Hafta sonu Yalova Belediyesi’nin, çevre gönülleriyle ortaklaşa düzenlediği bir etkinlik sonrasında sosyal medyada gördüğüm paylaşımlar dikkatimi çekti. Hani bir değim var ya “Ağlanacak halimize gülüyoruz” diye işte tam da buna uygun bir haberdi paylaşımlardaki.

16 Eylül Dünya Temizlik Günü dolayısıyla Yalova Belediyesi ile çevre gönüllüleri bir araya gelerek doğu sahil bandında bir temizlik organizasyonu gerçekleştiriyor. Erkinliklik sonunda toplanan çöp miktarı 1 ton olarak açıklanıyor. Yanlış duymadınız doğu sahil bandından 1 ton atık toplanıyor. Ve bu bir marifetmiş gibi paylaşılıyor. Yalova Belediyesi’nin kenti temizleyemediği çevrecilerin yapmış olduğu etkinlikle gözler önüne seriliyor. Bu sadece doğu sahil bandında olan bir etkinlik. Bu etkinliğin birde Yalova genelinde yapıldığını düşünün.

Zamanında benzer etkinlikleri bizlerde düzenledik. Sonunda çıkan atıklar sadece o gün içerisinde atılmış olan birkaç poşeti geçmez sonunda da etkinliğe katılanlar teşekkür ederdi; Yalova’ya, çevreye ve doğaya sahip çıktığımız için. Durum geride kalan 3,5 yılda tam tersine dönmüş durumda. Allah’tan çevreciler var!

Bu sorunun sorumlusu ne temizlik işleri müdürü ne de çalışan personel. Bunun tek sorumlusu var o da yönetim. Diyeceksiniz ki neden?

Nedeni şöyle…

Yalova Belediyesi 2020-2023 yılları arasında yaklaşık 1000 kişiyi işe aldı. Yalova nüfusu arttı. Özellikle yaz aylarında bu daha da katlandı. Buna bağlı olarak eğer bir personel alıyorsanız bu personel sahada çalışacak olan kişi olmalı. Olması gereken buyken sen üzerine birde saha personeli diye adam alıp masa başına oturtturursan böyle bir etkinlikte 1 ton atık toplarsın. 1000 kişiyi işe göre değil adama göre aldıkları için Yalova bugün bu halde. Bu nedenle bu işin sorumlusu yönetim.

Belediyede kimi müdürler kısıtlı imkanlarla iş yapmaya çalışıyor. Bazı personeller özveriyle çalışıyor. Ama unutmayın asfalt atmak belediyenin nasıl asli göreviyse bir lüks değilse şehri temizlemek vatandaşın çöpünü almakta aynı şekilde belediyenin asli görevi. Bu görevi yerine getirmekte o koltukta oturanların görevi.