri düşmüş, 2 yaşını bitirmiş ve 3 yaşından gün almış olması, küçükbaş hayvan alınacaksa 1 yaşını doldurmuş ve 2 yaşından gün almış olması gerekir.

Hayvanın yaşının anlaşılabilmesi için büyükbaş hayvanlarda ön dişlerine bakmamız gerekir. Ön alt süt dişlerinin düşerek yerine kalıcı kare şeklini andıran diğer dişlere nazaran, daha büyük ve parlak 2 dişin çıkması, hayvanın 24 ayını doldurduğunu, halk arasında kullanılan tabiriyle kapak attığını gösterir.

Küçükbaş hayvan alınacaksa seçilecek hayvanın ergin bir koyun büyüklüğünde ve ebeveynlerinden ayırt edilemeyecek şekilde yetişmiş olması gerekmektedir. Kurban edilecek hayvanın sağlıklı ve besili olması çok önemlidir.

Sağlıklı hayvanların belirgin özellikleri vardır;

Besili sığırlarda gövde her yönden dolgun görünümde, butlar yuvarlak, omuzlar geniş, vücut çıkıntıları belirsiz, deri yumuşak ve elastiki, bakışları canlı kıllar ince ve parlaktır.

Ayrıca, göz, burun, ağız, meme ve arkasında anormal akıntılar, bacak ve ayaklarında topallık, deri ve memelerinde hastalık belirtisi şişkinlik, renk değişimi ve yara bulunmaz.

Hayvan varlığının devamı açısından öncelikle erkek hayvanlar kurban olarak tercih edilmelidir.

Çeşitli bölgelerden getirilen kurbanlık hayvanların küpeli olması, büyükbaş hayvanların pasaportu, küçükbaş hayvanların nakil belgesi ve/ veya Veteriner Sağlık Raporu aranmalıdır. Bu belgeler hayvanların getirildiği kaynağın ve hayvanların sağlığının güvencesi niteliğindedir.

Kurban olabilmesi için sığır ve mandalar 2 yaşını, deve 5 yaşını, keçi ve koyun 1 yaşını bitirmiş olmalıdır. Ancak, koyunlarda altı aylıktan sonrakilerin bir yaşını dolduranlar kadar gelişmiş ve cüsseli olması yeterli kabul edilmiştir. Hayvanların yaşlarının tayini için çiftlik kayıtları, diş gelişimi, boynuzlardaki değişiklikler ve erişkin özellikleri dikkate alınır. Düzgün tutulmuş çiftlik kayıtları kesin sonucu verir. Kayıtlar yok ise, en iyi yaş tespiti diş gelişimine bakarak tayin edilir.

Sığırlarda üst çenede 12 azı dişi vardır, kesicidiş bulunmaz. Alt çenede ise 12 azı dişi ve 8 tane kesici diş, olmak üzere 20 tane diş bulunur. Ergin bir sığırın ağzında 32 diş bulunur. Sığırın kesici dişlerinin durumu incelenerek yaşı tayin edilebilir. Dişler, önce sütdişi (geçici) olarak çıkar, sonra bu süt dişleri düşerek yerine kalıcı dişler çıkar. Hayvanlarda dişlere göre yaş tayini, süt dişlerinin yerini kalıcı dişlerin alma ve aşınma süreleri dikkate alınarak yapılır. Kesicidişler, alt çenenin önünde sağ ve solda dörder tane olmak üzere sekiz adettir.